Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy po prostu stojąca może pomóc Ci schudnąć?

Nowe badania przekonają Cię, żeby rzucić krzesło na stojące biurko tak szybko, jak to możliwe. Samo stawianie przez 6 godzin dziennie zamiast siadania może pomóc ci schudnąć, sugerują badania.

kobiety stojące przy biurkach

Badania coraz częściej wskazują różne sposoby, w których nadmierny siedzący tryb życia jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Jedno z takich badań wykazało, że nadmierne siedzenie może przyspieszyć proces starzenia biologicznego, ponieważ siedzący tryb życia może skracać nasze telomery, które są ochronnymi czapeczkami na końcu chromosomów.

Związek między otyłością a sedentaryzmem jest również dobrze znany. Dodanie głębi do tego linku jest kolejnym badaniem, o którym niedawno mówiliśmy, co sugerowało, że zbyt dużo siedzenia może przyczyniać się do gromadzenia się tłuszczu wokół naszych narządów wewnętrznych.

Wszyscy wiemy, że wykonywanie więcej jest kluczem do przeciwdziałania negatywnym skutkom siadania, ale znalezienie czasu i siły woli, aby iść na siłownię, jest czasem trudne.

Czy coś tak prostego jak stanie zamiast siedzenia również pomaga nam schudnąć?

Nowe badanie mówi, że może. Naukowcy z Mayo Clinic w Rochester, MN, przeprowadzili pierwszy w historii systematyczny przegląd istniejących badań, które badają różnicę między siadaniem a stanięciem pod względem spalonych kalorii.

Dr Francisco Lopez-Jimenez – przewodniczący kardiologii profilaktycznej w Klinice Mayo – przeprowadził metaanalizę opublikowaną w

Sześć godzin codziennego stania spala 54 kalorie

Dr Lopez-Jimenez i zespół przeanalizowali 46 badań, w których wzięło udział łącznie 1 184 uczestników w wieku 33 lat. Średnia waga tych osób wynosiła 143,3 funta (lub 65 kilogramów).

Pierwszy autor badania, dr Farzane Saeidifard, członek Kardiologii Mayo, podsumowuje wyniki badań.

„Ogólnie rzecz biorąc,” mówi, „nasze badania pokazują, że gdy położysz wszystkie dostępne dowody naukowe razem, stojąc na koncie, spalisz więcej kalorii niż siedzi.”

Konkretnie, w porównaniu z siedzeniem, pozycja była połączona z 0,15 więcej spalonych kalorii na minutę. Oznacza to, że jeśli dorosły o masie 143,3 funta (lub 65 kilogramów) zastąpiłby siedzenie ze stojącą przez 6 godzin każdego dnia, spaliłby 54 kalorie więcej niż ich siedzący tryb życia.

W ciągu roku oznacza to utratę 5,5 funta (lub 2,5 kilograma) i 22 funty (lub 10 kilogramów) w ciągu 4 lat.

Stały poprawia długotrwały stan zdrowia

„Stanie przez długie okresy czasu dla wielu dorosłych może wydawać się trudne do opanowania, szczególnie ci, którzy mają pracę biurkową, ale dla osoby, która siedzi przez 12 godzin dziennie, obcięcie czasu siedzącego do połowy przyniosłoby ogromne korzyści”, dr Lopez-Jimenez mówi.

„Chodzi o to, aby w naszych codziennych działaniach wziąć udział w działaniach o mniejszym wpływie, które mogą poprawić nasze długoterminowe zdrowie” – kontynuuje dr Lopez-Jimenez, dodając, że ich odkrycia potwierdzają koncepcję „Non Therme Activity Thermogenesis” (NEAT).

NEAT to teoria zaprojektowana przez badaczy otyłości Mayo Clinic, która koncentruje się na niewykonywaniu codziennych czynności, które mogą pomóc ludziom stracić na wadze.

Wyniki nowego badania są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że Amerykanie spędzają średnio 13 godzin dziennie. Jeśli dodajesz 8 godzin snu każdej nocy, oznacza to 21 godzin bezczynności fizycznej na 24.

Like this post? Please share to your friends: