Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Psy do wykrywania chorób: jak mogłyby uratować nasze życie w powąchaniu

Termin „najlepszy przyjaciel człowieka” jest powszechnie używany w odniesieniu do psów i nie jest trudno zrozumieć, dlaczego. Lojalność psa wobec właściciela jest czymś, czego nie można kwestionować. Ale w ostatnich latach tablice się zmieniły i ludzie stali się bardziej uzależnieni od psów niż kiedykolwiek wcześniej – aby ratować życie.

Według The Humane Society w Stanach Zjednoczonych w samych Stanach Zjednoczonych istnieje około 83,3 miliona psów, co pokazuje, że Ameryka jest wyraźnie krajem miłośników psów. Czy jednak nie doceniamy talentu tych niesamowitych stworzeń i postrzegamy je jako zwierzęta domowe?

W ostatnich latach organizacje na całym świecie zainteresowały się szkoleniem psów w celu wykrycia chorób u ludzi.

Na początku tego roku doniesiono o badaniach przeprowadzonych przez brytyjskie organizacje charytatywne Medical Detection Dogs opisujące, w jaki sposób psy mogą ostrzegać swoich cukrzycowych właścicieli, gdy ich poziomy cukru we krwi są zbyt niskie (hipoglikemia).

Inne badania ujawniły, w jaki sposób psy są w stanie wykryć bakterie – składnik, który powoduje wiele infekcji szpitalnych – w próbkach kału i szpitalnym powietrzu.

Ale jak dokładnie psy są w stanie wykryć ludzką chorobę?

Wszystko w zapachu

Pies ma około 125 do 300 milionów gruczołów zapachowych, podczas gdy człowiek ma około 5 milionów gruczołów zapachowych. Oznacza to, że węch psa jest od około 1000 do 100 000 razy czulszy niż u człowieka.

Close-up z nosa psa

Jest to zawiły węch, który zdobył zainteresowanie świata medycznego w wykorzystaniu tych zwierząt, aby pomóc w wykryciu ludzkich chorób i aby pomóc ludziom cierpiącym na te choroby prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.

Dogs4Diabetics to amerykańska organizacja założona w 2004 roku, która zajmuje się badaniami, szkoleniem i lokowaniem pomocy medycznej dla diabetyków, które ostrzegają psy o cukrzycach insulinozależnych.

Ralph Hendrix, dyrektor wykonawczy Dogs4Diabetics, powiedział, że psy są w stanie wykryć hipoglikemię u diabetyków.

„Wierzymy, że wszystkie choroby mają zapach związany z chorobami, ze względu na zmiany zachodzące w organizmie, z różnymi narządami wyrażającymi różne związki chemiczne, które są widoczne w oddechu i potu” – wyjaśnił.

„Psy mają bardzo wrażliwe zmysły i mogą nauczyć się rozpoznawać objawy wielu rodzajów zaburzeń. W naszej pracy nie uczą się reagować na objawy, ale na zapach”.

Ale oczywiście te psy nie dostosowują się automatycznie do wykrywania tych zapachów. Dużo szkoleń obejmuje zapewnienie im odpowiedniego zapachu do wykonywania swojej pracy.

Trenuj, aby zyskać

Według Hendrix, psy, które trenują, muszą spełniać określone kryteria, aby mogły stać się psami do wykrywania chorób.

„Kryterium zależy od ich cech zachowania, ich relacji z ludźmi (zdolność do wiązania się i chęci do zadowolenia), ich zdrowego środowiska, do ich etyki pracy, motywacji, odpowiedzi na nagrodę itp.”

Dogs4Diabetics używa ras, które zostały wychowane i zsocjalizowane, aby wziąć udział w pracach serwisowych. Psy, z których korzystają, są im ofiarowane przez Psy Przewodniczące dla Niewidomych San Rafael i Towarzyszów psów za niepodległość Santa Rosa, oba w Kalifornii.

Hendrix mówi, że ofiarowane im psy to przede wszystkim Labrador retriever i golden retriever, czyli mieszanka dwóch ras.

„Inne rasy mogą pracować, ale te rasy są dobrze przyjęte do pracy usługowej ze względu na temperament i skłonność do pracy z ich ludzkimi towarzyszami”, powiedział.

Wyjaśniając, w jaki sposób można wyszkolić psy do wykrywania hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą, Hendrix powiedział, że psy są trenowane na zapachu zebranym z oddechu lub potu diabetyków, gdy doświadczają hipoglikemii:

„Ten pies jest wyszkolony do rozpoznawania hipoglikemicznego zapachu, a następnie jest uczony rozróżniania zapachu hipoglikemicznego od innych atrakcyjnych, ale rozpraszających zapachów poprzez serię gier i ćwiczeń .. Psy otrzymują pozytywne nagrody za identyfikację właściwego zapachu i ich pracy . „

Hendrix dodał, że potrzeba trochę czasu, aby wyszkolić psa, aby przejść od „treningu dyskryminacji zapachów” do wykrycia rzeczywistej hipoglikemii u diabetyków w środowisku domowym.

„Wszyscy chorzy na cukrzycę będą mieli resztki zapachów z poprzednich epizodów hipoglikemii, ten” martwy „zapach utrzymuje się w ich domu, w ubraniach, w łóżkach, psy muszą nauczyć się odróżniać” martwy „zapach od” żywego „zapachu, i przestaw swój alarm na jedynie zapach na żywo, za który są nagradzani. „

Hendrix dodał, że psy muszą być również przeszkolone, aby identyfikować i alarmować o zapachu hipoglikemicznym w różnych środowiskach, takich jak praca, w szkole lub w samochodzie.

Pies siedzi ze stetoskopem

„Dla psa to po prostu gra z pozytywnymi nagrodami, rozgrywana wszędzie” – dodał.

Hendrix wyjaśnił, że klienci Dogs4Diabetics również przechodzą intensywne szkolenia, w tym, w jaki sposób reagować na psa, gdy tylko powiadomi ich o problemie z ich cukrami. Właściciel musi mieć pewność, że pies jest dokładny w swoim stanie, sprawdzając poziom cukru we krwi za pomocą glukometru, aby potwierdzić, że są jakieś zmiany.

Potencjał do wykrywania raka

To nie tylko hipoglikemia, że ​​psy mają zdolność węszenia. Dalsze badania dotyczą wykorzystywania psów do wykrywania różnych typów nowotworów – nazwanych „psami wykrywającymi biologię”.

Wcześniej w tym roku, doniesiono o badaniu opisującym, w jaki sposób naukowcy chcą stworzyć przełomową metodę wykorzystywania psów do wykrywania raka jajnika.

Naukowcy wyjaśnili, że psy są w stanie wykryć lotne związki organiczne (VOC) lub odoranty, które zmieniają się we wczesnych stadiach raka jajnika.

Badanie przeprowadzone w 2011 r. Przez naukowców z Dogów Wykrywania Medycznego wykazało również, że te LZO mogą być biomarkerami raka pęcherza moczowego.

Wykorzystując cztery wyszkolone psy tropiące do analizy próbek moczu od pacjentów z rakiem pęcherza, obok zdrowych kontroli, naukowcy odkryli, że specyficzność psów w wykrywaniu raka mieściła się w zakresie od 56% do 92%.

Film z psów z wykryciem medycznym wyjaśniający, w jaki sposób psy zdolne do bio-wykrywania są w stanie wykrywać zapachy raka i inne choroby, można obejrzeć poniżej.

Wcześniejsze badania wykazały również, że psy mogą być w stanie wyczuć lotne związki organiczne z próbki oddechu pacjenta – ponieważ te związki mogą pojawić się w oddechu we wczesnych stadiach raka.

Wyjaśniając, w jaki sposób psy bio-wykrywające są wyszkolone do wykrywania zapachów nowotworowych, Rob Harris, kierownik ds. Bio-wykrywania w Medical Detection Dogs, powiedział:

„Postawimy psa na niestabilny wzór próbki nowotworowej za pomocą słyszalnego dźwięku, takiego jak zatrzask, który jest powiązany z czymś, co pies lubi, na przykład zabawką lub zabawką.

Pilot sygnalizuje psu, że ostatnie zachowanie wykonane przed kliknięciem było poprawne, a on otrzyma swoją nagrodę. Z biegiem czasu pies dowiaduje się, że kliknięcie pojawia się tylko wtedy, gdy wącha próbkę raka. „

W wyniku trwających badań naukowcy zaczęli nawet tworzyć urządzenia, które mogą wykrywać raka poprzez „naśladowanie” wrażliwości w nosie psa.

The Na-Nose ™ – stworzony przez naukowców z Technion-Israel Institute of Technology i Alpha Szenszor, producenta nanorurek węglowych w Bostonie, MA – to urządzenie, które może analizować więcej niż 1000 różnych gazów w wydychanym powietrzu w celu wykrycia raka płuc . W badaniach klinicznych stwierdzono, że urządzenie ma dokładność do 95%.

„Psi fakerzy” narażają zdrowie ludzi

Jednak bez względu na liczne badania świadczące o tym, że psy są skuteczne w wykrywaniu raka wśród innych ludzkich chorób, nie ma wątpliwości, że niektórzy mogą mieć zastrzeżenia co do dokładności psów w wykrywaniu chorób.

Hendrix powiedział, że zdolność wykrywania psów zależy od odbytego szkolenia i od tego, czy zostali przeszkoleni w zakresie wymaganych standardów.

„Nie widzę problemu ze stosowaniem wyszkolonych psów o udowodnionej zdolności do pomocy w wykryciu możliwej obecności choroby.

Jeśli pies jest w stanie zidentyfikować ryzyko jego obecności w taki sposób, w jaki został przeszkolony ze znanym poziomem niezawodności, to uważam, że istnieje możliwość, że istnieje problem, nawet jeśli obecna technologia nie od razu potwierdza ryzyko. Należy uważniej śledzić perspektywę jego pojawienia się. „

Hendrix zauważył jednak, że istnieją firmy szkoleniowe dla psów, które nie zapewniają odpowiedniego szkolenia, aby zapewnić, że ich psy są w pełni kwalifikowanymi psami do wykrywania chorób, a tym samym narażają zdrowie pacjentów.

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni przypadkami, w których ludzie sprzedają szczenięta i ratują psy z rzekomymi umiejętnościami ostrzegania przed hipoglikemią, aby mogły być używane przez diabetyków i do publicznego dostępu” – powiedział.

„Niemożliwe jest odciskanie szczeniaka zapachem, a następnie oczekiwanie, że będzie ono rzetelne i spójne w ciągu całego życia, ale ludzie płacą 20 000 USD lub więcej w desperackiej próbie uzyskania” wyszkolonego „psa.

Hendrix powiedział, że są też przypadki, w których trenerzy psów domowych próbują szkolić psy służbowe lub psy asystujące, ale nie mają odpowiedniego wykształcenia ani wykształcenia.

„Jesteśmy zbulwersowani, gdy słyszymy o trenerach lub cukrzykach, którzy są skłonni oddać życie swojego dziecka lub bliskiej osoby bezpieczeństwu psa, który nie był odpowiednio przeszkolony, certyfikowany lub bez stałego szkolenia i stałego wsparcia ze strony ekspertów, ” on dodał.

Przyszłość psów z wykryciem medycznym

Nie ma wątpliwości, że z biegiem lat psy stały się czymś więcej niż tylko naszymi zwierzętami domowymi. Stały się towarzyszami, które pomagają ratować życie.

Pierwszym ostrzegającym przed hipoglikemią cukrzycą w Wielkiej Brytanii jest Labrador zwany Zeta. Jedna z właścicieli Zety, Angela, twierdzi, że szukała psów do wykrywania chorób dla psa, który mógłby pomóc w radzeniu sobie z cukrzycą męża.

„Za pierwszym razem, kiedy Zeta zaalarmowała mnie, stałem się bardzo emocjonalny i płakałam, ponieważ nie wierzyłam, że to było możliwe.” Początkowo myśleliśmy, że popełnia błędy, wtedy zdałem sobie sprawę, że łapie wysokie tony, a także gwałtowne spadki poziomu cukru we krwi , „mówi Angela, rozmawiając z psami do wykrywania chorób.

„Naprawdę nie wiemy, co byśmy zrobili bez niej: ona jest warta swojej wagi w złocie!”

Podkreślając korzyści płynące z tych zwierząt, Rob Harris, z psów do wykrywania chorób medycznych, dodał:

„Prawdziwa wartość psa polega na tym, że potrafi wcześnie wykryć zmiany, dając klientowi możliwość leczenia się, zapobiegając wezwaniom sanitarnym i przyjęciu do szpitala, a pies asystujący może towarzyszyć partnerowi wszędzie, zwiększając pewność siebie, niezależność i poprawiając samopoczucie”.

Według Hendrixa wyzwaniem jest zapewnienie „spójnego, możliwego do udowodnienia i niezawodnego” treningu, aby wykorzystać zdumiewające zmysły psa, aby mogły zapewnić wsparcie swoim ludzkim towarzyszom.

„Psy są psami, nie mogą nam powiedzieć, co czują, a trenerzy i trenerzy muszą opracować sposoby zarówno szkolenia psów, a następnie potwierdzić dokładność ich odpowiedzi na to szkolenie. Muszą wzmocnić to szkolenie w życiu zawodowym pies do podtrzymania umiejętności, można to zrobić i istnieją protokoły i procesy, które potwierdzają te umiejętności. „

Jaka jest przyszłość dla psów z wykrywaniem biologicznym i wykrywaniem chorób medycznych?

Założyciel Dogs4Diabetic Mark Ruefenacht mówi, że wierzy, że tylko „podrapaliśmy powierzchnię” w tym, co pies może zrobić, aby pomóc w diagnostyce medycznej i leczeniu chorób przewlekłych i niepełnosprawności.

„Często słyszana” więź między człowiekiem a zwierzęciem „ma tak duży potencjał w sposobie, w jaki rozwijamy nasze stosunki robocze z psami” – dodaje.

Darowizny na psy4Diabetyki lub brytyjskie charytatywne psy do wykrywania chorób można uzyskać, odwiedzając ich strony internetowe.

Like this post? Please share to your friends: