Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy mam alergię na mojego psa?

Osoby uczulone na psy mogą doświadczać wysypki, pokrzywki lub wodnistych oczu po wystawieniu na działanie śliny psa lub sierści psa.

W wielu przypadkach objawy alergii na psa są łagodne, a dana osoba może nadal żyć z psem, jeśli potrafi poradzić sobie z objawami. Niektóre środki zaradcze w domu mogą zmniejszyć objawy. Jednak jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie alergii u psów jest unikanie kontaktu z psami.

W tym artykule przyjrzymy się objawom reakcji alergicznych na psy i sposobom radzenia sobie z nimi, w tym lekarstwom domowym i zabiegom medycznym.

Czy mam alergię na psy?

człowiek kicha z powodu alergii na psa

Specyficzne objawy i ich występowanie zależą od nasilenia objawów alergii. U osób, u których występują ciężkie reakcje alergiczne na psy, mogą wystąpić objawy wkrótce po ekspozycji, natomiast u osób z mniejszymi alergiami może zająć więcej czasu, zanim pojawią się objawy.

Objawy obejmują:

 • wysypka na skórze, która jest czerwona lub składa się z małych, czerwonych, wypukłych guzków zwanych pokrzywkami
 • przekrwienie nosa
 • katar i kichanie
 • swędzące, czerwone i podlewane oczy
 • kaszel
 • świszczący oddech
 • ucisk w klatce piersiowej i duszność

Strona główna zadośćuczynienie

cute puppy zerkające między właścicielami stóp na dole łóżka

Jeśli dana osoba mieszka z psem, trudno jest uczynić środowisko wolnym od alergenów. Psie sierść (martwe komórki skóry) mogą pozostawać w powietrzu przez długi czas i mogą przyklejać się do przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak zasłony, meble, pościel i dywany.

Hipoalergiczne rasy psów tracą mniej niż inne, więc mogą rzadziej wywoływać reakcje alergiczne. Jednak niektóre badania wykazały, że domy z hipoalergicznymi rasami nadal mogą zawierać tyle alergenów, co w domach z innymi rasami.

Jedynym pewnym sposobem na wyeliminowanie alergii u psów jest unikanie kontaktu z psami. Jeśli jednak ktoś spędza czas z psami, poniższe środki zaradcze mogą pomóc im w radzeniu sobie z objawami:

 • Korzystanie z płukania zatoki soli fizjologicznej. Przepłukać nozdrza za pomocą mieszaniny sporządzonej z 3 łyżeczek soli (bez jodu), 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 8 uncji ciepłej wody. Użyj zakraplacza do umieszczenia roztworu w nozdrzu lub kup urządzenie do płukania zatok z apteki lub przez Internet.
 • Suplementy roślinne. Przyjmowanie niektórych suplementów roślinnych, takich jak zawierające kwas rozmarynowy, może zmniejszyć objawy alergii zgodnie z badaniem z 2014 roku.

Wskazówki dotyczące stylu życia, które mogą zmniejszyć wpływ alergii na psa, obejmują:

 • unikanie dotykania oczu lub twarzy po kontakcie z psami
 • mycie rąk mydłem po kontakcie z psami
 • unikanie bliskich kontaktów z psami, takich jak przytulanie lub całowanie
 • za pomocą odkurzacza zaprojektowanego do wychwytywania i przechowywania alergenów w powietrzu
 • sprzątanie domu, zmywanie cotygodniową pościelą i utrzymywanie porządku w domu
 • czyszczenie częściej w miesiącach zimowych
 • ograniczenie psów do określonych pomieszczeń lub przestrzeni
 • trzymanie psów z dala od sypialni i mebli
 • kąpanie psów co 1 do 2 tygodni
 • noszenie maski przeciwpyłowej i rękawiczek podczas czyszczenia lub w pomieszczeniach z psami
 • szczotkowanie i czyszczenie psów na zewnątrz, jeśli to możliwe

Jeśli ktokolwiek rozważa przyprowadzenie psa do domu, powinien przeprowadzić test alergologiczny lub podjąć próbę przed podjęciem tego.

Leczenie medyczne

Dostępne są dostępne bez recepty (OTC) i leki na receptę, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub rozwiązaniu objawów u osób uczulonych na psy.

Lekarstwa OTC na alergie psów obejmują:

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe blokują histaminę, związek, który pomaga inicjować lokalne reakcje odpornościowe i powodować objawy alergii. Popularne marki OTC do długotrwałego narażenia mogą zawierać loratadynę, chlorowodorek cetyryzyny lub chlorowodorek feksofenadyny.

Leki przeciwhistaminowe można kupić w Internecie lub uzyskać na receptę od lekarza.

Środki zmniejszające przekrwienie nosa i kortykosteroidy donosowe

Leki te pomagają w odwróceniu stanu zapalnego spowodowanego reakcją immunologiczną i złagodzić przekrwienie nosa. Niektóre kortykosteroidy do nosa są teraz dostępne bez recepty i można je kupić w Internecie.

Immunoterapia

Alergolog (specjalista w diagnozowaniu alergii) może leczyć ciężkie lub przewlekłe objawy alergii za pomocą immunoterapii, znanej również jako strzały alergiczne.

Immunoterapia polega na wstrzykiwaniu alergenów osobie w stopniowo wzrastających ilościach. Te strzały alergii pomagają człowiekowi zbudować tolerancję na alergeny. Zwykle trwa kilka sesji w ciągu kilku miesięcy w celu ukończenia immunoterapii.

Inne zabiegi

Wiele osób z alergią na zwierzęta ma również astmę, a kontakt z alergenami może powodować epizody astmy lub pogorszenie objawów u ludzi. W takich sytuacjach lekarz może przepisać wziewne kortykosteroidy lub leki rozszerzające oskrzela, które pomagają utrzymać drogi oddechowe otwarte.

Przyczyny

Psy produkują różne białka, które u niektórych osób wywołują alergie. Najwyższe stężenia tych białek występują w psiej ślinie, a mniejsze ilości znajdują się w łupieżu i moczu.

Dander ma tendencję do gromadzenia się na mieszków włosowych, więc włosy psa zwykle przenoszą dużą liczbę alergenów.

Diagnoza

osoba mająca test alergii

Jeśli lekarz uważa, że ​​dana osoba może być uczulona na psy, poleci ją alergologowi.

W większości przypadków alergolog użyje testu nakłucia skóry, aby zdiagnozować alergie.

Podczas testu skórnego, alergik nałoży na skórę kroplę zawierającą niewielką ilość psich białek. Następnie wykonają mały ukłucie w skórze, pozwalając mieszaninie wejść do ciała.

Większość osób uczulonych na mieszaninę będzie reagować w ciągu 15 do 30 minut.

Czasami alergolog zadecyduje, że osoba, która myśli, że jest uczulona na psy, reaguje na inne alergeny powszechnie występujące na psach lub psich włosach, takie jak kurz lub pyłki.

Na wynos

Osoby uczulone na psy mogą złagodzić objawy poprzez unikanie psów i miejsc, w których przebywają psy.Wiele osób decyduje się na radzenie sobie z objawami poprzez dostosowanie stylu życia, takie jak częstsze czyszczenie domu, ale może to być bardzo trudne.

Leki OTC, takie jak leki przeciwhistaminowe i leki zmniejszające przekrwienie nosa, mogą również pomóc osobie w zmniejszeniu lub opanowaniu objawów alergii.

Osoby z bardziej nasilonymi lub przewlekłymi alergiami na psy powinny porozmawiać z lekarzem na temat leków na receptę i terapii, które mogą pomóc w opanowaniu objawów.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook