Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się siniaka: Środki domowe

Stłuczenie jest normalną reakcją na uraz. Drobne naczynia krwionośne pod skórą mogą zostać uszkodzone nawet przez niewielkie uderzenie, pozostawiając krew uwięzioną pod skórą.

Ta uwięziona krew zostaje w końcu wchłonięta przez ciało, gdy uraz goi się. W międzyczasie może pozostawić szarą, niebieskawą lub fioletową plamę, która jest delikatna w dotyku.

Siniaki mogą być trudne do wyleczenia, ponieważ większość uszkodzeń znajduje się pod powierzchnią skóry. Jednak niektóre środki zaradcze w domu mogą przyspieszać leczenie, minimalizować ich wygląd i zapobiegać im w pierwszej kolejności.

Poniższe środki zaradcze są bezpieczne dla niewielkich siniaków i mogą pomóc w szybszym pozbyciu się siniaków.

1.

Siniak na ramieniu osoby.

, lub arniki, to zioło szeroko stosowane do bólu i siniaków. Dzieje się tak, ponieważ zawiera związki, o których wiadomo, że mają działanie przeciwzapalne, które mogą być wchłaniane przez skórę.

Niektóre badania wykazały, że arnika może być skutecznym lekarstwem na siniaki.

 • Jedno z badań wykazało, że osoby, które zażyły ​​arnika po korekcji nosa, poprawiły wygląd siniaków po operacji.
 • Inne badanie wykazało, że stosowanie 20-procentowej maści arniki na skórze przyspieszyło gojenie w porównaniu z placebo.

Ludzie powinni szukać arniki w jamie ustnej, żelu arniki lub maści arniki zawierającej co najmniej 20 procent arniki, które można kupić w Internecie. Może być stosowany zgodnie z zaleceniami na opakowaniu produktu.

W przypadku stosowania arniki doustnej zwykle najlepiej jest pozwolić tabletce rozpuścić się pod językiem. Do spłaszczenia spodniej strony języka należy również zastosować spray do arniki.

Osoba powinna zaprzestać używania produktu, jeśli pojawi się podrażnienie lub wysypka.

2. Bromelaina

Bromelaina jest mieszaniną enzymów znajdujących się w roślinie ananasowej. Enzymy te mogą mieć właściwości przeciwzapalne i pomagają zmniejszyć siniaczenie i obrzęk po nałożeniu na skórę.

Badanie wykazało, że bromelaina doustna poprawiała ból i obrzęk po ekstrakcji zęba w porównaniu z lekiem przeciwbólowym i placebo.

Osoba może stosować krem ​​lub żel zawierający bromelainę dwa do trzech razy dziennie lub inaczej.

Doustne suplementy bromelainowe mogą powodować niepożądane skutki uboczne, w tym problemy z trawieniem i zwiększoną częstość akcji serca. Osoby uczulone na ananas nie powinny stosować bromelainy.

Suplementy Bromelain są czasami zalecane po zabiegu chirurgicznym, aby zminimalizować siniaki, ale osoba powinna przyjmować bromelain tylko doustnie, jeśli zaleci to lekarz.

3. Kwercetyna

Osoba stosująca krem ​​lub maść na posiniaczoną skórę.

Podobnie jak bromelaina, kwercetyna jest flawonoidem pochodzącym z pewnych owoców. Może mieć naturalne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w leczeniu siniaków.

Niektóre kremy i żele do skóry mające pomóc w powstawaniu siniaków zawierają kwercetynę, zazwyczaj w połączeniu z bromelainą, witaminą K lub innymi składnikami. Kremy lub żele zawierające kwercetynę można stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, zazwyczaj dwa razy dziennie.

Przyjmowanie kwercetyny doustnie nie okazało się bezpieczne. Może również wchodzić w interakcje z wieloma lekami. Unikaj przyjmowania doustnych suplementów kwercetyny, chyba że zaleci to pracownik służby zdrowia.

4. Krem witaminy K

Ciało potrzebuje witaminy K, aby pomóc w krzepnięciu krwi, gdy jest to konieczne. Ale pigułka może nie być najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób przyjmujących leki rozrzedzające krew lub inne leki. Miejscowa witamina K wykazuje jednak pewne obietnice jako lekarstwo na siniaki i jest ogólnie bezpieczna dla większości ludzi.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy zastosowali żel witaminowy K po zabiegu kosmetycznym, mieli mniej siniaków niż ci, którzy stosowali placebo.

Wiele różnych produktów witaminy K jest dostępnych bez recepty. Osoba powinna szukać takiej, która wymienia witaminę K w początkowej fazie jej składników i stosować ją tak często, jak jest to zalecane.

5. R.I.C.E.

RYŻ. oznacza odpoczynek, lód, kompresję i elewację. Wiele osób, które przeszły operację lub mają skręcenia lub naprężenia, stosuje tę taktykę, aby wspomóc powrót do zdrowia, ale ma również korzyści z powodu siniaków.

Działania te mają na celu tymczasowe zmniejszenie przepływu krwi do uszkodzonego obszaru, co może pomóc w zapobieganiu obrzękom i siniakom.

Podnoszenie i odpoczynek obszaru, a także stosowanie lodu do 20 minut na godzinę i stosowanie lekkiego bandaża uciskowego, może pomóc w zmniejszeniu przepływu krwi i stanów zapalnych, które przyczyniają się do powstawania siniaków.

Po R.I.C.E. jak najszybciej po urazie i podczas całego procesu gojenia może również zmniejszyć ból.

6. Dieta leczenia gojenia się bruzd

Ananas jest pocięty.

Dieta osoby może mieć wpływ na wszystkie obszary zdrowia, w tym na sposób, w jaki rany i siniaki się goją. Niektóre pokarmy mogą wzmocnić naczynia krwionośne organizmu, co może zminimalizować powstawanie siniaków.

Inne pokarmy mogą pomóc w utrzymaniu skóry i tkanek ciała silnymi i giętkimi. Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety, która zawiera następujące pokarmy, może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu siniaków:

 • Ananas. Jedzenie świeżego ananasa daje organizmowi naturalną dawkę bromelainy, która może pomóc szybciej goić się.
 • Owoce z naturalną kwercetyną. Do pokarmów zawierających duże ilości kwercetyny należą jabłka, owoce cytrusowe, czerwona cebula, ciemne jagody i czereśnie oraz zielone warzywa liściaste.
 • Owoce cytrusowe. Jedno z badań wykazało, że flawonoidy z owoców cytrusowych znacznie poprawiły siniaki u seniorów, którzy mieli starczą plamistość lub trwające siniaki. Owoce cytrusowe obejmują pomarańcze, mandarynki i cytryny.
 • Pokarmy zawierające witaminę K. Dieta zawierająca witaminę K zapobiega niedoborom i może pomóc osobie mniej siniaki. Dobrymi źródłami są jarmuż, szpinak, brokuły, brukselka, sałata, soja, truskawki i borówki.
 • Chude białko. Ryby, drób, tofu i chude mięso dostarczają białka, które pomagają wzmocnić naczynia włosowate. Unikaj źródeł białka o dużej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, takich jak hamburger lub smażone mięso.
 • Żywność bogata w cynk.Cynk pomaga ciału leczyć rany i tkanki. Dobrymi źródłami cynku są kraby, homary, szpinak, pestki dyni i rośliny strączkowe.

7. Olejki eteryczne

Olejek z kadzidła może pomóc w łagodzeniu bólu i relaksacji. Działa dobrze, gdy kilka kropli dodaje się do witaminy K lub produktu z arniki.

Osoba może stworzyć kojący zimny kompres do obrażeń z chłodnym myjką i kilkoma kroplami rozmarynu i lawendowych olejków eterycznych nałożonych na tkaninę.

Ważne jest, aby przed nałożeniem bezpośrednio na skórę rozcieńczyć oleje olejem nośnym lub balsamem, o ile nie wskazano inaczej. Używanie olejków eterycznych bez ich rozcieńczania może powodować podrażnienie skóry.

Kiedy iść do lekarza

Chociaż siniaki przytrafiają się wszystkim, niektóre siniaki mogą być czerwoną flagą dla leżącego u podłoża problemu medycznego lub niedoboru żywieniowego. Objawy, które należy zgłosić do lekarza, obejmują:

 • siniaki, które pojawiają się bez widocznych obrażeń
 • częste siniaki
 • siniaki bardzo łatwo
 • siniaki, które pojawiają się nagle po przyjęciu nowego leku lub suplementu
 • siniaki w dziwnych miejscach, takich jak plecy lub brzuch

Kobiety mają tendencję do siniaków częściej niż mężczyźni, a starsi ludzie mają siniaki bardziej niż młodsi.

Antybiotyki, leki rozrzedzające krew i leki na astmę również powodują zwiększone siniaki u niektórych osób. Jednak osoba nie powinna przestać przyjmować leków bez uprzedniej rozmowy z lekarzem.

Na wynos

Nie ma magicznej sztuczki, aby zapobiec lub usunąć siniaki. Dobrą wiadomością jest to, że większość siniaków jest nieszkodliwa i istnieją domowe środki zaradcze, które zmniejszają ich wygląd i pomagają leczyć się szybciej.

Większość miejscowych produktów można bezpiecznie wypróbować, ale nie przyjmować doustnych suplementów na siniaki bez uprzedniej rozmowy z lekarzem.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: