Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści z ashwagandha

Spis treści

 1. W jaki sposób przyjmuje się ashwagandha?
 2. Korzyści zdrowotne
 3. Skutki uboczne
 4. Następne kroki

Szybkie fakty o ashwagandha

 • Do tej pory obiecujące badania dotyczące korzyści zdrowotnych popiołu z Ashwagandha dotyczyły głównie zwierząt.
 • Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania ashwagandha, ponieważ może to spowodować wczesną poród.
 • Zioło może być korzystne dla pewnych nowotworów, choroby Alzheimera i niepokoju, ale potrzebne są dalsze badania.

Ashwagandha to wiecznie zielony krzew, który rośnie w Indiach, na Bliskim Wschodzie iw niektórych częściach Afryki. Jego korzenie i pomarańczowo-czerwone owoce były używane od setek lat do celów leczniczych. Zioło to nazywane jest również żeń-szeniem indyjskim lub zimową wiśnią.

Imię ashwagandha opisuje zapach korzenia (jak koń). Z definicji ashwa oznacza konia.

Zioło to jest uważane za jedno z najważniejszych ziół w systemie medycyny ajurwedyjskiej – praktyce opieki zdrowotnej, która rozpoczęła się w Indiach ponad 3000 lat temu.

Ashwagandha

Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje zioła, specjalne diety i inne naturalne praktyki w leczeniu różnych chorób. W medycynie ajurwedyjskiej ashwagandha uważana jest za Rasajanę. Oznacza to, że jest to zioło, które pomaga zachować młodość, zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Historycznie, korzenie ashwagandha zostały wykorzystane do leczenia:

 • artretyzm
 • zaparcie
 • bezsenność
 • warunki skórne
 • naprężenie
 • problemy żołądkowo-jelitowe
 • cukrzyca
 • załamania nerwowe
 • gorączki
 • ukąszenia węży
 • utrata pamięci

Liście, nasiona, a nawet owoce zostały wykorzystane w różny sposób do różnych zabiegów.

Dzisiaj ashwagandha jest sprzedawana jako suplement w Stanach Zjednoczonych. Nadal jest stosowany w leczeniu wielu wymienionych powyżej stanów. Jest to również ważne w medycynie indyjskiej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych korzyściach ziół, a także o możliwych obawach.

W jaki sposób przyjmuje się ashwagandha?

Dawkowanie i sposób stosowania ashwagandha zależy od stanu, który próbujesz leczyć. Nie ma standardowej dawki, którą badano w nowoczesnych badaniach klinicznych.

Ashwagandha można stosować w postaci sproszkowanej w dawkach od 450 miligramów do 2 gramów. Można go kupić w kapsułkach, pudrach lub jako ciekły ekstrakt ze zdrowej żywności lub suplementów.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z przyjmowania ashwagandha?

Współczesne badania wykazały, że ashwagandha może być korzystna dla wielu zastosowań. Ale wciąż nie wiadomo, jak zioło reaguje w ludzkim ciele. Większość dotychczasowych badań – choć bardzo obiecujących – przeprowadzono na zwierzętach.

Niepokój

Możliwe, że ashwagandha działa uspokajająco na objawy lękowe w porównaniu z lorazepamem lekowym (lekiem uspokajającym i lękowym).

Badanie opublikowane w czasopiśmie Phytomedicine wykazało, że zioło miało zdolność zmniejszania poziomu lęku. Okazało się, że te dwie terapie oferują podobny poziom ulgi od lęku jak powyższy lek, co sugeruje, że ashwagandha może być równie skuteczny w zmniejszaniu lęku.

Artretyzm

Ashwagandha jest uważany za środek przeciwbólowy, który działa na układ nerwowy, aby zapobiec wysyłaniu sygnałów bólowych. Uważa się również, że ma pewne właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu niektóre badania wykazały, że jest on skuteczny w leczeniu postaci zapalenia stawów.

W jednym z badań odkryto, że zioło ma duży potencjał w badaniu Indian Journal of Medical Research jako metodę leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zdrowe serce

Ashwagandha może mieć szereg korzyści dla zdrowia serca, w tym leczenie:

 • wysokie ciśnienie krwi
 • wysoki cholesterol
 • ból w klatce piersiowej
 • choroba serca

Jedno z badań przeprowadzonych przez ludzi w International Journal of Ayurveda Research wykazało, że stosowanie zioła dla zdrowia serca (w połączeniu z innym ziołem ajurwedyjskim) było pomocne w poprawie siły i wytrzymałości mięśni.

Leczenie Alzheimera

Według African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicine, w kilku badaniach oceniano zdolność ashwagandha do spowalniania lub zapobiegania utracie funkcji mózgu u osób cierpiących na choroby takie jak choroba Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona.

W miarę postępu tych chorób części mózgu i jego ścieżki łącznotkankowe ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do utraty pamięci i funkcji. Badania sugerują, że ashwagandha, gdy podaje się myszom i szczurom podczas wczesnych stadiów choroby, może być w stanie zaoferować ochronę.

Nowotwór

Kilka bardzo obiecujących badań wykazało, że ashwagandha może być w stanie powstrzymać wzrost komórek w niektórych rodzajach raka. Badania na zwierzętach wykazały zdolność do zmniejszenia guza płuc. Istnieją zachęcające wyniki, które sugerują, że zioło ma potencjał spowolnienia raka u ludzi, w tym piersi, płuc, nerek i prostaty.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania ashwagandha?

Ashwagandha jest ogólnie uważana za dobrze tolerowaną w małych i średnich dawkach. Ale nie było wystarczająco długotrwałych badań w celu zbadania możliwych skutków ubocznych.

Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania ashwagandha, ponieważ może to spowodować wczesną poród.

Kolejną potencjalną obawą dla ziół ajurwedyjskich jest to, że producenci nie są regulowani przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Oznacza to, że nie są one zgodne z tymi samymi standardami, co firmy farmaceutyczne i producenci żywności.

W jednym z badań finansowanych przez National Centre for Complementary and Integrative Health wykazano, że 21% z 193 produktów (wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych i Indiach) miało poziomy ołowiu, rtęci i / lub arsenu powyżej poziomu uznawanego za dopuszczalne w przypadku dziennego spożycia przez ludzi .

Następne kroki

Medycyna Ashwagandha i Ajurweda wciąż pozostają niejako tajemnicą dla współczesnej nauki. Wiele z dotychczasowych badań było zbyt małych, wykonanych tylko na zwierzętach lub miało pewne wady w ich konstrukcji.Z tego powodu naukowcy nie mogą z całą pewnością powiedzieć, że jest to skuteczne leczenie. Ale nie mogą też zignorować korzyści.

Ważne jest, aby pamiętać, że ashwagandha nie powinien zastępować żadnych zabiegów leczniczych zalecanych przez lekarza. Jeśli zdecydujesz się użyć zioła jako części planu leczenia, najpierw porozmawiaj o tym z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: