Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pochodząca z ryb omega-3 najlepiej zapobiega rakowi piersi

Jeśli chodzi o profilaktykę raka piersi, badania wykazały, że zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc. Nowe badania wskazują jednak, że niektóre rodzaje kwasów omega-3 mogą być bardziej skuteczne niż inne.

świeży łosoś

Naukowcy z Uniwersytetu w Guelph w Ontario w Kanadzie ujawnili, że kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z oleju z ryb mogą być około ośmiokrotnie bardziej skuteczne w hamowaniu rozwoju agresywnych nowotworów sutka niż w przypadku źródeł pochodzenia roślinnego.

Współautor badania, Prof. David Ma, który obecnie pracuje w Departamencie Zdrowia i Nauk o Żywności na Uniwersytecie w Guelph, a także koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Po raku skóry rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że około 266 120 nowych przypadków inwazyjnego raka piersi zostanie zdiagnozowanych w USA w tym roku, a około 40 920 kobiet umrze z powodu tej choroby.

Jednym z najbardziej agresywnych typów raka piersi jest HER2-dodatni rak piersi, w którym guzy piersi zawierają zwiększone poziomy białka receptora 2 ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu (HER2), które promuje wzrost komórek raka sutka.

Około 25 procent nowotworów sutka jest HER2-dodatnich.

Wcześniejsze badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą hamować rozwój raka piersi, ale czy niektóre rodzaje kwasów omega-3 są bardziej skuteczne niż inne? Prof. Ma i współpracownicy chcieli się dowiedzieć.

EPA, DHA najlepiej zmniejszają wzrost guza

W oleju rybim występują dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: jeden to kwas eikozapentaenowy (EPA), a drugi to kwas dokozaheksaenowy (DHA). Trzeci rodzaj omega-3 to oparty na roślinach kwas a-linolenowy (ALA), który można znaleźć w soi, oleju rzepakowym i siemię lniane.

W swoich badaniach prof. Ma i współpracownicy porównali wpływ tych trzech rodzajów kwasów omega-3 na rozwój nowotworu sutka u myszy, które zostały wyhodowane w celu wykształcenia HER2-dodatniego raka piersi.

„To badanie jest pierwszym, które porównało zdolność do walki z nowotworami omega-3 pochodzenia roślinnego i morskiego na rozwój nowotworów piersi” – mówi prof. Ma. „Istnieją dowody, że zarówno kwasy omega-3 pochodzące z roślin, jak i źródła morskie chronią przed rakiem i chcieliśmy ustalić, która forma jest bardziej skuteczna.”

Każda mysz była narażona na działanie jednego z trzech różnych kwasów omega-3 sprzed narodzin, co pozwoliło naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób kwasy tłuszczowe wpływają na rozwój nowotworu.

Zespół odkrył, że myszy wystawione na omega-3 EPA i DHA z oleju rybnego doświadczyły 60-70 procentowego zmniejszenia wielkości guza, a także 30 procentowego zmniejszenia liczby guzów sutka.

Te same dawki ALA na bazie roślin nie miały takiego samego wpływu na nowotwory piersi jak EPA i DHA. Aby uzyskać ten sam efekt, myszy musiały być narażone na znacznie wyższe dawki ALA.

Ogólnie zespół odkrył, że EPA i DHA były ośmiokrotnie bardziej skuteczne w zapobieganiu rozwojowi nowotworów sutka niż ALA.

Jedz dwie do trzech porcji ryb tygodniowo

Prof. Ma i zespół tłumaczą, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zapobiegać rozwojowi raka poprzez aktywację specyficznych genów, które wspomagają działanie układu odpornościowego, co hamuje szlaki odpowiedzialne za wzrost guza.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy sugerują, że EPA i DHA są najlepszymi kwasami tłuszczowymi omega-3 dla tego efektu ochronnego.

Co więcej, dawki zastosowane w ich badaniu sugerują, że kobiety mogą czerpać korzyści z EPA i DHA poprzez spożywanie od dwóch do trzech porcji tłustych ryb – na przykład łososia, tuńczyka i pstrąga – tygodniowo.

„W Ameryce Północnej nie dostajemy wystarczającej ilości omega-3 z owoców morza, więc istnieje możliwość poprawy naszej diety i zapobiegania ryzyku raka piersi”.

Prof. David Ma

Prof. Ma dodaje, że jaja i suplementy z oleju z ryb są również dobrym źródłem DHA.

W przyszłych badaniach zespół planuje zbadanie, w jaki sposób trzy kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na rozwój innych typów raka piersi.

„Widzenie znaczących korzyści, jakie omega-3 mogą mieć w zwalczaniu wysoce agresywnej postaci raka piersi” – wyjaśnia prof. Ma – „oznacza, że ​​omega-3 będą prawdopodobnie korzystne dla innych nowotworów.”

Like this post? Please share to your friends: