Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy podczas przyjmowania Adderall można pić kawę?

Dodatek i kawa są stymulantami ośrodkowego układu nerwowego. Podczas gdy niewielka dawka każdego z nich sama w sobie jest zwykle bezpieczna, połączenie tych dwóch składników może zwiększyć ich działanie, potencjalnie powodując niepożądane skutki uboczne.

Osoby przyjmujące Adderall powinny pamiętać, że stymulanty także uzależniają, co jest kolejnym powodem ograniczenia spożycia kofeiny z kawy.

W tym artykule przyjrzymy się indywidualnym efektom Adderall i kofeiny przed zbadaniem skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas łączenia tych dwóch składników.

Co to jest Adderall?

Adderall pigułka na stole

Adderall jest stymulantem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), który składa się z połączenia dwóch stymulantów: amfetaminy i dekstroamfetaminy.

Ze względu na uzależniający charakter Agencja Drug Enforcement Agency (DEA) klasyfikuje Adderall jako substancję kontrolowaną zgodnie z harmonogramem II, co oznacza, że ​​uważa się, że ma ona duży potencjał do nadużyć.

Adderall występuje w postaci tabletek doustnych w zakresie dawek od 5 do 30 miligramów (mg). Ze względu na skład chemiczny i efekty, osoby z problemami sercowo-naczyniowymi, niektórymi problemami z tarczycą lub historią nadużywania substancji powinny unikać przyjmowania Adderall.

Adderall używa: Jak to pomaga?

Podobnie jak większość stymulantów OUN, Adderall zwiększa ilość dopaminy i norepinefryny w mózgu. Lek pomaga poprawić koncentrację uwagi, zachowując czujność i koncentrację.

To równoważenie tych substancji chemicznych w mózgu może pomóc osobom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) poprzez uspokojenie wszelkich niekonsekwentnych tendencji i poprawę koncentracji.

Adderall pomaga również podnieść poziom energii i zwiększyć czujność, co może pomóc osobom z narkolepsją, zaburzeniem snu powodującym nadmierną senność.

Ponieważ lek może zwiększyć poziom koncentracji, niektórzy używają go, aby poprawić swoje wyniki w sporcie i nauce. W rezultacie prawie wszystkie organizacje sportowe zakazały korzystania z Adderall.

Wpływ kofeiny w kawie na organizm

 Image Credit: Synesthezia, 2014 </ br>„></p> <p align=Kofeina jest innym rodzajem stymulanta OUN do Adderall. Zmniejsza zmęczenie i senność poprzez blokowanie działania adenozyny, substancji chemicznej w mózgu, która zwykle promuje sen.

Spożywanie dużej ilości kawy lub kofeiny w inny sposób może powodować objawy spowodowane reakcją „walki lub ucieczki”. Obejmują one:

 • podwyższone ciśnienie krwi
 • kołatanie serca i podobne bóle
 • zwiększony niepokój

Jednak kofeina zapewnia jedynie tymczasowy wzrost czujności, który może prowadzić do objawów odstawiennych po ustaniu działania. Objawy odstawienia mogą obejmować bóle głowy i zmiany nastroju.

Efekty uboczne kawy i Adderall razem

Dodanie stymulującego wpływu kofeiny w kawie do dawki Adderall może zwiększyć niekorzystne efekty uboczne leku.

Podczas gdy przepisywanie leku Adderall w niższych dawkach może pomóc w kontrolowaniu objawów ADHD i nadmiernej senności, możliwe są działania niepożądane. Mogą to być:

 • nudności
 • suchość w ustach
 • zawroty głowy
 • niepokój
 • bezsenność
 • bóle brzucha

Przy większych dawkach efekty te mogą trwać dłużej.

Kawa może również zmniejszyć skuteczność Adderall. Ma właściwości moczopędne, które mogą skrócić żywotność Adderall, skłaniając organizm do wcześniejszego usunięcia leku z jego układu.

Picie kawy z Adderall może mieć wpływ na:

Serce i ciśnienie krwi

Substancje chemiczne, które Adderall aktywuje w mózgu, powodują zwężenie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie tętna i ciśnienia krwi. Dodanie kofeiny może spowodować jej dalszy wzrost.

Wzorce spania

Kofeina i Adderall mają na celu zwiększenie czujności. W wyższych dawkach połączenie tych dwóch może utrudnić osobie zasypianie, co może prowadzić do bezsenności.

Bezsenność jest dobrze znanym efektem ubocznym Adderall. W rezultacie konsumowanie kawy podczas przyjmowania Adderall może prowadzić do:

 • skrajne uczucia drżenia
 • niepokój
 • nerwowość i niepokój

Uzależnienie od kofeiny lub uzależnienie od uzależnienia

Uzależnienie od którejkolwiek z substancji może prowadzić do bólów głowy z powodu odwodnienia lub odstawienia, jeśli minęło zbyt wiele czasu od ostatniej dawki.

Czy bezpieczne jest posiadanie Adderall i kawy?

Uczeń pije kawę podczas pracy

Prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych związanych z łączeniem Adderall i kawy może być różne u poszczególnych osób, ale ogólnie lepiej jest unikać przyjmowania dwóch stymulantów jednocześnie.

Jeśli ktoś już wypija umiarkowaną ilość kawy, gdy otrzyma receptę na Adderall, może chcieć uniknąć bólu głowy związanego z odstawieniem spowodowanego rzuceniem kawy.

Jeśli nie jest to możliwe, powinni omówić ilość kawy, którą piją z lekarzem. Lekarz może poprosić, aby obserwowali ich spożycie kofeiny.

Jednakże, jeśli przyjmowanie Adderall powoduje niepożądane skutki uboczne, takie jak bezsenność, dodanie kofeiny do mieszanki może pogorszyć sytuację.

Ludzie biorący Adderall mogą spróbować przejść na kawę bezkofeinową. Powinni także zwracać uwagę na zawartość kofeiny w innych napojach i produktach spożywczych, takich jak napoje energetyczne i czekolada.

Dodatkowe ryzyko uzależnienia od używek

Jak również objawy, które mogą wystąpić, gdy ktoś pije kawę podczas przyjmowania Adderall, istnieje również zwiększone ryzyko uzależnienia.

Nadużycie nadużycia

Dawki Adderall, które lekarze przepisują na określone schorzenia, takie jak ADHD lub narkolepsja, są mało prawdopodobne, aby były wystarczająco wysokie, aby wywołać uzależnienie. Jako takie, ludzie z największym ryzykiem rozwoju uzależnienia Adderall są ci, którzy biorą narkotyki, aby pomóc w badaniach lub uprawiania sportu.

W ankiecie przeprowadzonej w 2014 r. Przez Partnerstwo dla dzieci wolnych od narkotyków 20 procent studentów przyznało się do nadużywania stymulantów na receptę przynajmniej raz w życiu.Istnieje więc również znaczące ryzyko uzależnienia od Adderall dla uczniów, którzy czują się pod presją, aby wykonywać swoje nauki lub uprawiać sport w szkole.

Istnieje również związek pomiędzy ADHD, zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych i uzależnieniem od nikotyny. Typowe objawy ADHD, takie jak impulsywność i nadpobudliwość, mogą przyczyniać się do tego ryzyka.

Dlatego osoby z ADHD powinny unikać jedzenia i napojów zawierających środki pobudzające, takie jak kofeina, w tym kawa.

Zależność od kawy lub kofeiny

Osoby spożywające duże ilości kawy mogą stać się uzależnione od kofeiny. Badania sugerują, że spożywanie dużych dawek kofeiny może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych i niskiej jakości snu. Bóle głowy z wycofaniem się mogą również wystąpić, gdy ktoś przestaje przyjmować kofeinę.

Kawa nie jest silnie uzależniająca i można zmniejszyć wszelkie niepożądane skutki, przechodząc na napoje bezkofeinowe lub pijąc kofeinę o określonych porach dnia.

Podobnie jak kawa, istnieją inne źródła kofeiny, o których ludzie przyjmujący Adderall powinni wiedzieć.

Do żywności i napojów zawierających kofeinę należą:

 • kawa i herbata
 • napoje energetyczne
 • musujący pop
 • czekolada
 • niektóre migreny i leki na przeziębienie i grypę
 • suplementy diety lub ziołowe

Istotne jest, aby ludzie mieli oko na spożycie kofeiny, pamiętając o tym, co konsumują.

Jeśli ktoś czuje, że spożywa zbyt dużo kofeiny, herbaty ziołowe i kawa bezkofeinowa zapewniają alternatywne rozwiązania dla kawy z kofeiną.

Na wynos

Zużycie niewielkich do umiarkowanych ilości kawy prawdopodobnie nie spowoduje istotnych problemów w połączeniu z Adderall. Jednak ludzie powinni być świadomi możliwości, że kofeina w kawie może zmniejszyć skuteczność Adderall i wzmocnić jego skutki uboczne.

Osoby przyjmujące Adderall dla ADHD mogą chcieć omówić swoje spożycie kofeiny z lekarzem.

Osoby stosujące lek Adderall bez recepty narażone są na ryzyko przyjmowania dawek, które nie są kontrolowane przez lekarza. W związku z tym ryzyko związane z mieszaniem kawy i Adderall jest wyższe.

Like this post? Please share to your friends: