Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przewlekła czkawka i jak je powstrzymać

Czkawkę trwającą dłużej niż 48 godzin określa się jako przewlekłą czkawkę.

Przewlekła czkawka jest rzadkim zdarzeniem medycznym, które może zakłócać codzienne życie i powodować problemy zdrowotne. Dostosowania do snu i jedzenia są często potrzebne, aby poradzić sobie z chorobą.

Przyczyna nie zawsze jest widoczna, ale przewlekła czkawka jest często związana z podstawowym problemem medycznym.

W tym artykule przyglądamy się, co może powodować przewlekłą czkawkę, wraz z krokami, które można podjąć, aby je leczyć.

Co to jest przewlekła czkawka?

kobieta zakrywa usta ręką

Czkawka jest spowodowana niekontrolowanym skurczem przepony, a następnie strun głosowych szybko się zamyka i wydaje charakterystyczny dźwięk.

Nie ma wyraźnej przyczyny czkawki, ale podniecenie, stres lub spożywanie określonych pokarmów lub napojów, takich jak gazowana gazowana, może je wyzwalać.

Czkawka zwykle ustępuje w ciągu kilku minut, ale czasami mogą one wpływać na kogoś przez wiele godzin. Czkawka trwająca dłużej niż 48 godzin jest klasyfikowana jako przewlekła i uważana za poważną chorobę.

Oprócz niewiarygodnej drażliwości, przewlekła czkawka często zakłóca sen i może utrudniać jedzenie lub picie. Mogą czasami mieć poważne konsekwencje, takie jak wyczerpanie, odwodnienie i utrata wagi.

Przyczyny

Chociaż przewlekła czkawka nie ma wyraźnej przyczyny, przyczyną może być leczenie lub stan zdrowia. Podczas gdy przewlekła czkawka jest łatwa do zdiagnozowania, znalezienie prawdopodobnej przyczyny może potrwać dłużej i nie zawsze może być możliwe.

Czkawka jest częściowo skurczem przepony, więc stany, które drażnią lub rozpalają tę część ciała, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie opłucnej, mogą być czynnikiem przewlekłej czkawki.

Nerw kontrolujący oddychanie może być uszkodzony lub podrażniony. Nacisk mógł również zostać położony na nerw w innym miejscu ciała z powodu zmiany w ciele, takiej jak ciąża lub wzrost guza.

Część mózgu kontrolująca nieprzytomne czynności, takie jak oddychanie, może przestać działać prawidłowo, być może po udarze lub urazie głowy. Choroby wpływające na ośrodkowy układ nerwowy, takie jak stwardnienie rozsiane, mogą mieć ten sam efekt.

Przewlekłe zatrucie może być objawem choroby żołądkowo-jelitowej, która dotyka żołądka, przełyku, jelita grubego i jelita cienkiego, wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Niektóre przykłady obejmują:

  • choroba Crohna
  • wrzody żołądka
  • zapalenie wątroby
  • zapalenie wyrostka robaczkowego

Istnieją doniesienia o osobach cierpiących na przewlekłą czkawkę po poddaniu się operacji mózgu i procedurach żołądkowo-jelitowych, takich jak gastroskopia. Te doniesienia sugerują, że interwencje medyczne na części ciała związane z czkawką mogą wywołać ten stan.

Niektóre leki są powiązane z przewlekłą czkawką. Należą do nich leki stosowane w połączeniu, takie jak chemioterapia i kortykosteroidy, które są stosowane w leczeniu niektórych chorób, w tym ciężkich alergii i chorób skóry.

Leczenie

Ponieważ przewlekła czkawka występuje rzadko, przeprowadzono ograniczone badania dotyczące skutecznego leczenia i opieki.

Leki są zwykle skuteczne w leczeniu przewlekłej czkawki, ale konieczne jest dalsze zbadanie przyczyn tej choroby, aby ustalić, jak zapobiec powracaniu czkawki.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła chloropromazynę w leczeniu przewlekłej czkawki. Środki uspokajające, środki zwiotczające mięśnie i środki uspokajające mogą być również stosowane w celu zakłócenia skurczu, powodując czkawkę.

Czasami leki mogą nie działać, a operacja nerwu kontrolująca ruch przepony może być konieczna.

Jak radzić sobie z przewlekłą czkawką

bliska budzika

Przewlekła czkawka może mieć poważny wpływ na codzienne życie. Życie z chorobą może być bardzo stresujące, powodujące niepokój i zaburzające normalne rutyny. W rezultacie, próba utrzymania dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego jest niezbędna.

Wyjaśnienie wpływu tego stanu na kolegów, przyjaciół i rodzinę, a także na ich wsparcie, może pomóc komuś poradzić sobie ze stresem.

Przewlekła czkawka może utrudnić sen lub sprawić, że ktoś obudzi się w nocy. Ten brak snu może powodować brak energii w ciągu dnia, powodując wyczerpanie, jeśli stan utrzymuje się przez długi czas.

Odpoczynek i drzemka w ciągu dnia, jeśli to możliwe, pomogą zapobiec wyczerpaniu. Regularne ćwiczenia są ważne dla zdrowego stylu życia, ale ludzie powinni unikać zajęć, które mogą być zbyt męczące.

Czkawość może utrudniać jedzenie i picie, co może prowadzić do braku energii, odwodnienia, niedożywienia lub utraty wagi. Łatwiej jest spożywać mniejsze ilości pokarmu w ciągu dnia, niż spożywać większe posiłki o zwykłych porach.

Gorące, pikantne potrawy i napoje gazowane mogą pogorszyć czkawkę, więc ludzie powinni ich unikać. Trzymanie butelki z wodą pod ręką i regularne picie niewielkich ilości w ciągu dnia może pomóc w utrzymaniu nawodnienia.

Ludzie powinni także być świadomi możliwości zadławienia się jedzeniem lub piciem. Przyjmowanie małych łyków i dokładne przeżuwanie jedzenia przed połknięciem może temu zapobiec.

Komplikacje

kobieta dotykając jej gardła obiema rękami

Jeśli przewlekłe czkawka utrzymuje się przez długi czas, mogą wpływać na ogólny stan zdrowia.

Jedno badanie dotyczące chronicznej czkawki wykazało, że czkawka występuje często, gdy ludzie są hospitalizowani i poddani ogólnej anestezji przed zabiegiem chirurgicznym.

Kiedy tak się dzieje, martwi się, że utrata snu i trudności w jedzeniu, które powoduje ten stan, mogą spowolnić proces zdrowienia.

Przewlekła czkawka może powodować refluks żołądkowo-przełykowy, gdzie kwas żołądkowy przedostaje się do przewodu pokarmowego. Może to prowadzić do następujących objawów:

  • zgaga
  • nieprzyjemny smak w ustach
  • ból podczas połykania
  • wzdęcia
  • źle się czuć
  • zły oddech

Leki stosowane w refluksie żołądkowo-przełykowym obejmują leki zobojętniające kwas żołądkowy, rodzaj leków dostępnych bez recepty, które pomagają zmniejszyć wytwarzany kwas żołądkowy. Dostępne są również silniejsze leki na receptę, takie jak inhibitory pompy protonowej (PPI).

Korzystanie z dodatkowej poduszki do podnoszenia głowy w łóżku i unikanie jedzenia i picia, które wywołują zgagę, może również pomóc.

Perspektywy

Przewlekła czkawka jest nieprzyjemna i może mieć znaczący wpływ na jakość życia danej osoby.

Ważne jest, aby regularnie odpoczywać, jeść i pić niewielkie ilości oraz mieć świadomość możliwych komplikacji, które pomogą poradzić sobie z tą chorobą. Na szczęście leki są zwykle skuteczne w leczeniu przewlekłej czkawki.

Ustalenie podstawowej przyczyny tego stanu może być trudne. Lekarze powinni wykonać szereg badań fizycznych i testów, aby zdiagnozować jakikolwiek stan zdrowia, który mógłby być odpowiedzialny za przewlekłą czkawkę, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu choroby.

Like this post? Please share to your friends: