Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczy się torbiel łojową?

Torbielowate lub cysty skórne są lekko stwardniałe, wypełnione płynem guzki w skórze. Wynoszą one od wielkości ziarnka grochu, od około 1 centymetra do około 5 centymetrów w poprzek.

Mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale często występują na twarzy, szyi i torsie.

Są nierakowe i nie zagrażają życiu, ale mogą być niewygodne.

Torbiele skórne zwykle nie powodują żadnych problemów poza wyglądem. Nie są zwykle miękkie, ale ich obecność może być oczywista w dotyku.

Jeśli na przykład torbiel na skórze głowy złapie się za szczotkę lub grzebień, może to spowodować ból, ale cysty są zwykle tylko bolesne, jeśli staną się zaognione lub zainfekowane. Infekcje czasami pojawiają się, ponieważ torbiel pękła.

Większość kaszaków nie wymaga leczenia. Najlepszym sposobem działania jest po prostu utrzymywanie ich w czystości i nie ingerowanie w nie.

Usuwanie

leczenie chirurgiczne

Lekarz może usunąć torbiel, jeśli powoduje problemy.

Może to być spowodowane infekcją, ponieważ cysta utrudnia normalne działania lub jest w widocznym miejscu.

Usuwanie torbieli w gabinecie lekarskim obejmuje:

  • znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia okolicy
  • antyseptyczne procedury w celu uniknięcia tworzenia lub rozprzestrzeniania się infekcji poprzez przygotowanie obszaru skóry i stosowanie serwety i zestawu sterylnego
  • za pomocą ostrza i innych narzędzi do wycięcia torbieli

Jeśli cysta pękła lub nastąpiła infekcja pod skórą, lekarz może ją lancetować i spuszczać. Konieczny może być również kurs antybiotyków.

Drobne torbiele można leczyć przez nakłuwanie i drenowanie.

Lekarze usuwający torbiel będą chcieli go całkowicie usunąć. Jeśli część ścianek worka pozostanie w tyle, torbiel może ponownie się uformować.

Usunięcie torbieli może pozostawić niewielką bliznę. Cysty, które nie powodują żadnych problemów, można bezpiecznie pozostawić same bez leczenia.

Lekarze nie powinni wycinać torbieli podczas zapalenia, ale czekać 4 tygodnie. W tym czasie może rozwiązać samodzielnie.

Infekcje

Jeśli cysta została zainfekowana, może wyglądać na czerwono z powodu stanu zapalnego. Zakażone torbiele mogą również mieć białawy wygląd z powodu obecności ropy. Ropa może pachnieć nieprzyjemnie.

Aby leczyć zainfekowaną torbiel:

  • zastosuj ciepły kompres
  • utrzymuj go w czystości, regularnie myjąc łagodnym mydłem antybakteryjnym
  • nie przykrywaj jej kosmetykami

Jeśli martwisz się o zakażoną torbiel, poproś o poradę pracownika służby zdrowia. Lekarz może przepisać antybiotyk.

Pomocne mogą okazać się środki zaradcze, takie jak olejek z drzewa, ocet jabłkowy czy aloes, ale nie ma badań potwierdzających to.

Leczenie

Podczas gdy cysty na skórze mogą wyglądać źle, zrobienie czegokolwiek może spowodować ich pogorszenie.

Zbieranie, pocieranie lub wyciskanie torbieli prawdopodobnie spowoduje uszkodzenie i pogorszy infekcję. Jest również prawdopodobne, że zwiększy ból i pogorszy jego wygląd.

Radzenie sobie z torbielami skóry, które wywołują obawy lub powodują objawy, oznacza, że ​​widzą je lekarz.

Lekarze mogą pomóc w prawidłowej diagnozie i poradzić sobie z innymi problemami. Mogą również leczyć kłopotliwą torbiel bez pogorszenia stanu.

Kino

Jak wygląda torbiel? Dowiedz się tutaj.

Torbiel skóry jest guzkiem, twardym, kopulastym, podniesionym obszarem, który może być wyczuwalny pod skórą.

torbiel w kształcie kopuły

Czasami torbiel ma punkt na górze zwany punctum, który może być czarną plamą.

torbiel z czarną plamą

Torbiel skórna jest zazwyczaj koloru cielistego, ale może mieć lekkie wybielenie lub zażółcenie.

Kaszak na włochatym grzbiecie.

Torbiel, który jest czerwony, obolały i stan zapalny może ulec zakażeniu.

ropa w torbieli

Przyczyny

Nie jest jasne, dlaczego tworzą się cysty skórne. Rozwijają się, gdy mnożące się komórki poruszają się do wewnątrz, a nie poruszają się na powierzchni i znikają, jak zwykle robią to komórki skóry.

Naskórek jest górną warstwą skóry, a najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka to miejsce, w którym komórki skóry ostatecznie znikają. Pod naskórkiem znajduje się warstwa skóry właściwej.

Dlaczego cysty na skórze nie są zrozumiane. W niektórych przypadkach istnieje związek genetyczny. Na przykład syndrom Gardnera jest zaburzeniem genetycznym powiązanym z cystami skórnymi i innymi rodzajami wzrostu. Cysty Pilara związane z włosami na głowie mogą mieć odziedziczoną skłonność.

Torbiele skórne mogą czasami tworzyć się z powodu uszkodzenia, które powoduje „wszczepienie” komórek warstwy górnej w dolną warstwę.

Strona główna zadośćuczynienie

Jedynym odpowiednim leczeniem domowym dla cyst jest utrzymywanie zakażonych w czystości. Jeśli zwykła torbiel zostanie usunięta, ponieważ powoduje problemy, obszar powinien być utrzymywany w czystości.

Ludzie mogą utrzymywać torbiel w czystości w domu za pomocą czystej szmatki, waty lub medycznego materiału opatrunkowego. Należy go używać, aby delikatnie wylać torbiel czystą, ciepłą wodą, a następnie osuszyć ją do sucha.

Jeśli torbiel nie powoduje żadnych problemów, nie ma powodu, aby lekarz interweniował.

Komplikacje

Większość cyst nie rozwija się powikłań, ale wygląd może powodować zakłopotanie.

Innym możliwym powikłaniem jest infekcja, jeśli bakterie dostaną się do cysty

Torbiele nie są przymocowane do niczego głębiej lub pod skórą, a torbiel i obszar skóry wokół niego można przesuwać.

Bardzo rzadko torbiel może sięgać głębiej w ciało. Może być podłączony do ukrytej tkanki.

Bryła, która jest nieruchoma i nie może się poruszać, musi być widoczna dla lekarza.

PLMedBook