Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Botulizm: co to jest i jak możemy temu zapobiec?

Botulizm jest poważną chorobą wywołaną przez toksynę botulinową. Toksyna powoduje paraliż. Paraliż zaczyna się w twarz i rozprzestrzenia się na kończyny. Jeśli dojdzie do mięśni oddechowych, może dojść do niewydolności oddechowej.

Toksynę produkuje rodzaj bakterii.

Wszystkie typy zatrucia jadem kiełbasianym ostatecznie doprowadzają do paraliżu, więc każdy przypadek zatrucia jadem kiełbasianym jest traktowany jako nagły przypadek medyczny.

W przeszłości często było to śmiertelne, ale antytoksyny znacznie poprawiły perspektywę.

W 2015 r. Stany Zjednoczone odnotowały największy wybuch zatrucia jadem kiełbasianym od 40 lat. Wynikało to z niewłaściwie przyrządzonych w domu ziemniaków, które były dzielone na potluck meal.

Objawy

[toksyna botulinowa jest odpowiedzialna za zatrucie jadem kiełbasianym]

Objawy zależą od rodzaju zatrucia jadem kiełbasianym.

W zatruciu jadem kiełbasianym przenoszonym przez żywność objawy obejmują mdłości, wymioty i biegunkę, a następnie zaparcia i wzdęcia brzucha. Może wystąpić osłabienie i trudności w oddychaniu. Objawy pojawiają się zwykle między 18 a 36 godziną po spożyciu skażonej żywności, ale może ona wynosić od 3 godzin do 8 dni.

W botulizmie rany pierwsze objawy występują w nerwach łączących mózg z kręgosłupem, znanych jako nerwy czaszkowe. Następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała. Okres inkubacji wynosi od 4 dni do 2 tygodni.

Neurologiczne oznaki i objawy zatrucia jadem dorosłym, przenoszeniem pokarmu i rany są takie same, ale objawy zatrucia jadem kiełbasianym mogą pojawić się dłużej.

Pacjent może odczuwać podwójne lub niewyraźne widzenie, powieki mogą opaść, wystąpi osłabienie twarzy, suchość w ustach, trudności w połykaniu lub trudności w połykaniu oraz szarpanie mowy. Mięśnie osłabną.

Następnie nastąpi paraliż. Bez leczenia mięśnie oddechowe pacjenta zostaną ostatecznie sparaliżowane, co doprowadzi do niewydolności oddechowej i śmierci.

Pacjent pozostaje świadomy podczas tego procesu.

W zatruciu jadem niemowlęcym objawy mogą obejmować:

 • zaparcie
 • słabe karmienie
 • zły humor
 • nadmierne ślinienie podczas karmienia
 • obwisłe powieki
 • płaski wyraz twarzy
 • letarg i apatia
 • trudności z oddychaniem
 • powolny lub niewłaściwy refleks
 • słaby płacz słabo
 • niestabilność i słabe napięcie mięśni
 • bez odruchu wymiotnego
 • nieostre oczy
 • słabe ssanie

Okres inkubacji botulizmu niemowlęcego waha się od 3 dni do 30 dni.

Przyczyny

Toksyna botulinowa, trucizna wytwarzana przez bakterię, jest powszechna w glebie i występuje w nieoczyszczonej wodzie. Może przetrwać w tych środowiskach jako oporny przetrwalnik.

wytwarza zarodniki, które mogą przetrwać w źle konserwowanych lub konserwowanych produktach spożywczych. Tutaj produkują toksynę. Po spożyciu nawet niewielkie ilości toksyny mogą spowodować poważne zatrucia.

Istnieje kilka rodzajów zatrucia jadem kiełbasianym.

Botulizm związany z żywnością jest spowodowany spożywaniem pokarmów zawierających toksynę jadu kiełbasianego.

Zraniony botulizm może wystąpić, jeśli organizm dostanie się do otwartej rany i wytworzy toksyny w obrębie rany. Osoby używające narkotyków w formie iniekcji są narażone na ten rodzaj zatrucia jadem kiełbasianym.

Niemowlę botulizm występuje, gdy niemowlę pochłania bakterie lub ich zarodniki, a te rosną w jelitach. Infekcja botulizmem u dzieci w USA pochodzi głównie z jedzenia miodu lub syropu kukurydzianego. Bakteria może również występować naturalnie w kale niemowlęcia.

Dorosła kolonizacja jelita jest rzadką formą zatrucia jadem kiełbasianym, która występuje, gdy bakteria kolonizuje przewód pokarmowy osoby dorosłej.

Latrogenny zatrucie jadem kiełbasianym może wystąpić w wyniku przedawkowania toksyny botulizmu lub botoksu. Przypadki tej formy botulizmu rozwinęły się po podaniu terapeutycznym botoksu.

Zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym, zaleca się, aby zwrócili się o pilną pomoc lekarską na wszelkie zainfekowane rany, a także aby unikali wstrzykiwania narkotyków.

Aby zapewnić bezpieczeństwo żywności, ważne jest, aby ćwiczyć dobrą higienę żywności.

[zatrucie jadem kiełbasianym może rozwijać się nieprawidłowo w puszkach]

 • Postępuj zgodnie z wszelkimi instrukcjami podczas przechowywania jedzenia w domu lub unikaj jedzenia w domu
 • Gotuj żywność przygotowywaną w domu przez co najmniej 10 minut przed jedzeniem, nawet jeśli nie widać żadnych oznak psucia się żywności
 • Nie próbuj produktów w puszkach, aby sprawdzić, czy nadal są dobre. Wyrzuć wszelkie puszki, które są wybrzuszone, cieknące lub wyglądają na uszkodzone
 • Zachowaj ziemniaki, które zostały upieczone w folii na gorąco, aż jedzone
 • Nie podawać miodu ani syropu kukurydzianego niemowlętom poniżej 12 miesiąca życia
 • Upewnij się, że wszystkie potrawy są dobrze ugotowane
 • Przechowuj oleje w naczyniu z czosnkiem lub ziołami w lodówce

Wrzenie może zniszczyć zarówno wegetatywną, jak i nie-przetrwalnikową formę bakterii i toksynę, którą produkuje.

Jednak podczas gotowania przez 10 minut może zabić toksynę, aby zniszczyć formę przetrwalnik wymaga ogrzewania do co najmniej 248 stopni Celsjusza, lub 120 stopni Celsjusza, pod ciśnieniem, przez co najmniej 30 minut w autoklawie lub szybkowaru.

Dzieje się tak dlatego, że zarodniki są wysoce odporne na trudne warunki i mogą pozostać żywe nawet po kilku godzinach normalnego wrzenia. Zarodniki mogą być zabijane w bardzo wysokich temperaturach, takich jak te stosowane w komercyjnych konserwach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) „Pięć kluczy do bezpieczniejszej żywności” podkreśla znaczenie:

 • utrzymywanie czystości
 • oddzielanie surowej i gotowanej żywności
 • gotowanie dokładnie
 • utrzymywanie żywności w bezpiecznej temperaturze
 • używając bezpiecznej wody i surowców

Jest to ważne, gdy ludzie podróżują, szczególnie do krajów, w których dostęp do czystej wody, higieny i urządzeń chłodniczych może być ograniczony.

Nie można zawsze zapobiec botulizmowi. Toksyna może być obecna w kurzu w domu, nawet po czyszczeniu. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z wszelkich oznak, że dziecko jest chore, i odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania.

Źródła jedzenia

Najczęściej skażone pokarmy to:

 • warzywa w puszkach
 • peklowana wieprzowina i szynka
 • surowe lub wędzone ryby
 • kochanie
 • syrop kukurydziany

Na przykład żywność z puszki domowej oraz sfermentowana ryba i gra wodna z Alaski mogą być źródłem toksyn.

Botulizm nie rośnie w kwaśnej żywności o pH 4,5 lub niższym.

Diagnoza

Rozpoznanie zatrucia jadem kiełbasianym u niemowląt potwierdza się po badaniu stolca lub próbki lewatywy. Jeśli lekarz podejrzewa zatrucie jadem kiełbasianym, leczenie anty toksyną powinno rozpocząć się natychmiast, bez czekania, aż wyniki testu powrócą.

[testowanie botulizmu]

Jeśli historia pacjenta i badanie fizykalne sugerują zatrucie jadem kiełbasianym, lekarz może to rozważyć, ale ponieważ inne stany mają podobne objawy, do ich wykluczenia niezbędny będzie test. Stany z podobnymi objawami jak zatrucia jadem kiełbasianym obejmują udar, miastenię ciężką i zespół Guillaina-Barre’a.

Testy diagnostyczne mogą obejmować:

 • skan mózgu
 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
 • elektromiografia
 • test chlorku edrofonium dla myasthenia gravis

Jeśli toksyna jest zidentyfikowana w żywności, żołądku, wymiocinach, kale lub treści jelit, można postawić ostateczną diagnozę.

W bardzo ostrych przypadkach toksyna może być wykrywana we krwi.

Leczenie

Pacjenci z zatruciem jadem kiełbasianym będą musieli być hospitalizowani.

Niemowlętom zostanie podana Botulizm Immunoglobina Globulin dożylnie-ludzka, znana również jako BIG-V lub BabyBIG.

Osoby z problemami układu oddechowego będą znajdować się na respiratorze i mogą potrzebować respiratora przez kilka tygodni lub miesięcy, a także intensywnej opieki. Z czasem paraliż może się poprawić.

Pacjentowi z podejrzeniem zatrucia jadem kiełbasianym natychmiast zostaną podane zastrzyki antytoksyn, nawet zanim powróciły wyniki testów diagnostycznych.

Jeśli infekcja wynika z rany, rana musi być leczona chirurgicznie. Obszar wokół rany jest usuwany, w procesie znanym jako oczyszczanie. Antybiotyki mogą być również przepisywane w celu zapobiegania wtórnej infekcji.

Komplikacje

W większości przypadków botulizm niemowląt nie ma skutków długoterminowych. Według NIH mniej niż 1 procent przypadków niemowląt w USA jest śmiertelnych. Około 50 lat temu, połowa wszystkich pacjentów z zatruciem jadem kiełbasianym zmarła, w porównaniu do 3 procent do 5 procent dzisiaj.

Niewydolność oddechowa spowodowana zatruciem jadem kiełbasianym może spowodować śmierć.

Pacjenci z ciężkimi objawami mogą potrzebować aparatu oddechowego, a czasami intensywnej opieki medycznej i pielęgniarskiej przez kilka miesięcy. Zmęczenie i duszność mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Inne choroby mogą rozwinąć się w wyniku stanu pacjenta, a czasami są śmiertelne.

Osoba, która doświadcza paraliżu, może wyzdrowieć z botulizmu za pomocą antytoksyn, przeciwciał, które mogą zneutralizować toksynę, ale antytoksyny nie wyleczyją żadnego paraliżu, który już nastąpił.

Like this post? Please share to your friends: