Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są naturalne sposoby na pozbycie się kamieni żółciowych?

Podczas gdy leki i zabiegi chirurgiczne są często stosowane w leczeniu dolegliwości kamieni żółciowych, wiele osób zamiast tego korzysta z naturalnych środków.

Kamienie żółciowe są częstą skargą, dotykającą od 10 do 15 procent dorosłych Amerykanów.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat popularnych naturalnych metod leczenia kamieni żółciowych, a także wskazówek, które zapobiegają ich powstawaniu.

Szybkie fakty na temat pozbycia się kamieni żółciowych w sposób naturalny:

 • Kamienie żółciowe to stałe cząstki, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym.
 • Niewiele jest badań sugerujących, że domowe środki zaradcze są skutecznymi metodami leczenia.
 • Przed leczeniem kamieni żółciowych za pomocą naturalnych lub domowych środków należy skontaktować się z lekarzem.

Co to są kamienie żółciowe?

obraz kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym

Kamienie żółciowe różnią się kształtem i wielkością, a niektóre z nich rosną do wielkości piłki golfowej.

Istnieją dwa rodzaje kamieni żółciowych:

 • Cholesterolowe kamienie żółciowe: są to najczęściej występujące formy i składają się głównie z nierozpuszczonego cholesterolu.
 • Kamienie żółciowe z pigmentem: Zbudowane z nadmiaru bilirubiny (pigmentu, który powstaje podczas rozpadu czerwonych krwinek), kamienie te są brązowe lub czarne.

Nie wszystkie kamienie żółciowe wywołują objawy. Gdy objawy są obecne, obejmują:

 • ból w prawym górnym odwłoku
 • ból w prawym ramieniu lub między łopatkami
 • nudności
 • szary taboret
 • biegunka
 • wymioty

Jak pozbyć się naturalnie kamieni żółciowych

Chociaż nie ma wiarygodnych dowodów na to, że te środki zaradcze działają, następujące sposoby leczenia są popularnymi naturalnymi alternatywami dla interwencji medycznych.

1. Oczyszczenie pęcherzyka żółciowego

Jednym z najczęstszych sposobów leczenia kamieni żółciowych jest płukanie woreczka żółciowego. Zwolennicy tej metody twierdzą, że rozkłada ona kamienie żółciowe i wypłukuje je z ciała. W dokumencie z 2009 r. Stwierdzono, że chociaż dowody naukowe potwierdzające oczyszczanie pęcherzyka żółciowego są minimalne, anegdotyczne raporty wskazują, że może to być pomocne dla niektórych osób.

Woreczek żółciowy obejmuje spożywanie mieszanki soku jabłkowego, ziół i oliwy z oliwek przez 2 do 5 dni. Przepisy są różne, a niektóre procedury pozwalają jedzeniu, a inne nie.

Ta dieta może być niebezpieczna dla osób z cukrzycą lub problemami z poziomem cukru we krwi, które nie spożywają stałego pokarmu podczas czyszczenia.

2. Ocet jabłkowy z sokiem jabłkowym

Niektórzy uważają, że sok jabłkowy zmiękcza kamienie żółciowe, umożliwiając ich łatwe wydalanie z organizmu.

Jedno płukanie obejmuje mieszanie octu jabłkowego z sokiem jabłkowym przed jego wypiciem. Chociaż istnieją ograniczone dowody sugerujące, że ocet jabłkowy ma pewne korzyści zdrowotne, żadne badania nie potwierdzają jego stosowania jako leczenia kamieni żółciowych.

Ponadto osoby chore na cukrzycę, wrzody żołądka i hipoglikemię powinny uważać na spożywanie dużych ilości soku owocowego.

3. Dandelion

Według National Center for Complementary and Integrative Health, mniszek lekarski był stosowany historycznie w leczeniu problemów pęcherzyka żółciowego, wątroby i dróg żółciowych. Zwolennicy uważają, że gorzkie korzenie mogą stymulować produkcję żółci w woreczku żółciowym.

Ludzie zwykle piją mniszek herbatę lub kawę, aby usunąć ich kamienie żółciowe. Jednak nie ma dowodów sugerujących, że jest to korzystne. Ponadto osoby z kamieniami żółciowymi, problemami z woreczkiem żółciowym lub problemami z nerkami powinny porozmawiać z lekarzem przed spożyciem mniszka lekarskiego.

4. Ostropest plamisty

Ostropest jest stosowany w medycynie do odtruwania wątroby przez wieki. Chociaż może wspierać wątrobę i woreczek żółciowy, nie ma badań oceniających jego wpływ na kamienie żółciowe.

Osoba może zażyć oset mleczny jako tonik lub w postaci kapsułki lub tabletki. Osoby chore na cukrzycę, alergie na ambrozję lub historię nowotworów wrażliwych na hormon powinny omówić stosowanie ostu mlecznego z lekarzem.

5. Lysimachiae herba

Lysimachiae herba lub złota moneta trawy jest popularnym tradycyjnym chińskim środkiem na kamienie żółciowe. Badania sugerują, że może to być korzystne w leczeniu lub zapobieganiu kamieniom żółciowym cholesterolu.

Suplement jest dostępny w postaci proszku lub płynu.

6. Karczoch

karczochy

Wykazano, że ekstrakty z karczocha pobudzają produkcję żółci i wspomagają funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego i wątroby.

Nie ma jednak badań poświęconych konkretnie wpływowi karczocha na kamienie żółciowe.

Karczochy kuliste można gotować i przygotowywać na różne sposoby. Ale badania opierają się na suplementach z wyciągu z karczocha, które są prawdopodobnie silniejsze niż warzywa.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed ekstraktem z karczocha, ponieważ może to spowodować atak pęcherzyka żółciowego, jeśli przewód żółciowy jest zatkany.

7. Łuska Psyllium

Psyllium jest rozpuszczalnym błonnikiem pochodzącym z nasion rośliny Plantago ovata. Badania wykazały, że przynosi on korzyści sercu, trzustce i innym obszarom ciała.

Bardzo stare badanie wykazało, że pleśń psyllium chroniła chomiki przed tworzeniem się kamieni żółciowych cholesterolu. Nowsze badania, od 1999 r., Potwierdzają te ustalenia.

8. Zestaw oleju rycynowego

Pakunki oleju rycynowego są popularnym środkiem zaradczym wśród naturopatów i entuzjastów naturalnego żywienia dla wielu różnych skarg.

Aby nałożyć opakowanie oleju rycynowego, namocz ściereczkę ciepłym olejem rycynowym i połóż na brzuchu. Przykryj ręcznikiem. Niektórzy ludzie umieszczają na górze źródło ciepła, takie jak termofor lub poduszka grzewcza. Pozostaw opakowanie na brzuchu nawet na godzinę.

Nie ma badań naukowych potwierdzających stosowanie tego leczenia w kamieniach żółciowych.

9. Akupunktura

Akupunktura może złagodzić objawy kamicy żółciowej, chociaż badania są bardzo ograniczone.

W jednym badaniu z udziałem 60 osób z zapaleniem pęcherzyka żółciowego (zapalenie pęcherzyka żółciowego) stwierdzono, że akupunktura łagodzi bóle pleców, bóle brzucha i nudności, a także reguluje objętość pęcherzyka żółciowego.

Należy zauważyć, że badania te nie dotyczą szczególnie kamieni żółciowych i mogą łagodzić objawy, a nie pomagać ludziom przejść kamienie.

10. Joga

Mówi się, że niektóre pozy jogi leczyją kamienie żółciowe, chociaż żadne badania nie potwierdzają tego twierdzenia. Następujące pozy są uważane przez niektórych za korzystne dla osób z kamieniami żółciowymi:

 • Bhujangasana (Cobra Pose)
 • Dhanurasana (Bow Pose)
 • Pachimotasana (Seated forward bend)
 • Sarvangasana (Shoulderstand)
 • Shalabhasana (Locust Pose)

Zabiegi medyczne

Jeśli naturalne środki nie będą skutecznie zwalczać kamieni żółciowych, wówczas osoba może rozważyć lekarstwa lub zabieg chirurgiczny.

Lek

Mniejsze kamienie żółciowe można leczyć kwasami żółciowymi, takimi jak kwas ursodeoksycholowy i kwas chenodeoksycholowy.

Potencjalne wady tych leków obejmują:

 • czas podjęcia pracy (do 2 lat)
 • potencjał powrotu kamieni żółciowych po zaprzestaniu przyjmowania leków

Chirurgia

Kamienie żółciowe są często leczone przez usunięcie pęcherzyka żółciowego. Gwarantuje to, że kamienie żółciowe nie mogą się ponownie uformować.

Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego lub cholecystektomia jest jedną z najczęstszych operacji wykonywanych u dorosłych Amerykanów. Istnieją minimalne skutki uboczne usuwania pęcherzyka żółciowego.

Zapobieganie kamieniom żółciowym

świeże owoce i warzywa

Nie wszystkie czynniki ryzyka powstawania kamieni żółciowych można modyfikować, na przykład:

 • bycie kobietą
 • wzrastający wiek (ponad 40 lat)
 • pochodzenie etniczne
 • Historia rodzinna

Można jednak zająć się innymi czynnikami ryzyka, w tym:

 • otyłość
 • szybka utrata masy ciała
 • dieta wysokotłuszczowa
 • Siedzący tryb życia

Dlatego techniki prewencyjne powinny obejmować skupienie się na czynnikach, które można modyfikować. Poniższe wskazówki mogą zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych u niektórych osób.

Czy dieta może zapobiec kamieniom żółciowym?

Kobiety, które jedzą więcej owoców i warzyw, mają mniejsze prawdopodobieństwo usunięcia pęcherzyka żółciowego niż kobiety, które jedzą bardzo mało świeżych produktów, jak wynika z badań z 2006 roku. Również inne źródła błonnika, takie jak wspomniane wcześniej łuski psyllium, mogą być korzystne dla pęcherzyka żółciowego.

Do pokarmów, które mogą powodować problemy z woreczkiem żółciowym należą:

 • żywność o wysokiej zawartości tłuszczu
 • jajka
 • cukier

Kontroli wagi

Ponieważ otyłość zwiększa ryzyko kamieni żółciowych, osoby z nadwagą powinny dążyć do osiągnięcia i utrzymania zdrowej wagi.

Jednakże, według badań z 2013 roku, stosowanie diety o bardzo niskiej kaloryczności (500 dziennie) może stanowić czynnik ryzyka powstawania kamieni żółciowych. Jednak ci, którzy jedli od 1200 do 1500 kalorii dziennie przez 12 tygodni stracili na wadze, ale znacznie rzadziej otrzymywali kamienie żółciowe.

Kiedy iść do lekarza

Każdy, kto rozważa próbę naturalnego leczenia, powinien zawsze skonsultować się z lekarzem.

Objawy problemu pęcherzyka żółciowego obejmują:

 • ból w jamie brzusznej trwający 5 godzin lub dłużej
 • gorączka
 • dreszcze
 • zażółcenie skóry lub oczu
 • kolor moczu w kolorze herbaty
 • blade taborety
 • nudności
 • wymioty

Ludzie, którzy podejrzewają, że mieli atak pęcherzyka żółciowego, powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych komplikacji.

Like this post? Please share to your friends: