Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mężczyźni z powiększoną prostatą odczuwają ulgę po minimalnie inwazyjnym kuracji

Powiększona prostata lub łagodny rozrost prostaty (BPH) dotyka większości mężczyzn po średnim wieku, powodując częste nocne wyjazdy do łazienki i problemy zdrowotne. Wczesne odkrycia z małego amerykańskiego badania zaprezentowanego na konferencji w tym tygodniu sugerują minimalnie inwazyjną terapię zwaną embolizacją tętnicy ramiennej (PAE), która zmniejsza prostatę do bardziej młodzieńczego rozmiaru poprzez zmniejszenie przepływu krwi do niej, może zapewnić znaczne złagodzenie objawów i pomóc mężczyznom uniknąć operacji.

Główny autor badań, Sandeep Bagla z Inova Alexandria Hospital w Alexandria, Virginia, w oświadczeniu prasowym mówi:

„Niemal wszyscy mężczyźni cierpią z powodu powiększonej prostaty, gdy się starzeją, a leczenie to prawie przypomina cofanie czasu i dawanie im prostaty młodości.”

Wstępne wyniki badań są prezentowane w tym tygodniu na 38. Dorocznym Spotkaniu Naukowym Society of Interventional Radiology w New Orleans.

Bagla wyjaśnia, że ​​leki tak naprawdę nie pomagają BPH, i chociaż operacja może rozwiązać problem, niesie ryzyko i często powoduje znaczące efekty uboczne (takie jak impotencja i wyciek moczu).

„PAE to minimalnie inwazyjna alternatywa o niskim ryzyku, która wydaje się zmniejszać objawy u przytłaczającej większości pacjentów” – mówi Bagla, interiunkt radiolog w szpitalnym oddziale radiologii kardiologicznej i interwencyjnej.

Łagodna hiperplazja prostaty (BPH)

Prostata jest organem, który znajduje się tuż poniżej pęcherza u mężczyzn, a jego główną funkcją jest wytwarzanie płynu, który chroni i wzbogaca spermę. Theurethra, rura, która przenosi mocz z pęcherza na zewnątrz ciała, przechodzi przez prostatę.

U zdrowych młodych mężczyzn gruczoł krokowy jest niewielki, wielkości orzecha włoskiego, co daje dużo miejsca na prawidłową wielkość cewki moczowej. Ale gdy ludzie się starzeją, wielu doświadcza Łagodnej Hiperplazji Prostaty (BPH), gdzie z powodu nadmiernego wzrostu komórek prostata powiększa się i zaczyna wciskać cewkę moczową i zakłócać przepływ moczu. W bardzo ciężkich przypadkach dotknięci mężczyźni nie mogą w ogóle oddać moczu.

BPH dotyka ponad połowę 50-letnich mężczyzn i ponad 80% 80-letnich mężczyzn. Nie zagraża życiu, ale powoduje nieprzyjemne i czasem nasilające się objawy, takie jak częste oddawanie moczu w nocy, słaby przepływ moczu i niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza. Niepoddanie się leczeniu może doprowadzić do powstania kamieni pęcherza moczowego, złego funkcjonowania nerek i zakażenia.

BPH można leczyć antybiotykami, lub w bardziej rozwiniętych przypadkach procedurą chirurgiczną zwaną przezcewkową resekcją prostaty (TURP) z ujściem cewki moczowej. Jest to zabieg inwazyjny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, w którym chirurg wkłada instrument przez penis i usuwa niektóre z powiększonych prostaty. Zwykle następuje pobyt w szpitalu z zainstalowanym cewnikiem w trakcie jego odkrywania.

Radiologowie interwencyjni, tacy jak Bagla, leczą różne choroby nowotworowe i nienowotworowe, stosując mniej inwazyjną procedurę zwaną „embolizacją”, w której blokują przepływ krwi do guza lub zajętego narządu, powodując jego kurczenie się. W przypadku prostaty zabieg nazywa się embolizacją prostaty (PAE). PAE kurczy prostatę i przywraca ściśniętą cewkę moczową do dużego korytarza, który niegdyś miał.

Wczesne wyniki badań Pokaż, że PAE zmniejsza objawy BPH

Bagla i współpracownicy mówią, że wczesne wyniki ich badań są bardzo obiecujące. Jednak nie zgłosili oni jeszcze swoich ustaleń w recenzowanej recenzji.

Na konferencji informują, że 13 na 14 uczestników (92%), którzy otrzymali PAE dla swojej powiększonej prostaty, zauważyło znaczące zmniejszenie objawów po miesiącu.

Żaden z uczestników nie doznał poważnych skutków ubocznych, takich jak impotencja, infekcja lub wyciek moczu, a większość wróciła do domu tego samego dnia.

Bagla mówi, że uczestnicy opisali „prawdziwy efekt zmiany stylu życia po tym leczeniu, niektórzy mężczyźni całkowicie zaprzestali przyjmowania leków na ich prostaty” i dodaje, że:

„Pacjenci, którym nie pomogły operacje chirurgiczne lub laserowe, odniosły korzyści, ponieważ leczenie nie wymaga umieszczenia cewnika w penisie, nie ma ryzyka zwężenia cewki moczowej, nietrzymania moczu lub krwawienia”.

Mówi, że ich wstępne wyniki potwierdzają te zgłoszone przez radiologów interwencyjnych w Europie i Ameryce Południowej.

Następny krok: Większe badanie skuteczności klinicznej z kolejnością

Zespół zgłosił już 30 uczestników do pierwszego prospektywnego badania w USA, aby ocenić PAE jako leczenie rozszerzonej prostaty. Mają nadzieję, że do jesieni 2013 r. Ukończą badanie, w którym zbadane zostaną bezpieczeństwo i skuteczność kliniczna PAE.

Następnie będą obserwować pacjentów przez kolejne dwa lata, aby ocenić wyniki długoterminowe.

Bagla mówi: „wszyscy pacjenci szukają najmniej inwazyjnego leczenia o najniższym ryzyku” i że miliony ludzi nie lubią pomysłu na operację, ponieważ zrozumiałe jest, że nie chcą ryzykować pozostania z efektami ubocznymi, takimi jak wyciek moczu, impotencja lub inne powikłania, które mogą wynikać z procedur inwazyjnych.

W 2011 roku badanie obejmujące 1000 klinicystów z 15 krajów odnotowało w czasopiśmie urologicznym BJUI, że mężczyźni z BPH są hospitalizowani i traktowani inaczej, w zależności od tego, gdzie żyją.

Napisane przez dr Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: