Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i sposoby leczenia zimnych stóp

Doświadczanie zimnych stóp jest normalne od czasu do czasu. Zmiany temperatury, a także wybory dotyczące zdrowia i stylu życia, są jednymi z najczęstszych przyczyn zimnych stóp, a dostosowanie tych czynników zazwyczaj pomaga złagodzić objawy.

W tym artykule przyjrzymy się tym i kilku medycznym przyczynom zimnych stóp. Wymieniamy również domowe środki zaradcze, które ludzie mogą próbować utrzymać ciepło i wygodę stóp.

Przyczyny zimnych stóp

Przyczyn zimnych stóp może być wiele, od zimowych po krążenie i nerwowe. Przyczyny zimnych stóp obejmują:

Zimne temperatury

odcisk zimnych stóp w podeszwach butów na śniegu

Zimne stopy są jedną z normalnych reakcji organizmu na zimniejsze temperatury. Kiedy ciało wejdzie w chłodniejszy obszar, naczynia krwionośne w kończynach, takich jak dłonie i stopy, zwężą się. Zmniejsza to przepływ krwi do tych obszarów, co również zmniejsza ilość ciepła traconego przez ciało.

Kończyny są częściami ciała najbardziej oddalonymi od narządów życiowych, więc zmniejszenie przepływu krwi do kończyn pomaga również utrzymać ciepło i przepływ krwi w ważniejszych częściach ciała.

Z biegiem czasu ten zmniejszony przepływ krwi może powodować zmniejszenie ilości tlenu w tkankach, co może spowodować, że zaczną przyjmować niebieskawy kolor. Gdy są tymczasowe, objawy te zazwyczaj nie są poważne, a organizm wraca do normy, gdy znowu się rozgrzewa.

Niektórzy ludzie mają zjawisko Raynauda, ​​gdzie narażenie na niską temperaturę lub wysoki stres powoduje, że doświadczają ograniczonego krążenia krwi, powodując zimne lub odrętwiałe palce u rąk i nóg.

Wysoki stres lub niepokój

Bycie w stanie dużego stresu lub niepokoju może również powodować zimne stopy. Jedną z naturalnych reakcji organizmu na stres lub nerwowość jest pompowanie adrenaliny do krwioobiegu.

Krążąc, adrenalina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych na obwodzie, co zmniejsza przepływ krwi do najbardziej zewnętrznych obszarów ciała. Ta reakcja zastrzega sobie energię i przygotowuje się na wszelkie obrażenia ciała, które mogą się wydarzyć w wyniku sytuacji stresowej.

Współczesny świat jest pełen stresorów, ale niewielu z nich naraża organizm na bezpośrednie ryzyko, więc ta reakcja ochronna może być bardziej szkodliwa niż pomocna, jeśli regularnie robi się zimno. Zmniejszenie stresu i napięcia może pomóc zmniejszyć objawy w tych przypadkach.

Problemy z cyrkulacją

Osoba z grubymi zimowymi skarpetkami na zimnych nogach, siedząca na szczycie grzejnika grzejnika.

Kwestie cyrkulacji są bardzo częstą przyczyną zimnych stóp. Osoba o słabym krążeniu często ma trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości ciepłej krwi do kończyn i może często skarżyć się na zimne dłonie i zimne stopy.

Zły obieg może mieć wiele przyczyn. Prowadzenie siedzącego trybu życia lub siedzenie przy biurku przez cały dzień może zmniejszyć krążenie nóg i powodować zimne stopy.

Palenie tytoniu może również utrudnić krwi dotarcie do każdej części ciała, więc osoby palące mogą częściej skarżyć się na zimne stopy.

Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do powstania płytek wewnątrz tętnic, które mogą zmniejszyć krążenie nóg i stóp, prowadząc do zimnych stóp.

Niektóre schorzenia serca mogą również powodować zimne stopy, więc osoba powinna porozmawiać z lekarzem o wszelkich istniejących problemach z sercem lub czynnikami ryzyka.

Niedokrwistość

Niedokrwistość jest stanem, który występuje, gdy dana osoba ma zbyt mało normalnych czerwonych krwinek w swoim ciele. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego lub przewlekłą chorobą nerek.

Umiarkowane lub ciężkie przypadki niedokrwistości mogą powodować zimne stopy. Niedokrwistość zwykle dobrze reaguje na zmiany w diecie i suplementach.

Najlepiej jest mieć zdiagnozowaną przez lekarza anemię i stosować się do zaleceń terapeutycznych.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą mogą być narażone na problemy z krążeniem, takie jak zimne stopy lub dłonie.

Częste wysokie poziomy cukru we krwi mogą prowadzić do zwężenia tętnic i zmniejszenia dopływu krwi do tkanek, co może powodować zimne stopy.

U niektórych osób cukrzyca może prowadzić do cukrzycowej neuropatii obwodowej, formy uszkodzenia nerwów. Uszkodzenia nerwu cukrzycowego zwykle występują u osób, u których występuje niekontrolowany wysoki poziom cukru we krwi przez długi czas.

Inne objawy uszkodzenia nerwu cukrzycowego obejmują uczucie mrowienia lub mrowienia, drętwienie lub palący ból stóp i nóg. Objawy mogą być gorsze w nocy.

Zaburzenia nerwowe

Inne zaburzenia nerwów mogą również być przyczyną regularnych zimnych stóp. Uszkodzenie nerwu może być spowodowane urazem lub urazem, takim jak poważne odmrożenia lub może być związane z podstawowym stanem chorobowym.

Neuropatia obwodowa może być również spowodowana chorobą wątroby lub nerek, infekcją lub genetyką. Zwykle powoduje dodatkowe objawy, w tym drętwienie i mrowienie. Leczenie objawów, takich jak zimne stopy, może pomóc osobie zmniejszyć dyskomfort podczas oczekiwania na właściwą diagnozę.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedoczynnością tarczycy, powodując niski poziom hormonu tarczycy, co ma negatywny wpływ na metabolizm organizmu.

Metabolizm organizmu wpływa na krążenie, bicie serca i temperaturę ciała, więc wszystko, co wpływa na czynność tarczycy i powoduje niedoczynność tarczycy, może prowadzić do zimnych stóp.

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą być bardziej wrażliwe na zimno i mogą odczuwać inne objawy, takie jak zmęczenie, przyrost wagi i problemy z pamięcią.

Strona główna zadośćuczynienie

Praca bezpośrednio z lekarzem w celu zdiagnozowania jakiejkolwiek przyczyny zimnych stóp jest najlepszym sposobem, aby jak najbardziej zapobiec objawom.

Jednak wiele środków do domu może pomóc w rozgrzewaniu stóp i zapewnić wygodę osobie.

Ruch

Osoba wiążąca koronki na pokazach sportowych w śniegu.

Wydaje się to proste, ale wstawanie i poruszanie może być jednym z najłatwiejszych sposobów na ogrzanie ciała i wspomaganie przepływu krwi do i od stóp.

Osoby, które doświadczają zimnych stóp ze względu na pracę biurową, mogą odnieść korzyści z okresowego wstawania i chodzenia po biurze.

Krążenie krwi za pomocą ćwiczeń kardiologicznych, takich jak bieganie, a nawet wykonywanie podskoków, może być wystarczające, aby stopy były ciepłe przez cały dzień.

Skarpety i kapcie

Ciepłe, dobrze izolowane skarpety są ważne dla osób z zimnymi stopami. W pomieszczeniach może również pomóc nosić dobrze izolowane pantofle, zwłaszcza jeśli dana osoba nie ma wykładzin podłogowych lub podgrzewanych.

Trzymanie nóg w pakiecie jest świetnym sposobem, aby pomóc im się rozgrzać i zapobiec dodatkowej utracie ciepła.

Kąpiele stóp

Jednym z najszybszych sposobów na złagodzenie zimnych stóp jest zanurzenie ich w gorącej kąpieli stóp.

Napełnianie wanny lub basenu ciepłą wodą i moczenie stóp przez 10 do 15 minut może być wystarczające, aby utrzymać świeżą krew krążącą w stopach przez cały dzień. Może to być szczególnie pomocne tuż przed snem, ponieważ może także rozładować napięcie i rozluźnić mięśnie.

Osoby z uszkodzeniem nerwu cukrzycowego powinny unikać gorącej wody, aby ogrzać stopy, ponieważ mogą nie być w stanie stwierdzić, czy woda jest zbyt gorąca, czy nie. Może to prowadzić do przypadkowych oparzeń.

Poduszki grzewcze lub termofory

Dla osób, które mają problemy ze snem z powodu zimnych stóp, umieszczenie poduszki grzejnej lub butelki z gorącą wodą u stóp łóżka może utrzymywać ciepłe miejsca wokół stóp przed snem.

Poduszki grzewcze mogą również pomóc złagodzić ból mięśni po długim dniu stania.

Kiedy iść do lekarza

Chociaż sporadyczne zimne stopy są normalne, w niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u lekarza. Każdy, kto często lub nieświadomie doświadcza zimnych stóp, powinien porozmawiać z lekarzem o możliwych przyczynach.

Osoba powinna również porozmawiać z lekarzem, jeśli zimnym stopom towarzyszą inne objawy, w tym:

  • zmęczenie
  • utrata lub zysk
  • gorączka
  • znaczny ból stawów
  • owrzodzenia palców rąk i nóg, które wymagają długiego czasu leczenia
  • zmiany skórne, takie jak wysypki, łuski lub gruba skóra

Jeśli stopy są zimne wewnętrznie, ale skóra nie jest zimna w dotyku, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką uszkodzenia nerwów lub innych stanów neurologicznych.

Perspektywy

Dostawanie zimnych stóp od czasu do czasu jest zupełnie normalne. Uporczywe objawy mogą być przedmiotem dyskusji z lekarzem, ale leczenie podstawowej przyczyny powinno pomóc stopom zwrócić lepszą temperaturę.

W międzyczasie podjęcie natychmiastowych kroków, takich jak noszenie grubych skarpet lub używanie gorącej kąpieli stóp, może pomóc w szybkim nagrzaniu stóp.

Like this post? Please share to your friends: