Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przepukliny pachwinowe bezpośrednie lub pośrednie

Istnieje wiele różnych rodzajów przepuklin. Przepuklina pachwinowa występuje wtedy, gdy wybrzuszenie lub występ tkanki występuje w okolicy pachwiny. Występują w kanale pachwinowym i mogą rozciągać się do moszny u mężczyzn.

Kanał pachwinowy przemieszcza się przez ścianę brzuszną i jest przejściem od brzucha do genitaliów. Ludzie mają dwa kanały pachwinowe, po jednym z każdej strony dolnej części brzucha.

Brzuch określa się jako obszar między klatką piersiową a biodrami. Dolna ściana brzucha to rejon pachwinowy, bardziej znany jako pachwina.

Często wybrzuszeniem jest tłuszcz lub część jelita cienkiego, która przechodzi przez osłabioną część dolnej ściany jamy brzusznej.

Szybkie fakty dotyczące przepuklin pachwinowych bezpośrednich lub pośrednich:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących przepuklin. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Objawy obu obejmują ból w pachwinie, który może być ciężki.
 • Bezpośrednie przepukliny pachwinowe często są spowodowane stresem związanym z wiekiem i osłabieniem mięśni w kanale pachwinowym.
 • Pośrednia przepuklina pachwinowa jest spowodowana uporczywym otwarciem, które nie zamyka się podczas rozwoju płodu.
 • Jedynym sposobem na naprawę przepukliny pachwinowej jest operacja.

Co to jest przepuklina pachwinowa?

Istnieją dwa rodzaje przepuklin pachwinowych:

 • Bezpośredni: rozwija się w czasie z powodu wysiłku i jest spowodowany osłabieniem mięśni brzucha. Najczęściej u dorosłych mężczyzn i rzadko u dzieci.
 • Pośrednia: spowodowana defektem w ścianie brzusznej, który zwykle występuje od urodzenia. Najczęściej występujące u dzieci dotyka do 5 procent noworodków i do 30 procent wcześniaków. Często jest odkrywany w pierwszym roku życia, ale może pozostać niewykryty do dorosłości.

Przepukliny pachwinowe są do 10 razy częstsze u mężczyzn niż u kobiet, a u jednego na czterech mężczyzn rozwinie się przepuklina w pewnym momencie ich życia.

Objawy

[człowiek z bólem w pachwinie]

Objawy mogą rozwijać się stopniowo lub nagle. Czasami osoba nie jest świadoma żadnych objawów, a przepuklina pachwinowa jest wykryta podczas badania fizykalnego.

Jednak dana osoba często ma objawy, które mogą obejmować:

 • ból w pachwinie
 • wybrzuszenie, które pojawia się i znika
 • pieczenie lub ból w pachwinie
 • ciężkie lub ciągnące uczucie w pachwinach, szczególnie pod koniec dnia lub po dłuższej aktywności
 • obrzęk lub powiększenie moszny u chłopców i mężczyzn

Czynności, które powodują obciążenie brzucha, mogą również zwiększać wybrzuszenie. Obejmują one:

 • kaszel
 • podnoszenie przedmiotów
 • wytężanie z jakichkolwiek powodów
 • ćwiczenia
 • płacz u niemowląt

Objawy mogą być trudne do wykrycia, zwłaszcza jeśli przepuklina nie jest ciężka lub duża.

Przyczyny

Przyczyna przepukliny pachwinowej zależy od tego, czy jest ona bezpośrednia, czy pośrednia.

Bezpośrednia przepuklina

Zwykle występują u dorosłych mężczyzn. Starzenie się i stres lub obciążenie mogą osłabić mięśnie wokół kanału pachwinowego. Poprzednia operacja w podbrzuszu może również osłabić mięśnie.

Znacznie rzadziej u samic rozwija się przepuklina bezpośrednia. Dzieje się tak, ponieważ więzadło okrągłe macicy w kanale pachwinowym działa jako dodatkowa bariera wzdłuż mięśnia. Kanał pachwinowy jest również mniejszy u samic.

Przepuklina pośrednia

[przedwczesne dziecko w szpitalu]

Podczas gdy płód nadal znajduje się w macicy, istnieje wewnętrzny otwór do kanału pachwinowego, ale zwykle zamyka się przed urodzeniem.

Gdy otwarcie kanału pachwinowego nie zamyka się całkowicie przed porodem, pozwala to na przedostanie się części tłuszczu lub jelita i powoduje przepuklinę pośrednią.

U kobiet jajniki i inne części układu rozrodczego mogą przesuwać się przez otwór i powodować przepuklinę.

Pośrednie przepukliny są najczęstszym rodzajem przepuklin pachwinowych. Chociaż występują u obu płci, są bardziej powszechne u mężczyzn niż u kobiet.

Inne przyczyny

 • podnoszenie ciężkich przedmiotów
 • zaparcia i napięcia z wypróżnieniami
 • mieć nadwagę
 • palenie

Diagnoza

Istnieje kilka głównych sposobów, że lekarz może zobaczyć, czy dana osoba ma przepuklinę pachwinową. To są:

Fizyczny egzamin

Lekarz zbada pacjenta, często prosząc go, aby wstał, kaszleł lub nadwyrężał, ponieważ jest to czas największego pęknięcia.

Testy obrazowania

Specjalnie wyszkoleni technicy przeprowadzą badania obrazowe, w tym prześwietlenia, w gabinecie lekarskim, przychodni lub w szpitalu.

Specjalista, znany jako radiolog, interpretuje obrazy. Zazwyczaj nie jest potrzebne znieczulenie.

[człowiek dostaje USG]

Testy obejmują:

 • RTG jamy brzusznej: aparat rentgenowski jest umieszczony nad obszarem brzusznym i do wykonania zdjęcia używa się niewielkiej ilości promieniowania.
 • Tomografia komputerowa (CT): osoba albo pije roztwór, albo specjalny barwnik, znany jako środek kontrastowy, wstrzykuje się do żyły. Pomaga to zobaczyć naczynia krwionośne i przepływ krwi na zdjęciu rentgenowskim.
 • Ultradźwięki: urządzenie zwane przetwornikiem odbija bezbolesne fale dźwiękowe od organów i części ciała w celu uzyskania obrazu.

Leczenie

Operacja przepukliny pachwinowej jest najczęstszą ogólną procedurą chirurgiczną w krajach rozwijających się i uprzemysłowionych, z czego około 2 na 1000 osób przechodzi operację każdego roku.

Operacja nie zawsze musi być natychmiastowa, ale jeśli odkryta zostanie przepuklina pachwinowa, musi być ściśle monitorowana przez lekarza, aby sprawdzić, czy objawy się nasiliły. Jeśli tkanka przepukliny zostanie uwięziona lub uwięziona, operacja będzie bardziej pilna.

Dwa główne rodzaje operacji to:

 • Naprawa przepukliny otwartej: zwykle wykonuje się to w znieczuleniu ogólnym. W pachwinie dokonuje się cięcia, a tłuszcz i jelita są przenoszone z powrotem do jamy brzusznej. Często siatka syntetyczna będzie umieszczana nad słabym obszarem, aby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się.
 • Operacja przepukliny laparoskopowej: Zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, wykonuje się małe nacięcia i wkłada się laparoskop, cienką rurkę z kamerą na końcu. Wykorzystując obrazy z kamery jako przewodnik, procedura naprawy jest zakończona.

Perspektywy

Większość osób szybciej regeneruje się po przepuklinach laparoskopowych niż w przypadku przepukliny otwartej, ale w obu przypadkach powikłania występują rzadko.

Intensywna aktywność i podnoszenie ciężarów nie są zalecane przez kilka tygodni, a leki przeciwbólowe są często przepisywane.

Przepukliny mogą się ponownie pojawić po naprawie, dlatego ważne jest, aby pacjenci stosowali się do zaleceń lekarza w zakresie opieki pooperacyjnej i porad, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu.

Like this post? Please share to your friends: