Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyna i leczenie nawrotu menopauzy

Menopauza to czas w życiu kobiety, który sygnalizuje koniec jej okresu menstruacyjnego i zdolności rodzicielskich. Kobieta oficjalnie wchodzi w menopauzę po pełnym roku bez okresu.

Okres okołomenopauzalny i objawy menopauzy, w tym niewygodne wzdęcia, mogą rozpocząć się do 4 lat przed menopauzą wraz ze spadkiem poziomu hormonów. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie menopauzalnego wzdęcia i dyskomfortu.

Co to jest wzdęcia?

Wzdęcie to niewygodne ucisk w okolicy brzucha spowodowany dodatkowym powietrzem lub płynem w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Może czuć się jak pełnia lub szczelność.

W niektórych przypadkach wzdęcia mogą powodować puchnięcie żołądka. Osoba może również odczuwać chwilowe zwiększenie masy ciała spowodowane wzdęciem.

Przyczyny

Pani trzyma żołądek z powodu wzdęcia po menopauzie

Menopauzalne wzdęcia mają zwykle jedną z dwóch głównych przyczyn: zatrzymywania wody lub retencji gazu. Oba mogą powodować wzdęcia w okresie menopauzy.

Poziom hormonów kobiety często zmienia się w okresie okołomenopauzalnym, który jest czasem prowadzącym do menopauzy, gdy miesiączka zmniejsza się. Zwiększony poziom estrogenów może powodować zatrzymywanie wody, co z kolei może powodować wzdęcia.

Niestety estrogen nie jest jedyną przyczyną krwawień związanych z menopauzą. W trakcie i po menopauzie wzdęcia mogą być również związane ze zmianami w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Zmiany te mogą być spowodowane przez wiele rzeczy, w tym:

 • zmiany w diecie lub apetycie
 • spowolnione trawienie
 • stres związany z menopauzą
 • przełykanie powietrza
 • inne warunki zdrowotne

Każdy z powyższych może prowadzić do wzdęcia z powodu nadmiernego gazu.

Zatrzymanie wody lub zatrzymanie gazu?

Retencja wody i zatrzymywanie gazu są dwiema głównymi przyczynami wzdęcia w żołądku i na brzuchu. Może być trudno określić, który z nich powoduje wzdęcia.

Wypełnianie gazem zwykle znajduje się w żołądku i jest wynikiem uwięzionego powietrza. Często można zapobiec wzdęciom gazu, jedząc wolniej, nie pijąc napojów gazowanych i spożywając mniejsze posiłki.

Zatrzymywanie wody może występować w większej liczbie miejsc niż retencja gazu. Kobieta może zauważyć obrzęk w dłoniach i stopach, poprzez jej środkową część lub całe ciało. Zatrzymywanie wody może powodować bolesne wzdęcia w dotkniętych częściach ciała.

Podobnie jak w przypadku zatrzymywania gazu, istnieją proste kroki, które kobieta może podjąć, aby zmniejszyć obrzęk i wzdęcia związane z utrzymywaniem nadmiernego płynu.

Zapobieganie i ulga

starsza pani ćwicząca i pozostająca nawodniona

Zapobieganie wzdęciom w okresie menopauzy może być najlepszym leczeniem. Na szczęście unikanie wzdęcia można osiągnąć dzięki szeregowi łatwych zmian w stylu życia, w tym:

 • Utrzymanie nawodnienia. Podczas gdy zatrzymywanie wody prowadzi do wzdęć, nawodnienie utrzymuje przewód pokarmowy płynnie.
 • Regularnie ćwiczyć. Obróbka potu pomaga złagodzić zatrzymywanie wody i przenosić żywność przez układ trawienny.
 • Unikanie żywności spustowej. Do pokarmów, które powodują zatrzymanie gazu należą niektóre ziarna, brokuły i tłuste, smażone potrawy.
 • Unikanie napojów gazowanych. Napoje gazowane mogą prowadzić do nadmiaru gazu w żołądku.
 • Nie guma do żucia. Guma do żucia może spowodować połknięcie powietrza przez człowieka.
 • Rzucanie palenia. Palenie może spowodować połknięcie powietrza przez człowieka, co prowadzi do wzdęć.
 • Zmniejszenie spożycia soli. Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować zatrzymywanie wody i obrzęk. Aby zmniejszyć zawartość soli, należy unikać przetworzonej żywności.
 • Jedzenie probiotyków. Jogurt, kiszona kapusta, kefir i inne produkty probiotyczne mogą promować trawienie.
 • Jedzenie mniejszych posiłków. Większe posiłki mogą być trudne do trawienia, zwłaszcza, że ​​metabolizm spowalnia w okresie menopauzy.

Jeśli kobieta stwierdza, że ​​cierpi na częste wzdęcia w okresie menopauzy, istnieje kilka metod leczenia, aby złagodzić dyskomfort. Sposoby na złagodzenie wzdęć w okresie menopauzy obejmują:

 • stosowanie leków gazowych dostępnych bez recepty
 • przyjmowanie tabletek na receptę i diuretyków
 • przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej
 • tabletki antykoncepcyjne

Wzdęcie czy przyrost wagi?

starsza pani z problemami z żołądkiem u lekarzy

Wzdęcia, szczególnie z retencji wody, mogą powodować przyrost masy ciała. Czasami kobietom przechodzącym menopauzę może być trudno odróżnić przyrost masy ciała od wzdęcia.

Menopauzalne wzdęcia, w przeciwieństwie do przybierania na wadze, często towarzyszy rozdęty, obrzęk brzucha i dyskomfort. Wzdęcia charakteryzują się:

 • szybki początek wagi lub rozmiaru podczas lub po posiłku
 • zmiany w wielkości i kształcie do żołądka przez cały dzień
 • krótkie okresy wzdęcia, po posiłkach lub podczas wahań hormonalnych
 • dyskomfort lub ból

Z kolei przybierze na wadze i pozostanie. Przyrost masy ciała często występuje w okresie menopauzy w wyniku spowolnienia metabolizmu i może wystąpić z wzdęciem lub bez wzdęć. Sam przyrost masy ciała nie powoduje rozdęcia żołądka w ciągu dnia.

Kiedy iść do lekarza

Jest typowe, że kobieta doświadcza wzdęć w czasie wahań hormonalnych związanych z cyklem menstruacyjnym i menopauzą. W większości przypadków wzdęcia, które same się oczyszczają, nie są powodem do niepokoju.

Jednak w przypadkach, gdy wzdęcia są długotrwałe i bolesne, kobieta powinna porozmawiać z lekarzem. Bolesne wzdęcia utrzymujące się przez kilka tygodni mogą wskazywać na inne schorzenia, które powinien zdiagnozować lekarz.

Perspektywy

Wzdęcie jest częstym objawem prowadzącym do menopauzy i samej menopauzy. Fluktuacje hormonalne są najczęstszą przyczyną wzdęć, ale inne czynniki mogą również odgrywać rolę.

Na szczęście, większość napadów wzdęcia ma tendencję do szybkiego rozwiązywania z powodu zmian w stylu życia i terapii leczniczych. Wzdęcie zdarza się rzadziej, gdy organizm dostosowuje się do nowych normalnych poziomów hormonów.

Like this post? Please share to your friends: