Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pierwsze skuteczne leczenie progerii, rzadkiej choroby wieku dziecięcego

Wyniki pierwszej klinicznej próby lekowej dla dzieci z rzadką chorobą o szybkim starzeniu się, znanej jako Progeria, wykazały skuteczność z inhibitorem farnezylotransferazy (FTI), leku stosowanego po raz pierwszy w leczeniu raka.

Wyniki badań klinicznych wykazały znaczną poprawę struktury kości, przyrost masy ciała i, co najważniejsze, układu sercowo-naczyniowego, według nowych badań opublikowanych w Proceedings of Natural Academy of Sciences.

Znany również jako zespół Hutchinsona-Gilforda Progerii (HGPS), Progeria jest rzadką i śmiertelną chorobą genetyczną przejawiającą szybkie starzenie u dzieci. Choroba staje się śmiertelna, gdy dotknięci chorobą rozwija się ta sama choroba serca (miażdżyca), jak miliony normalnie starzejących się dorosłych. Zamiast tego w wieku 60 lub 70 lat, dzieci z Progerią mogą cierpieć na ataki serca lub udary rozpoczynające się w wieku 5 lat, a średni wiek śmierci wynosi 13 lat.

Leslie Gordon, doktor, główny autor badania, dyrektor medyczny PRF i matka dziecka z Progerią, mówi:

„Aby odkryć, że niektóre aspekty uszkodzenia naczyń krwionośnych w Progerii mogą być spowolnione nie tylko przez FTI zwany lonafarnib, ale nawet częściowo odwrócony w ciągu zaledwie 2,5 roku leczenia jest ogromnym przełomem, ponieważ choroba sercowo-naczyniowa jest ostateczną przyczyną śmierci w dzieci z Progerią. „
Zdjęcie dziecka z Progerią
Zespół Hutchinsona-Gilforda Progerii jest zaburzeniem wieku dziecięcego wywołanym mutacjami w jednym z głównych białek architektury jądra komórkowego. Źródło zdjęcia: The Cell Nucleus and Aging: Tantalizing Clues and Hopeful Promises. Scaffidi P, Gordon L., Misteli T. PLoS Biology, tom. 3/11/2005, e395 Dwuipółroczne badanie leku składało się z 28 dzieci z 16 różnych krajów, stanowiących 75 procent przypadków Progerii na świecie. Dwudziestu sześciu z 28 dzieci miało klasyczną postać choroby. Wszystkie 28 dzieci podróżowało do Bostonu co cztery miesiące, aby uzyskać szerokie badania medyczne w Szpitalu Klinicznym i Studium Translacji dla Dzieci.

Lek doustny, FTI lonafarnib, podawano dwa razy dziennie w trakcie badania. Zespół badawczy ocenił współczynnik przyrostu masy ciała u dzieci w porównaniu z ich wskaźnikiem przed badaniem. Uważali to za główny wynik, ponieważ dzieci te cierpią na krytyczne niepowodzenia w rozwoju, charakteryzujące się bardzo powolnym przyrostem masy ciała w czasie. Naukowcy zbadali także sztywność tętnic (predyktor zawału serca i udaru), a także sztywność i gęstość kości (czynnik predykcyjny osteoporozy). Każde dziecko biorące udział w badaniu wykazało znaczną poprawę zdolności do przybierania na wadze, struktury kości lub elastyczności naczyń krwionośnych.

Godne uwagi ulepszenia

  • Masa ciała: Jedna na trzy dzieci wykazała ponad 50-procentowy wzrost rocznej stopy przyrostu masy ciała lub przestawiła się z utraty wagi na przyrost masy ciała, ze względu na wzrost masy mięśniowej i kostnej.
  • Struktura kości: Sztywność kości poprawiła się do normalnego poziomu po leczeniu FTI.
  • Układ sercowo-naczyniowy: Sztywność tętnicza związana z miażdżycą zmniejszyła się o 35 procent. Poprawiono również gęstość ścian naczynia.

Wzorzec do leczenia progerią

Po odkryciu genu wywołującego Progerię zaproponowano FTI jako potencjalne leczenie farmakologiczne. Te dzieci mają genetyczną mutację, która produkuje białko progerynę, która jest odpowiedzialna za tę chorobę. Progerin blokuje normalną funkcję komórki i powoduje uszkodzenie ciała poprzez grupę farnezylową, cząsteczkę, która przyłącza się do białka. FTI uniemożliwiają to przywiązanie.

Dr Mark Kieran, starszy doktorant i profesor pediatrii w Harvard Medical School wyjaśnia:

„Na wczesnym etapie planowania tego badania klinicznego zdaliśmy sobie sprawę, że doświadczenie mojego zespołu przy użyciu FTI w leczeniu dzieci z rakiem mózgu może doprowadzić do przedklinicznych wysiłków badawczych PRF oraz wiedzy niezbędnej do badania leku u dzieci z Progerią. badanie tego leku polegało na tym, że zatrzymując przyłączenie grupy farnezylowej do progeriny u dzieci z Progerią, progerynę można dezaktywować, zmniejszając niektóre skutki tej choroby. „
Wyniki tego badania są niezwykle zachęcające. Drugie badanie kliniczne sfinansowane przez Progeria Research Foundation i National Institutes of Health jest w toku, podczas gdy oczekuje się, że kolejne będą kontynuowane.

Wcześniejsze badania wykazały, że progerynę wytwarza się u wszystkich ludzi i wraz z wiekiem wzrasta w organizmie. Kilka wcześniejszych badań zaobserwowało powiązania z normalnym procesem starzenia i progerin, w tym związek między progeriną a niestabilnością genetyczną. Badacze planują kontynuować badanie FTI i ich skutków, co może pomóc uzyskać więcej informacji o chorobach układu krążenia, jak również o normalnym procesie starzenia, który dotyczy każdej populacji.

Napisane przez Kelly Fitzgerald

Like this post? Please share to your friends: