Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Poziomy MCH w badaniach krwi: Co one oznaczają?

Lekarze regularnie zlecają badania krwi, aby uzyskać ogólny obraz stanu zdrowia swoich pacjentów. Jedną z rzeczy, które sprawdzają są poziomy MCH lub średnia komórkowa hemoglobina.

Poziomy te są regularnie wykorzystywane do diagnozowania zaburzeń krwi, ale mogą być trudne do zrozumienia. Różne poziomy MCH mogą powodować różne objawy, które będą wymagały indywidualnych terapii.

Co to jest MCH?

Test CBC

MCH oznacza średnią komórkową hemoglobinę.

Poziomy MCH odnoszą się do średniej ilości hemoglobiny występującej w czerwonych ciałkach krwi w organizmie. Hemoglobina to białko we krwi, które pozwala krwinkom czerwonym dostarczać tlen do komórek i tkanek w ciele.

Chociaż są bardzo podobne, poziomy MCH nie powinny być mylone z poziomami MCHC.

Poziomy MCH to średnia ilość hemoglobiny w każdej komórce krwi. Poziomy MCHC są średnią wagą tej hemoglobiny w oparciu o objętość czerwonych krwinek. Oba są odbiciem zdrowia hemoglobiny we krwi.

Co to jest test CBC?

Pełne badanie krwi lub po prostu test CBC ma na celu zapewnienie lekarzom ogólnego przeglądu zdrowia danej osoby. Test może pomóc w przesiewaniu ludzi pod kątem różnych problemów naraz i może pomóc w diagnozowaniu stanów, takich jak zaburzenia krzepnięcia, infekcje i niedokrwistość.

Regularne badania lekarskie często zawierają test CBC. Jeśli wyniki wracają do normy, dana osoba może nie potrzebować kolejnego testu do czasu następnej kontroli zdrowia. Lekarze mogą zlecać badania CBC, jeśli dana osoba wykazuje objawy zaburzeń, które mogą wpływać na krew.

Test CBC można również wykorzystać do monitorowania osób z zaburzeniami krwi. Lekarze będą z nich korzystać, aby śledzić postępy leczenia i określić, jak skuteczne jest to leczenie.

Testy CBC badają wszystkie trzy typy komórek we krwi. Test da całkowitą liczbę komórek białych, czerwonych i płytek krwi.

Testy CBC badają wszystkie trzy typy komórek we krwi i pokazują całkowitą liczbę białych krwinek, krwinek czerwonych i płytek we krwi.

Poziomy MCH

Lekarze często zamawiają test CBC, aby poznać poziomy MCH danej osoby. Normalne poziomy MCH wynoszą około 27 do 33 pikogramów (pg) na komórkę u dorosłych. Liczby te mogą się różnić w zależności od maszyny użytej do przeprowadzenia testu.

Liczby są różne u małych dzieci. Osoba z niskim MCH ma stężenie na poziomie lub poniżej 26 pg na komórkę. Osoba z wysokimi poziomami MCH będzie miała stężenia na poziomie 34 pg na komórkę lub więcej.

Przyczyny niskich poziomów MCH

Różne typy niedokrwistości mogą powodować niskie poziomy MCH. Na przykład niedokrwistość mikrocytarna występuje, gdy komórki krwi są zbyt małe i nie mogą przyjmować tak dużo hemoglobiny, jak powinny. Może to wynikać z niedożywienia lub niedoborów żywieniowych.

Niektóre schorzenia mogą również powodować anemię, nawet jeśli osoba spożywa zrównoważoną i zdrową dietę.

Małe ilości żelaza we krwi mogą również powodować niskie poziomy MCH. Ciało używa żelaza do produkcji hemoglobiny. Jeśli organizmowi zabraknie żelaza, niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować niskie poziomy MCH. Ten rodzaj anemii może być bardziej powszechny u wegetarian lub osób o złym odżywczym spożyciu.

Osoby z innymi schorzeniami mogą również doświadczać niskich poziomów MCH. Celiakia może uniemożliwić organizmowi prawidłowe wchłanianie żelaza, co bardzo utrudnia utrzymanie poziomu żelaza tam, gdzie powinno być.

Podobnie, ludzie, którzy mieli rodzaje operacji żołądka mogą również nie być w stanie wchłonąć żelaza, jak trzeba. Kobiety z nadmierną miesiączką mogą również stać się anemiczne, ponieważ tracą więcej żelaza w krwi menstruacyjnej, niż mogą odzyskać.

Niskie poziomy MCH mogą pojawić się również w organizmie, w którym brakuje kluczowych witamin. Ludzie, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy i witamina B12, mogą wykazywać niskie stężenia MCH w swoich testach. Ponieważ brak witamin może również wykazywać wysoki poziom MCH, lekarze mogą poprosić o dalsze badania laboratoryjne i interpretację, aby postawić ostateczną diagnozę.

Objawy niskiego poziomu MCH

zmęczony człowiek

Na początku wiele osób z niskimi poziomami MCH nie doświadcza w ogóle żadnych objawów. Gdy niskie wartości MCH utrzymują się lub spadają zbyt nisko, zaczynają pojawiać się objawy. Objawy niskiego MCH obejmują:

 • duszność
 • utrata regularnej wytrzymałości
 • stałe zmęczenie
 • zawroty głowy
 • słabość w ciele

Niskie numery MCH mogą również wpływać na skórę. Skóra może być bardzo blada lub siniaczona u kogoś z niskim poziomem MCH.

Każdy, kto doświadcza tych objawów, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny wysokich poziomów MCH

Wysokie wyniki MCH są często oznaką anemii makrocytowej. Ten stan występuje, gdy komórki krwi są zbyt duże, co może wynikać z braku wystarczającej ilości witaminy B12 lub kwasu foliowego w organizmie.

Wysokie wyniki MCH mogą również wynikać z:

 • choroby wątroby
 • nadczynność tarczycy
 • regularne picie alkoholu
 • powikłania związane z niektórymi rodzajami raka
 • powikłania po infekcji
 • przyjmowanie zbyt wielu leków zawierających estrogen

Objawy wysokich poziomów MCH

Ludzie doświadczający wysokiego MCH spowodowanego niedokrwistością makrocytową mogą odczuwać objawy, które są zgodne z określonym wzorcem. Ludzie mogą początkowo nie zauważać objawów, ale z biegiem czasu mogą się stopniowo pogarszać. Objawy wysokiego MCH obejmują:

 • zmęczenie
 • bardzo blada skóra
 • szybkie bicie serca
 • paznokcie, które są kruche i łatwo łamane
 • mgła mózgu lub słaba koncentracja
 • zamieszanie i utrata pamięci

Osoby z niedokrwistością makrocytową mogą również doświadczać problemów trawiennych. Mogą nie mieć apetytu, stracić na wadze i mieć regularną biegunkę. Osoba, u której występuje którykolwiek z tych objawów, powinna porozmawiać z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Leczenie zaburzeń równowagi poziomu MCH

zielone liściaste

Jak lekarze traktują niezrównoważone poziomy MCH mogą się różnić w każdym przypadku. Leczenie w dużej mierze zależy od leczenia przyczyny braku równowagi.

Dodanie większej ilości witaminy B12 i kwasu foliowego do diety może być dobrym sposobem na zajęcie się wysokimi poziomami MCH. Najlepiej spożywać je z urozmaiconej i zbilansowanej diety, ale suplementy mogą również pomóc utrzymać te poziomy tam, gdzie powinny być.

Niskie poziomy MCH zwykle występują w wyniku niedoboru żelaza, który doprowadził do anemii. Lekarze mogą zalecić osobom, które dodają więcej żelaza i witaminy B6 do swojej diety. Jedzenie witaminy C i błonnika, a także żywności zawierającej żelazo, może również pomóc w zwiększeniu poziomu MCH.

Suplementy na różne witaminy są dostępne w Internecie, w tym witamina B12, witamina C, kwas foliowy i żelazo. Osoby z nierównowagą na poziomach MCH powinny zawsze omówić plan leczenia z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu lub dokonania drastycznych zmian w swojej diecie.

Perspektywy

Większość ludzi może poprawić swoje poziomy MCH, wprowadzając zmiany w swojej diecie. Wstrzyknięcia żelaza mogą być konieczne u osób z zaburzeniami, które zapobiegają wchłanianiu żelaza. Inne osoby mogą wymagać regularnych transfuzji z bogatą w żelazo krwią.

Ludzie powinni być otwarci ze swoim lekarzem na temat tego, co jedzą i piją podczas procesu testowania, aby diagnoza i leczenie były tak płynne, jak to tylko możliwe.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: