Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy piersi biją, gdy rosną?

Spis treści

 1. Typowe pytania
 2. Oznaki rozwoju piersi
 3. Gradacja
 4. Pielęgnacja piersi
 5. Ulga w bólu piersi
 6. Kiedy iść do lekarza

Typowe pytania

nastoletnie dziewczyny

To normalne, że dziewczęta i nastolatki mają wiele pytań na temat swoich piersi, gdy zaczynają się rozwijać.

Widzenie zmiany ciała może być zniechęcające i normalne jest martwić się, czego się spodziewać.

Oto kilka często zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących rozwoju piersi, aby pomóc nastolatkom przejść przez ten proces.

Czy piersi powinny boleć, gdy rosną?

Wiele młodych kobiet odczuwa ból w miarę wzrostu ich piersi i nie ma się czym martwić.

Piersi rozwijają się, gdy hormony estrogenowe i progesteron są uwalniane w okresie dojrzewania.

Hormony te powodują wzrost tkanki piersi. Tak jak to się dzieje, otaczająca skóra może się rozciągać, co jest jednym z powodów, dla których piersi mogą zranić się, gdy rosną.

Hormony stymulujące wzrost piersi są kolejnym powodem, dla którego mogą zranić. Hormony zmieniają poziom płynu w tkance piersi, co może sprawić, że piersi będą bardziej wrażliwe, a nawet zranione.

Jeśli młoda kobieta zaczęła swój okres, jej piersi również mogą zranić jej cykl menstruacyjny. Bóle te spowodowane są zmianami hormonalnymi i są normalną częścią cyklu miesiączkowego.

Dlaczego czerwone ślady pojawiają się na piersiach?

Gdy tkanka piersiowa rośnie, otaczająca ją skóra musi się rozciągać, aby dostosować się do rosnących rozmiarów.

Czasami skóra nie rozprostowuje się wystarczająco szybko, a środkowa warstwa rozdziera się nieznacznie, powodując pojawienie się czerwonych rozstępów. Dzieje się tak z wieloma, jeśli nie większością, nastolatkami i nie powinno być powodem do wstydu.

W aptece dostępnych jest wiele kremów, które pomagają zmniejszyć wygląd tych znaków. Z biegiem czasu linie blakną na biało i nie są szczególnie widoczne.

Czy to normalne, że piersi mają różne rozmiary?

Jest zupełnie normalne, aby każdy z dwóch piersi kobiety rósł w różnym tempie. Nawet jeśli są w pełni rozwinięte, mogą mieć różne rozmiary. Posiadanie piersi o nierównych rozmiarach rzadko stanowi problem zdrowotny, nawet jeśli mają różny rozmiar.

Nierównomierne piersi nie są zwykle czymś, co inni zauważaliby, ale młode kobiety mogą czasami być świadome tej różnicy. Korzystanie z wyściółki po jednej stronie stanika może pomóc młodym kobietom poczuć się pewniej.

Czy guzek na piersi może oznaczać raka?

lekarz i pacjent

Kiedy piersi zaczynają rosnąć, pojawiają się jako grudka pod sutkiem. Jest to normalna część procesu rozwoju.

Większość guzków to gruczolakowłókniaki lub przerost tkanki łącznej w piersiach. Nastoletnie grudki są nowotworowe w bardzo niewielu przypadkach.

Podczas gdy jest prawdopodobne, że guzek piersi, który pojawia się podczas wzrostu piersi, jest nieszkodliwy, kobiety w każdym wieku powinny zapoznać się z ich piersiami. Umożliwi to im wykrycie wszelkich zmian, które wystąpią.

Gdy piersi są w pełni rozwinięte, kobiety powinny je samokontrolować regularnie. Jeśli odkryją grudki, które normalnie nie występują, gdy ich piersi przestają rosnąć, dobrze jest porozmawiać z lekarzem. Zwykle lekarz może szybko wykluczyć raka.

Czy młodzi mężczyźni mogą rozwinąć tkankę piersi?

Chociaż nie wszystkim się zdarza, nie jest niczym niezwykłym, że młodzi mężczyźni rozwijają niektóre piersi na klatce piersiowej w okresie dojrzewania.

To się nazywa ginekomastia. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, a każda powiększana tkanka piersi jest zwykle tymczasowa.

Pomimo, że nie jest to rzadkość, ginekomastia może denerwować młodych mężczyzn, jeśli nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Jeśli młody człowiek jest tym zaniepokojony, powinien porozmawiać z lekarzem o poradę.

Oznaki rozwoju piersi

Kiedy młoda kobieta zaczyna rozwijać piersi, może zauważyć następujące objawy:

 • jędrne grudki, zwane pąkami piersi, wyczuwalne pod sutkiem
 • czucie w klatce piersiowej wokół każdego sutka
 • swędzenie wokół sutków i okolicy klatki piersiowej

Gradacja

Istnieje pięć etapów rozwoju piersi. Etapy te zaczynają się od narodzin i postępu, gdy młoda kobieta przechodzi okres dojrzewania.

 1. Czubek sutka podnosi się od urodzenia, ale reszta klatki piersiowej jest płaska.
 2. Pączki piersi tworzą twarde grudki pod każdym sutkiem, uniesione z klatki piersiowej. W takim przypadku obszar ciemniejszej skóry wokół brodawki zwany otoczką może się powiększyć.
 3. Piersi stają się nieco większe w miarę rozwoju tkanki piersi.
 4. Otoczka i brodawki podnoszą się, tworząc drugi kopiec ponad tkanką piersi.
 5. Piersi zostają zaokrąglone, tylko podniesiony sutek. To jest ostatni etap rozwoju.

Piersi mogą się zmieniać i rozwijać przez całe życie. Cykle hormonalne, ciąża, karmienie piersią i menopauza mają wpływ na piersi.

Pielęgnacja piersi

Zakupy biustonosza

Gdy młoda kobieta rozwinęła swoje piersi, ważne jest, aby opiekowała się nimi, tak jak każdą inną częścią ciała.

Upewnienie się, że staniki dobrze pasują do biustonosza, jeśli zdecyduje się je nosić w celu wsparcia, jest ważne. Zaleca się również, aby mieć trochę czasu bez noszenia stanika, aby skóra mogła oddychać.

Kobiety również muszą regularnie sprawdzać swoje piersi pod kątem guzków i innych objawów raka piersi. Lekarz może wyjaśnić ten proces lub kobiety mogą czytać przewodniki online.

Ulga w bólu piersi

Bóle piersi i bóle często mijają szybko. Jeśli jednak nie odejdą same, istnieją metody leczenia, które mogą pomóc. Należą do nich dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i żele łagodzące ból.

Noszenie podpinki biustonosza lub biustonosza sportowego podczas ćwiczeń może również zminimalizować ból.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli nastolatek stwierdzi, że ból, kiedy ich piersi rosną, jest trudny do opanowania, powinien porozmawiać z lekarzem. Lekarz może przepisać leki w celu kontrolowania poziomu hormonów, jeśli ból jest szczególnie zły.

Rzadko, młoda kobieta może znaleźć guzek w piersi, który nie jest wyjaśniony przez normalne etapy rozwoju piersi. Jeśli tak się stanie, zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Like this post? Please share to your friends: