Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przełom w utracie wagi: Światło słoneczne jest kluczowe

Pomimo naszych najlepszych starań, aby pozostać cienkim, wydaje się, że w okresie wakacyjnym przykładamy dużą wagę. Dlaczego? Nowe badanie ma zaskakującą odpowiedź.

kobieta działa na słońcu

Wielu z nas zna zjawisko masy wakacyjnej. Ale podczas gdy prawdą jest, że w czasie wakacji jesteśmy bardziej narażeni na smaczne jedzenie niż przez resztę roku, niektóre badania wykazały, że zimą nadal pakujemy się na funty mimo świadomych wysiłków, aby je stracić. Czemu?

Nowe badanie – przeprowadzone przez naukowców z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie – ujawnia nieoczekiwanego sprawcę zimowego przyrostu masy ciała: braku światła słonecznego.

Naukowcy, którzy byli pod przewodnictwem cieszącego się dobrą opinią imienia Peter Light – z Alberta Diabetes Institute – zbadali wpływ światła słonecznego na podskórne komórki tłuszczowe lub białe komórki tłuszczowe, które można znaleźć pod skórą.

Wyniki ich badań sprawiają, że jest to przełomowe badanie i zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie

Jak światło słoneczne „spala” tłuszcz

Światło i zespół badali tak zwaną podskórną białą tkankę tłuszczową (scWAT), która, jak wyjaśniają autorzy, jest „głównym składnikiem tłuszczu u ludzi i głównym graczem w regulacji metabolizmu całego ciała”.

Biały tłuszcz jest znany jako „zły” rodzaj tłuszczu, ponieważ magazynuje on kalorie, które są idealnie spalone dla energii.

W przypadku dysfunkcji ten rodzaj tłuszczu może prowadzić do zaburzeń kardiometabolicznych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Tak więc, próbując pomóc ludziom z cukrzycą typu 1, Light i współpracownicy pracowali nad metodami inżynierii genetycznej tych białych komórek tłuszczowych, aby wytworzyć insulinę pod wpływem światła.

Przypadkowo odkryli, że komórki scWAT mają skłonność do kurczenia się pod wpływem tak zwanego niebieskiego światła słonecznego – czyli widzialnego rodzaju światła, które poprawia nastrój i nastrój w ciągu dnia.

Aby jeszcze bardziej przetestować swoje odkrycie, naukowcy pobrali próbki scWAT od pacjentów przechodzących operację utraty wagi i zbadali wpływ niebieskiego światła słonecznego na komórki tłuszczowe.

Oto, co znaleźli:

„Kiedy niebieskie fale światła słonecznego – światło, które widzimy naszym okiem – przenikają naszą skórę i docierają do komórek tłuszczowych tuż poniżej, kropelki lipidów zmniejszają się i są uwalniane z komórki. Innymi słowy, nasze komórki nie przechowuj tyle tłuszczu. „

Peter Light

Opisano zimowy przyrost masy ciała

„Jeśli odwrócimy nasze odkrycia”, mówi Light, „niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne, którą otrzymujemy przez 8 miesięcy w roku w północnym klimacie, może sprzyjać przechowywaniu tłuszczu i przyczyniać się do typowego przyrostu masy ciała, jaki niektórzy z nas mają w okresie zimy”.

„To wczesne dni, ale nie jest to wielki skok, by przypuszczać, że światło, które reguluje nasz rytm okołodobowy, otrzymane przez nasze oczy, może również mieć ten sam wpływ na komórki tłuszczowe w pobliżu naszej skóry”, dodaje.

Odkrycia mogą utorować drogę nowym strategiom utraty wagi lub terapii opartych na świetle w leczeniu otyłości i cukrzycy.

Jednakże, Light ostrzega przed zbytnim potraktowaniem tych odkryć zbyt dosłownie i narażeniem na światło słoneczne, aby schudnąć, ponieważ wciąż pozostaje wiele nieznanych zmiennych.

„Na przykład” – wyjaśnia – „nie znamy jeszcze intensywności i czasu trwania światła niezbędnego do aktywacji tej ścieżki.”

Dodatkowo, zauważa: „[T] tutaj jest dużo literatury sugerującej, że nasze obecne pokolenie będzie miało większą nadwagę niż ich rodzice i być może to przyczyni się do debaty na temat tego, co jest zdrowego nasłonecznienia”.

Tak czy inaczej, to ekscytujące odkrycie „na pewno zawiera wiele fascynujących wskazówek dla naszego zespołu i innych na całym świecie do odkrycia,” kończy Light.

Like this post? Please share to your friends: