Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem wskazówek, które pomogą opóźnić opróżnianie żołądka

Gastropareza jest stosunkowo częstym zaburzeniem trawiennym, dotykającym do czterech procent ludzi w Stanach Zjednoczonych.

Objawy mogą mieć od łagodnego do ciężkiego i być tymczasowe lub chroniczne.

Dostępnych jest kilka zabiegów, chociaż zmiany dietetyczne są zwykle pierwszą opcją zalecaną osobom z gastroparezą.

Co to jest gastropareza?

Gastropareza.

Gastropareza jest chorobą, która powoduje opóźnienie w opróżnianiu żołądka. Występuje, ponieważ normalny ruch mięśni brzucha, który służy do popychania pokarmu przez przewód pokarmowy, nie działa prawidłowo lub zwalnia.

Objawy gastroparezy obejmują:

 • wzdęcia
 • zgaga
 • nudności
 • ból brzucha
 • wymioty

Gastropareza może być łagodna i powodować kilka objawów, lub może być ciężka i powodować niepełnosprawność i częste hospitalizacje. Powikłania gastroparezy obejmują niedożywienie, odwodnienie i nierównomierny poziom cukru we krwi.

Przyczyna nie jest widoczna w większości przypadków gastroparezy. Jednak niektóre przypadki można łączyć z innymi schorzeniami, w tym cukrzycą lub toczniem, lub niektórymi procedurami medycznymi, takimi jak chirurgia bariatryczna.

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na gastroparezę.

Wskazówki dietetyczne

Według Międzynarodowej Fundacji Funkcjonalnych Zaburzeń Żołądkowo-jelitowych leczenie gastroparezy opiera się głównie na zmianach w diecie, przy czym lekarstwo stanowi dodatkową opcję.

Niektóre zmiany, które mogą pomóc złagodzić objawy obejmują:

1. Jedzenie mniejszych posiłków

Zwiększenie liczby codziennych posiłków i zmniejszenie każdego z nich może pomóc złagodzić wzdęcia. Żołądek może również szybciej opróżniać się.

Spożywanie mniejszej ilości pokarmu w każdym posiłku oznacza, że ​​liczba posiłków powinna wynosić od 4 do 6 dziennie, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe.

2. Prawidłowo żuć żywność

Jeśli pokarm nie jest wystarczająco rozgryzany w jamie ustnej, wymaga więcej wysiłku, aby rozłożyć go w żołądku. Pokarm, który nie jest prawidłowo rozdrobniony w żołądku, nie opróżnia się łatwo do jelita cienkiego.

Jeśli to konieczne, osoba powinna zająć się problemami stomatologicznymi, które mogą uniemożliwić dokładne przeżuwanie żywności.

3. Unikanie leżenia podczas i po posiłku

Leżenie podczas jedzenia lub w ciągu 3 godzin po posiłku może opóźnić opróżnianie żołądka. Dzieje się tak dlatego, że pomocne są efekty grawitacji. Leżenie się, w trakcie lub po posiłku również przyczynia się do refluksu kwasu.

Chodzenie na spacer po jedzeniu lub angażowanie się w inną delikatną aktywność fizyczną może pomóc w stymulacji mięśni brzucha.

4. Picie płynów między posiłkami

Ponieważ płyny zajmują miejsce w żołądku, może być korzystne spożywanie płynów między posiłkami, a nie podczas nich.

5. Przyjmowanie dziennego suplementu

Niedożywienie jest możliwym powikłaniem gastroparezy, więc niektórzy ludzie w tym stanie mogą chcieć brać codziennie suplementy multiwitaminowe i multimineralne, aby tego uniknąć.

6. Unikanie niektórych produktów spożywczych

Niektóre pokarmy są trudniejsze do trawienia i mogą nasilać objawy gastroparezy. Zawierają:

Tłuszczowe fast foody.

Tłuste potrawy. Tłuszcze opóźniają opróżnianie żołądka. Jednak niektóre tłuszcze są nadal ważne dla zdrowia. Ciecze zawierające tłuszcze, takie jak koktajle i koktajle, mogą być łatwiej strawne niż ciała stałe. Pomocne jest również ograniczanie wysokotłuszczowych mięs i produktów mlecznych, które mogą pogarszać objawy.

Napoje wypełnione włóknami. Fibre zwiększa czas potrzebny na opróżnienie żołądka i może przyczynić się do zablokowania żołądka w żołądku. Żywność o wysokiej zawartości błonnika, której należy unikać, to:

 • owoce, takie jak jabłka, jagody, figi i pomarańcze
 • warzywa takie jak brokuły, kalafior, kapusta i fasolka szparagowa
 • Płatki zbożowe
 • orzechy i nasiona
 • fasola i soczewica

Pokarmy, których nie da się łatwo pogryźć. Jeśli pożywienie nie będzie łatwe do żucia, nie będą wystarczająco rozdrobnione, zanim dotrą do żołądka. Przykłady obejmują orzechy, nasiona, kukurydzę i popcorn.

Śmieciowe jedzenie. Ponieważ żołądek powoli opróżnia ludzi z gastroparezą, ważne jest spożywanie głównie zdrowych i pożywnych pokarmów. Te rodzaje żywności pomagają zmniejszyć ryzyko zapełnienia żywności, takiej jak pizza, chipsy, frytki, napoje gazowane i słodycze, które nie zapewniają odpowiedniego odżywienia.

Alkohol. Opróżnianie żołądka jest opóźnione po spożyciu alkoholu.

7. Jedzenie do jedzenia

Pomocne może być, aby osoba pracowała z dietetykiem, aby odkryć, które produkty są najłatwiejsze do strawienia i aby zaspokoić potrzeby żywieniowe. Jednak ogólnie rzecz biorąc, zachęca się następujące rodzaje żywności dla osób z gastroparezą:

Owoce i warzywa

 • mieszane owoce i warzywa, takie jak puree lub koktajle owocowe
 • brzoskwinie konserwowane i gruszki
 • dobrze ugotowane owoce i warzywa, a nie surowe
 • soki
 • zupy i buliony

Węglowodany i skrobie

 • tortille kukurydziane
 • Angielskie muffinki
 • pszenica dmuchana i płatki ryżowe
 • ziemniaki i słodkie ziemniaki, bez skóry
 • białe lub rafinowane pieczywo, krakersy, bajgle, makaron i ryż

Mięso, jaja i nabiał

 • tłusty ser twarogowy
 • krem
 • jajka
 • Mielone lub puree mięsne
 • niskotłuszczowe mleko i koktajle mleczne
 • jogurt naturalny i mrożony jogurt
 • drób bez skóry i nie smażony
 • skorupiak
 • tofu
 • tuńczyk w wodzie

8. Próba podejścia trójfazowego

Stowarzyszenie Pacjentów Gastropareza dla Kuracji i Zabiegów zaleca plan 3-fazowy w swoich wytycznych żywieniowych, które mogą być pomocne dla niektórych osób:

Faza 1: Składa się z płynów, takich jak buliony i soki warzywne.

Faza 2: Obejmuje większe zupy zawierające makaron i ryż, a także masło orzechowe, ser i krakersy.

Faza 3: Dodaje miękkie skrobie, a także upieczony kurczak i ryby.

Przed rozpoczęciem tej diety należy skonsultować się z lekarzem.

Co się stanie, jeśli zmiany w diecie nie będą skuteczne?

Rzucić palenie.

Chociaż interwencje dietetyczne są uważane za leczenie pierwszego rzutu w gastroparezie, nie działają one dla wszystkich.

Niektóre osoby mogą potrzebować rozważyć leki i inne zmiany stylu życia, oprócz zmiany diety.

Co więcej, ludzie cierpiący na schorzenia przyczyniające się do gastroparezy najprawdopodobniej będą musieli poradzić sobie z tymi, którzy jako pierwsi doświadczają ulgi w objawach.

Leczenie podstawowego stanu

Jeśli stan podstawowy prowadzi do objawów gastroparezy, ważne jest, aby odpowiednio zmniejszyć objawy i ograniczyć ryzyko wystąpienia innych powikłań.

Należy również unikać palenia, ponieważ wiadomo, że wpływa na opróżnianie żołądka.

Leki

Leczenie lekami na gastropareza obejmuje:

Leki poprawiające opróżnianie żołądka. Należą do nich metoklopramid, erytromycyna i domperidon. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tych leków, a erytromycyna może stać się mniej skuteczna w czasie. Obecnie opracowywany jest nowy lek, relamorelin, który może mieć mniej skutków ubocznych niż leki obecnie dostępne na rynku.

Leki zmniejszające nudności i wymioty. Należą do nich prochlorperazyna, difenhydramina i ondansetron.

Leki, których należy unikać

Wiadomo, że kilka leków opóźnia opróżnianie żołądka. Osoby cierpiące na gastroparezę powinny poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Leki opóźniające opróżnianie żołądka to:

 • środki zobojętniające kwas żołądkowy, zawierające aluminium
 • środki antycholinergiczne
 • narkotyki

Procedury medyczne

W ciężkich przypadkach osoby, które nie są w stanie przyjmować żadnych pokarmów lub płynów z powodu gastroparezy, mogą wymagać zgłębnika. Alternatywnie można zastosować rurkę odpowietrzającą żołądka w celu zmniejszenia ciśnienia w żołądku.

Procedura zwana gastric electrical stimulation (GES) wykazała mieszane wyniki w leczeniu gastroparezy. W szczególności osoby z cukrzycową gastroparezą mogą doświadczyć z tego korzyści. GES polega na chirurgicznym wszczepieniu urządzenia do stymulacji mięśni brzucha.

Akupunktura

Istnieją ograniczone dowody sugerujące, że akupunktura może poprawiać objawy żołądkowo-jelitowe u osób z gastroparezą, szczególnie z gastroparezą cukrzycową.

Perspektywy

Perspektywa dla osób z gastroparezą jest różna i zależy od przyczyny i ciężkości stanu.

W każdym razie, wprowadzanie zmian w diecie, delikatne ćwiczenia po posiłkach i rzucenie palenia mogą znacznie zwiększyć szanse na opanowanie tego problemu żołądkowo-jelitowego.

Jeśli same te zmiany nie będą skuteczne, leki, interwencje medyczne i alternatywne terapie mogą pomóc złagodzić objawy i uniknąć komplikacji.

PLMedBook