Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ile krwi znajduje się w ludzkim ciele?

Każdy ma inną ilość krwi w swoim ciele, w zależności od wieku i wielkości. Osoba może sobie pozwolić na utratę pewnej ilości krwi, nie powodując żadnej szkody dla organizmu.

Krew stanowi około 7 do 8 procent masy ciała osoby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaka jest średnia objętość krwi u mężczyzn, kobiet i dzieci. Zamieszczamy również informacje o utracie krwi i oddawaniu krwi.

Objętość ludzkiej krwi

Ile krwi znajduje się w ludzkim ciele reprezentowanym przez rząd wypełnionych torebek krwi i transfuzji krwi.

Objętość krwi w ciele człowieka zależy od ich wielkości i innych czynników, ale średnie ilości krwi są następujące:

 • Przeciętna kobieta ma około 9 litrów krwi.
 • Średniej wielkości mężczyzna ma około 12 litrów krwi.
 • Niemowlę ma 75 do 80 mililitrów krwi na kilogram (ml / kg) masy ciała.
 • Dziecko ma od 70 do 75 ml krwi na kilogram masy ciała.

Test objętości krwi może zmierzyć ilość krwi w ciele osoby. Lekarz może użyć tego testu do zdiagnozowania takich chorób jak niedokrwistość.

Test trwa około 1 godziny, a osoba nie powinna nic jeść przez 4 godziny wcześniej. Część krwi zostanie pobrana z żyły na ramieniu w celu przetestowania.

Niewielka ilość specjalnego znacznika jest wstrzykiwana do organizmu. Zostanie wykonana seria zdjęć śledzących krew poruszającą się po ciele.

Pełne badanie krwi (CBC) to inny rodzaj testu medycznego, który nie uwzględnia objętości krwi. Zamiast tego, CBC określi, ile każdego rodzaju komórek krwi posiada dana osoba.

Ile krwi możesz stracić lub przekazać?

Standardowa ilość krwi pobrana, gdy osoba oddaje krew, wynosi 1 litr. Jest to w przybliżeniu jedna dziesiąta krwi w ciele i jest bezpieczną ilością krwi do stracenia. Amerykański Czerwony Krzyż informuje, że osoba powinna odczekać 8 tygodni pomiędzy oddawaniem krwi.

Ciężkie krwawienie może być niebezpieczne. Kiedy dana osoba traci około jednej piątej swojej objętości krwi, może wpaść w szok.

Pod względem medycznym wstrząs oznacza, że ​​do tkanek w organizmie dostaje się za mało tlenu. Niski poziom tlenu może spowodować uszkodzenie mózgu i innych narządów.

Głęboka rana lub nacięcie na lub w pobliżu żyły, na przykład na nadgarstku lub szyi, może mocno krwawić. Rany głowy mogą również prowadzić do znacznej utraty krwi.

Ktoś, kto ma poważne krwawienie, potrzebuje pomocy medycznej. Natychmiastowe leczenie pierwszej odpowiedzi to:

 • poproś osobę, aby usiadła lub położyła się
 • w miarę możliwości podnieść ranną część ciała
 • wywiercić nacisk na ranę, aby spowolnić krwawienie

Jeśli ktoś krwawi obficie, ciało będzie kierować mniej krwi do skóry, palców rąk i nóg, aby chronić ważne narządy. Osoba, która traci dużo krwi, może wyglądać blado lub poczuć drętwienie palców.

Serce przyspieszy, aby pompować pozostałą krew w organizmie do narządów wewnętrznych. Ciśnienie krwi zwykle spada, gdy organizm próbuje powstrzymać krew przed opuszczeniem ciała.

Po utracie pewnej ilości utraty krwi mogą one zemdleć.

Transfuzja krwi to procedura medyczna polegająca na przekazaniu krwi ofiarowanej osobie, która jej potrzebuje. Może to być spowodowane utratą dużej ilości krwi lub chorobą atakującą krew, taką jak rak czy sierpowata.

Transfuzje krwi są uważane za bardzo bezpieczne zabiegi i często ratują życie.

Ile krwi produkujemy dziennie?

£ D obraz krwinek wyizolowanych na bia? Ym tle.

Ciało wytwarza około 2 milionów czerwonych krwinek na sekundę. Komórki krwi rozwijają się z komórek macierzystych w szpiku kostnym. Komórki macierzyste są rodzajem komórki, która może tworzyć inne komórki. Ten proces zachodzi nieustannie przez całe życie człowieka.

Krew składa się z różnych części. Każda część ma inną rolę do odegrania w utrzymaniu zdrowia.

 • Czerwone krwinki przenoszą tlen i dwutlenek węgla.
 • Białe krwinki pomagają chronić organizm przed chorobami i infekcjami.
 • Płytki krwi pomagają zatrzymać krwawienie.
 • Osocze to płyn, który przenosi pozostałe części krwi. Pomaga również krzepnąć krew i wspomaga układ odpornościowy.

Te różne części krwi wymagają innego czasu do wymiany. Jednak zastąpienie utraconej plazmy zajmuje tylko około 24 godzin.

Organizm potrzebuje więcej czasu, aby uzyskać więcej czerwonych krwinek – zwykle od 4 do 6 tygodni.

Czerwone krwinki otrzymują swój kolor z hemoglobiny. Hemoglobina zawiera żelazo, więc gdy ktoś oddaje krew, część tego żelaza jest tracona. Zwykłe poziomy mogą powrócić od 6 do 12 tygodni.

Ciało przechowuje żelazo i zużyje część tego zgromadzonego żelaza po oddaniu krwi. Jednak osoba musi zastąpić to żelazo, więc powinni mieć pewność, jeść dużo bogatych w żelazo po każdej utracie krwi.

Około 55 procent krwi składa się z osocza, a plazma 90 procent wody. Konieczne jest również picie dużej ilości płynów po oddaniu krwi, aby zastąpić to, co utracono.

Na wynos

Około 7 do 8 procent masy ciała osoby to krew. Ciało może z łatwością zastąpić niewielką ilość utraconej krwi, co umożliwia krwiodawstwo.

Utrata około jednej piątej krwi w organizmie jest niebezpiecznym wydarzeniem medycznym, które może zagrażać życiu.

Like this post? Please share to your friends: