Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przegląd terapii i zmian stylu życia w cukrzycy

Cukrzyca to stan, który wpływa na poziom cukru we krwi i powoduje wiele poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie są dobrze zarządzane. Wpływ cukrzycy na zdrowie może być ograniczony, ale czy można go kiedykolwiek „wyleczyć”?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która rozwija się, gdy organizm niszczy komórki trzustki, które produkują insulinę. Oznacza to, że osoby z cukrzycą typu 1 nie wytwarzają insuliny.

U osób z cukrzycą typu 2 występuje zmniejszona wrażliwość na insulinę, a organizm nie wytwarza ani nie zużywa tyle insuliny, ile potrzebuje. Cukrzyca typu 2 jest znacznie częstsza niż cukrzyca typu 1.

W tym artykule omówiono terapie i zmiany stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć wpływ cukrzycy na zdrowie człowieka.

Omawia również, czy te zabiegi mogą pomóc „wyleczyć” cukrzycę, czy też są po prostu pomocnymi sposobami radzenia sobie z chorobą.

Czy cukrzyca jest uleczalna?

[dorastający poddawany badaniu poziomu cukru we krwi u lekarza lub pielęgniarki]

Medycznie rzecz biorąc, nie ma lekarstwa na cukrzycę, ale może przejść do „remisji”.

Cukrzyca w stanie remisji oznacza po prostu, że organizm nie wykazuje żadnych oznak cukrzycy. Jednak choroba wciąż istnieje.

Według, remisja może przybierać różne formy:

 • Częściowa remisja: Kiedy osoba ma poziom glukozy we krwi niższy niż u osoby z cukrzycą przez co najmniej 1 rok bez żadnego leczenia cukrzycy.
 • Całkowita remisja: Kiedy poziom glukozy we krwi wraca do normy, nie tylko przed-cukrzycowej, przez co najmniej 1 rok bez żadnych leków.
 • Długotrwała remisja: gdy całkowita remisja trwa co najmniej 5 lat.

Nawet jeśli dana osoba ma normalny poziom cukru we krwi przez 20 lat, ich cukrzyca wciąż jest uważana za odpuszczającą, a nie „wyleczoną”.

Nie ma znanego lekarstwa na cukrzycę. Dobrą wiadomością jest to, że remisja jest możliwa w wielu przypadkach i może być tak prosta jak zmiana stylu życia.

Zarządzanie cukrzycą typu 1

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która jest często diagnozowana w dzieciństwie. Występuje, gdy ciało błędnie atakuje komórki beta trzustki, uniemożliwiając im wytwarzanie insuliny niezbędnej do użycia cukrów.

Może to być zniechęcająca diagnoza dla kogoś, ale wiele osób dobrze radzi sobie z tą chorobą. Niektóre osoby chorują na cukrzycę, która przechodzi w remisję po zastosowaniu specjalnych terapii. Te terapie mają na celu powstrzymanie ciała przed atakiem komórek trzustki, pozwalając mu na wytwarzanie własnej insuliny.

Leczenie insuliną

Zastrzyki insuliny są najczęstszym leczeniem cukrzycy typu 1 i mogą być podawane przez samych pacjentów.

Zastrzyki insuliny różnią się tym, jak szybko działają i jak długo trwają. Celem jest naśladowanie sposobu, w jaki organizm wytwarzałby insulinę przez cały dzień i w odniesieniu do poboru energii.

Szybko działające zastrzyki działają w ciągu 5 do 15 minut, ale trwają krócej od 3 do 5 godzin.

Krótkodziałające zastrzyki działają od 30 minut do 1 godziny i trwają od 6 do 8 godzin.

Długo działające zastrzyki działają po 1 lub 2 godzinach i trwają od 14 do 24 godzin.

Zastosowanie werapamilu

[butelki tabletek z rzędu]

Niedawne badania wykazały, że stary lek na ciśnienie krwi zwany werapamilem może być pomocny dla osób chorych na cukrzycę.

W badaniu tym osobom z cukrzycą typu 1 lub późnego stadium 2 podano werapamil. Stwierdzono, że poziom glukozy na czczo był znacznie niższy niż u osób, które nie przyjmowały leku.

Wyniki były wystarczające, aby uzasadnić badanie kliniczne. Jeśli wyniki tego badania klinicznego są pozytywne, werapamil może być szerzej stosowany w leczeniu cukrzycy.

Wszczepialne urządzenia

Przeprowadzono także badania nad zastosowaniem wszczepialnych urządzeń do leczenia cukrzycy typu 1.

Wszczepialne urządzenie, które może chronić komórki beta trzustki, zostało zaprojektowane i przetestowane na myszach. Naukowcy odkryli, że urządzenie chroniło trzustkowe komórki myszy przed atakowaniem przez układ odpornościowy przez okres do 6 miesięcy.

Jest to znaczący czas, biorąc pod uwagę długość życia myszy. Badania są obiecującym krokiem ku przyszłości wielu osób bez cukrzycy.

Dalsze badania

Instytut Badań nad Cukrzycą i Metabolizmem w City of Hope ogłosił niedawno projekt o nazwie. Jest to 6-letni projekt, którego celem jest wyleczenie cukrzycy typu 1. Mimo że w tej dziedzinie konieczne są dalsze badania, aktualne perspektywy dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 są obiecujące.

Zarządzanie cukrzycą typu 2

Obecnie istnieje większa szansa na odwrócenie objawów cukrzycy typu 2 i wprowadzenie stanu w stan remisji, niż w przypadku typu 1. Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca typu 2 nie jest chorobą autoimmunologiczną i na nią może oddziaływać szereg sił zewnętrznych.

Zarówno spożycie, jak i otyłość odgrywają dużą rolę w cukrzycy typu 2. Jako taka, odwrócenie jest możliwe u osób, które stosują się do pewnych zmian stylu życia.

Badanie metod odwracania

Niedawne badania pilotażowe wykazały, że niektóre interwencje mogą pomóc w ustabilizowaniu cukrzycy typu 2, w tym:

 • spersonalizowane ćwiczenia
 • ścisłe diety
 • leki kontrolujące glukozę

Cztery miesiące po interwencji 40 procent pacjentów było w stanie przerwać przyjmowanie leków, pozostając w częściowej lub całkowitej remisji.

Zmiany stylu życia w cukrzycy typu 2

Istnieją dwie główne zmiany stylu życia, które ludzie mogą zrobić, aby pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2. Zostały one wyjaśnione tutaj:

Ćwiczenia i utrata masy ciała

Dobra dieta i regularne ćwiczenia to pierwsze kroki w radzeniu sobie z chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2. W rzeczywistości utrata masy ciała jest kamieniem węgielnym leczenia osób z cukrzycą typu 2.

Badania wykazały, że aktywność fizyczna połączona ze skromną utratą masy ciała może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 58 procent.

Umiarkowane ćwiczenia są uważane za ćwiczenia aerobowe przez 150 minut tygodniowo, w tym:

[szczęśliwa starsza kobieta pływająca w basenie]

 • pływanie
 • szybki marsz
 • jazda na rowerze

Można osiągnąć ten cel, wykonując 30-minutową sesję 5 dni w tygodniu. Może to wystarczyć, aby pomóc ciału w opanowaniu objawów cukrzycy.

Wskazówki dietetyczne

Wskazówki dietetyczne dotyczące kontrolowania cukrzycy typu 2:

 • Ogranicz węglowodany: zastąpienie węglowodanów wysokobiałkową i wysokowłóknistą może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.
 • Jedz mniej cukru: zamienniki cukru, takie jak stewia, mogą pomóc niektórym osobom w radzeniu sobie z objawami cukrzycy.
 • Żywność bogata w błonnik: włókno może spowolnić trawienie węglowodanów i cukrów.

Narodowa Biblioteka Medycyny USA zaleca również spożywanie szerokiej gamy produktów spożywczych w ramach każdego posiłku, w tym:

 • warzywa
 • owoce
 • pełnoziarniste
 • białka
 • niskotłuszczowe produkty mleczne

Zróżnicowana dieta zapewnia, że ​​organizm otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby zachować zdrowie. Ludzie są również zalecane, aby jeść mniej kalorii i starają się jeść podobne ilości węglowodanów w każdym posiłku.

Zdecydowanie zaleca się również pokarmy bogate w zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak ryby, orzechy i oleje roślinne.

Chirurgia

Jeśli dokonywanie zmian w diecie i wykonywanie ćwiczeń nie jest możliwe lub skuteczne, utratę wagi można osiągnąć przez chirurgię bariatryczną. Ten rodzaj operacji polega na zmniejszeniu rozmiaru żołądka, co pomaga ludziom czuć się pełnią. Niektóre rodzaje operacji również zmieniają anatomię człowieka i mogą zmieniać hormony, które przyczyniają się do przyrostu masy ciała.

Operacja opaski żołądka i operacja pomostowania żołądka to dwa typowe przykłady tej interwencji medycznej. Istnieje ryzyko związane z tymi operacjami, więc nie są zwykle postrzegane jako pierwsza opcja.

Perspektywy

Chociaż nie ma lekarstw na cukrzycę, badane są niektóre bardzo obiecujące metody leczenia.

Opracowywane są nowe opcje leczenia, które mogą przynieść ulgę jeszcze większej liczbie osób chorych na cukrzycę. Praca bezpośrednio z uzdolnionym lekarzem może pomóc ludziom znaleźć opcje leczenia, które mogłyby doprowadzić do cukrzycy w remisji.

Like this post? Please share to your friends: