Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest choroba Ledderhose?

Choroba Ledderhosa lub fibromatoza podeszwy jest rzadkim schorzeniem dotykającym dna stóp. Jego nazwa pochodzi od dr. Georga Ledderhose’a, który szczegółowo opisał zaburzenie w 1894 roku. Choroba ta jest również nazywana Morbus Ledderhose.

Choroba Ledderhose charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki łącznej w stopach. Ta tkanka łączna formuje się w grudki lub guzki na podeszwach stóp. Guzki występują w powięzi, która jest warstwą tkanki łącznej, która biegnie przez większą część ciała, iw tym przypadku łączy kostkę pięty z palcami.

Guzki są zwykle bezbolesne, ale mogą rosnąć i powodować dyskomfort lub ból. Mogą również stać się podrażnione i podrażnione, co może pogłębić ból. Guzki będą rosły powoli, ale ostatecznie przestaną rosnąć i pozostaną w jednym rozmiarze.

Szybkie fakty dotyczące choroby ledderhose:

 • Zgrubienie powięzi na podeszwach stóp powoduje chorobę.
 • Istnieje kilka różnych sposobów leczenia choroby Ledderhose. Leczenie zależy od ciężkości i postępu guzków.
 • Istnieje wiele domowych środków zaradczych, które ludzie mogą podjąć, aby pomóc w leczeniu zaburzeń lub zmniejszyć ich objawy.

Leczenie

Ludzie z chorobą Ledderhose mają kilka różnych opcji leczenia, w tym naturalne środki zaradcze. Osoby z tym schorzeniem powinny porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia.

Leczenie domowe

Ledderhose disease

Delikatne rozciąganie stopy może pomóc złagodzić naprężenia tkanki łącznej w stopach.

Regularny masaż to kolejny sposób na mobilność w okolicy, a także może pomóc w łagodzeniu bólu.

Podczas masażu ważne jest unikanie samych guzków, ponieważ mogą być bardzo bolesne w dotyku. Skoncentrowanie się na delikatnym rozciągnięciu tkanek wokół nich jest najlepszym sposobem złagodzenia objawów.

Fizykoterapia

Fizjoterapia jest często zalecana w przypadkach choroby Ledderhose. Fizjoterapeuta może zalecić konkretne ćwiczenia w zależności od lokalizacji i wielkości guzków. Podczas sesji fizjoterapeuci mogą masować stopy i dać im szyny, które pomogą w złagodzeniu guzków.

Chirurgia

Jeśli nieinwazyjne opcje nie pomogą, lekarz może zalecić operację, aby pozbyć się bolesnych guzków. Najczęstszą operacją w chorobie Ledderhose jest fasciektomia, usunięcie tkanki powięziowej.

Wskaźnik powodzenia tej operacji jest mieszany, ponieważ choroba może w końcu powrócić. Niektórzy lekarze zalecają radioterapię po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu. Jednak nie ma gwarancji, że objawy nie powrócą.

Naturalne zabiegi

Istnieje kilka alternatywnych opcji leczenia zaburzeń tkanki łącznej, takich jak choroba Ledderhose i przykurcz Dupuytrena, które mają wpływ na dłonie. Na przykład, Dupuytren Contracture Institute zaleca stosowanie dimetylosulfotlenku (DMSO) w niektórych przypadkach zaburzeń tkanki łącznej, stosując go bezpośrednio na dotkniętym obszarze. DMSO jest bezbarwną i oleistą cieczą.

Inne możliwe alternatywne terapie obejmują jod i miedź, które DMSO pomaga skórze wchłonąć.

Te zabiegi mogą nie być odpowiednie dla wszystkich i nie udowodniono, że działają w każdym przypadku. Ponadto wszelkie metody leczenia należy wcześniej omówić z lekarzem.

Przyczyny i czynniki ryzyka

mężczyźni piją piwo

Powięź jest warstwą tkanki łącznej, która biegnie przez większą część ciała. Kiedy ta tkanka łączna pogrubia, może zlepiać się razem i tworzyć twarde guzki.

Dokładna przyczyna choroby Ledderhose jest nieznana, ale wydaje się, że zarówno geny, jak i środowisko mają swoje role. Chociaż jest to łagodne, choroba Ledderhose może być również powiązana z innymi postaciami fibromatoz, w tym z chorobą Dupuytrena lub Peyroniego.

Z tym zaburzeniem wiążą się pewne czynniki ryzyka. Obejmują one:

 • długotrwałe regularne spożywanie alkoholu
 • choroba wątroby
 • powtarzające się urazy stóp
 • cukrzyca
 • padaczka
 • niektóre leki

Choroba Ledderhose może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób w średnim wieku i seniorów. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Objawy

człowiek z bolesną stopą

Charakterystyczne objawy choroby Ledderhose’a to twarde guzki, które tworzą się na podeszwach stóp. Według opublikowanych badań większość przypadków dotyczy tylko jednej stopy. Około 25 procent przypadków obejmuje guzki na obu stopach.

Inne objawy choroby Ledderhose mogą obejmować:

 • zaostrzenie skóry stopy
 • swędzenie, pieczenie w okolicy
 • ból w stopie, gdy guz rośnie
 • bóle stawów skokowych, które mogą ulec pogorszeniu poprzez faworyzowanie guzków

W niektórych przypadkach palce mogą również wykazywać oznaki tego stanu. Jest to rzadkie, ale guzki mogą pojawiać się na palcach, a nacisk guzków w stopie może powodować kurczenie się palców u nóg.

Diagnoza

Prawidłowe rozpoznanie choroby Ledderhose jest ważne w leczeniu. Wykwalifikowany lekarz jest jedyną osobą, która powinna zdiagnozować ten stan. Nie każdy guzek na stopie jest oznaką stanu, a różne zaburzenia będą wymagały zupełnie różnych terapii. Niektóre stany mogą być poważne, a samodiagnoza może narazić osobę na niewłaściwe leczenie.

Lekarze często identyfikują chorobę w zależności od rodzaju guza, który ma dana osoba. W niektórych przypadkach lekarze mogą zamówić badanie rentgenowskie lub inne badania obrazowe w celu potwierdzenia rozpoznania.

Dieta

Nie wydaje się, aby istniała jakaś konkretna dieta, która pomoże zapobiec zaburzeniu. Picie napojów alkoholowych tylko z umiarem może zmniejszać ryzyko tworzenia się guzków. Może to również pomóc w zapobieganiu kontuzjom stóp i unikaniu ich.

Pomocne może też być rozciąganie stóp przed każdym żmudnym wysiłkiem i regularne chodzenie boso.

Perspektywy

Choroba Ledderhose’a jest rzadka i nie jest całkowicie zrozumiała. Dokładna przyczyna jest nieznana, co oznacza, że ​​niewiele wiadomo o tym, jak temu zapobiec.

Dostępne są różne opcje leczenia, które mogą wpływać na każdą osobę w inny sposób. W niektórych przypadkach choroba Ledderhose znika sama. Inne osoby mogą uznać, że potrzebują regularnej interwencji, aby utrzymać tolerancję na objawy.

Nawrót choroby jest powszechny. Nawet po skutecznym leczeniu nie ma gwarancji, że guzki nie powrócą z czasem.

Praca bezpośrednio z lekarzem i fizjoterapeutą jest najlepszym sposobem zapewnienia kompleksowego planu leczenia dla każdej choroby Ledderhose.

PLMedBook