Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć żartów na życie dla zdrowej skóry

Skóra jest największym narządem ciała. Gdy jest zdrowy, jego warstwy ciężko pracują, aby nas chronić. Ale kiedy jest zagrożona, zdolność skóry do pracy jako skuteczna bariera jest osłabiona. Dlatego znaleźliśmy najlepsze sposoby poprawy zdrowia skóry, aby wesprzeć ją w utrzymaniu jej roli ochronnej.

Kobieta stawiając na krem ​​do twarzy

Twoja skóra jest oknem na twoje ciało, które odsłania historie twojego życia. Od wyprysków trądziku w okresie nastoletnich lat po promienny blask ciąż i plamy starzenia się skóry, zarówno wiek, jak i zdrowie są odzwierciedlane w skórze.

Skóra ma wiele funkcji, dzięki czemu jest najlepszym multitaskerem ludzkiego ciała. Jego najważniejszą rolą jest bycie pierwszą linią obrony między naszymi ciałami a światem zewnętrznym, chroniąc nas przed bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami oraz substancjami chemicznymi, które napotykamy w miejscu pracy iw domu.

Skóra reguluje temperaturę ciała, utrzymuje równowagę płynów i kontroluje utratę wilgoci. Działa również jako bariera i amortyzator, rozpoznaje odczucia bólowe, aby ostrzec nas o niebezpieczeństwie i chroni nas przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi (UV).

Wiele czynników wpływa na twoją skórę. Genetyka, starzenie się, hormony i stany, takie jak cukrzyca, to czynniki wewnętrzne, które wpływają na skórę. Niektóre z nich nie mogą wpływać, ale istnieje wiele czynników zewnętrznych, które można.

Osoby o wpływie zewnętrznym, takie jak niezabezpieczone działanie słońca i zbyt częste mycie lub zbyt gorąca woda, mogą uszkodzić skórę. Niezdrowa dieta, stres, brak snu, niewystarczająca ilość ćwiczeń, odwodnienie, palenie tytoniu i określone leki mogą mieć wpływ na zdolność skóry do działania jako skuteczna bariera ochronna.

Oto porady na temat zdrowia skóry, które pomogą ci pozbyć się zmarszczek, uzyskać promienny blask i utrzymać miękkość i miękkość skóry przez cały rok.

1. Jedz zdrową dietę

Istnieje wielomiliardowy przemysł poświęcony produktom, które utrzymują twoją skórę w jak najlepszym stanie i które walczą z oznakami starzenia się. Ale środki nawilżające tylko wchłaniają skórę, a starzenie się rozwija na głębszym, komórkowym poziomie.

To, co jesz, jest tak samo ważne jak produkty, które nakładasz na skórę. Twoja dieta może poprawić stan Twojej skóry od wewnątrz, więc jasna karnacja zaczyna się od jedzenia zdrowej diety.

Zdrowa żywność

Oto niektóre pokarmy uznane przez badania za zdrowe dla skóry.

Mango zawiera związki o właściwościach przeciwutleniających. Związki te pomagają chronić składniki skóry, takie jak kolagen.

Pomidory mają korzyści z profilaktyki raka skóry. Jedno z badań na myszach ujawniło, że dzienne spożycie pomidorów zmniejszyło rozwój guzów nowotworów skóry o 50 procent po ekspozycji na światło UV.

pomidory na drewnianej desce

Badania wykazały, że wprowadzenie pomidorowej pasty do posiłków może pomóc w ochronie przed poparzeniem słonecznym. Po 10 tygodniach ludzie, którzy spożyli 40 gramów pomidorowej pasty dziennie, mieli 40 procent mniej oparzeń słonecznych niż grupa kontrolna.

Uważa się, że likopen, pigment odpowiedzialny za nadawanie pomidorom ich ciemnoczerwonego koloru, odgrywa rolę w ochronnym działaniu pomidorów przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Oliwa z oliwek wiąże się z mniejszym ryzykiem poważnych fotostarzenia twarzy – to jest skumulowane uszkodzenie skóry, które obejmuje zmarszczki, ciemne plamy i przebarwienia, które są wynikiem długotrwałego narażenia na światło słoneczne.

Flavanole z kakao znajdujące się w ciemnej czekoladzie mogą poprawić strukturę i funkcje skóry. Naukowcy odkryli, że flawanole kakaowe zmniejszają szorstkość i łuszczenie się skóry, zwiększają nawilżenie skóry i pomagają w obronie skóry przed uszkodzeniami powodowanymi przez promienie UV.

Zielona herbata została przywiązana do wielu korzyści dla skóry. Związki znajdujące się w zielonej herbacie zwane polifenolami odmładzają umieralne komórki skóry, co sugeruje, że mogą one być użyteczne w gojeniu się ran lub w pewnych stanach skóry.

Wykazano obiecujące wyniki jako potencjalne leczenie chorób skóry, takich jak łuszczyca i łupież. W takich warunkach często występują plamy suchej, łuszczącej się i zaczerwienionej skóry – zwykle w wyniku zapalenia i nadprodukcji komórek skóry. Zielona herbata może spowalniać produkcję komórek skóry i hamować stany zapalne.

Biała herbata ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe. Jedno z badań wskazuje, że niektóre składniki białej herbaty mogą chronić skórę przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek immunologicznych.

Kale jest jednym z najlepszych źródeł luteiny i zeaksantyny. Luteina i zeaksantyna mogą chronić przed wywołanym światłem uszkodzeniem skóry, szczególnie przed promieniami UV.

Omega-3 występująca w tłustych rybach, orzechach włoskich i pestkach dyni lub olejach, takich jak olej lniany i olej kukurydziany, może zapobiegać wysuszaniu i łuszczeniu się skóry.

Soja może pomóc poprawić kurze zmarszczki skóry, które pojawiają się w zewnętrznym kąciku oczu u kobiet w okresie menopauzy.

Nigdy nie polegaj na produktach żywnościowych, aby chronić Cię przed słońcem. Aby uchronić się przed słońcem, zawsze używaj kremów z filtrem SPF co najmniej 15, szukaj odcienia między godziną 10 a 2 po południu, i nosić ubranie, które pokrywa skórę i kapelusz z szerokim rondem.

Dieta ograniczenia kalorii

Badania wykazały u myszy, że zmniejszenie spożycia kalorii spowalnia proces starzenia się komórek. To odkrycie może okazać się strategią przeciwdziałającą starzeniu, która będzie testowana na ludziach w przyszłości.

Naukowcy odkryli, że zmniejszenie liczby spożywanych kalorii o 35 procent miało wpływ na starzenie się w komórce. Obniżenie kalorii spowodowało zwolnienie twórców białek komórki, zwanych rybosomami, a proces starzenia również spowolnił.

Ta zmniejszona prędkość nie tylko obniżyła produkcję rybosomów, ale także dała im czas na naprawę i utrzymanie dobrego funkcjonowania całego organizmu.

Inne wczesne badania wykazały, że alantoina – związek znajdujący się w wielu kremach przeciw starzeniu się na twarz – naśladuje efekt diet ograniczenia kalorii i zwiększa żywotność o ponad 20 procent. Eliksir życia mógł ukrywać się w twojej szafce w łazience.

Niestety, jak dotąd badania te prowadzone były wyłącznie w robakach. Może jednak ostatecznie utorować drogę do odkrywania nowych ścieżek długowieczności u ludzi.

Alkohol

Ograniczenie spożycia alkoholu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nieczerniakowe nowotwory skóry. Badania ujawniły, że wyższe spożycie alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego skóry.

Naukowcy odkryli, że w przypadku każdego 10-gramowego wzrostu spożycia alkoholu dziennie ryzyko raka podstawnokomórkowego wzrosło o 7 procent, a ryzyko raka płaskonabłonkowego skóry wzrosło o 11 procent.

2. Trzymaj stres w szachu

Czy zauważyłeś, że tuż przed ważnym wydarzeniem, na Twojej twarzy pojawia się brzydki pryszcz? Naukowcy zidentyfikowali pewne powiązania między poziomami stresu a problemami skórnymi.

W badaniu studentów, którzy przeżyli wysoki poziom stresu, częściej doświadczają problemów ze skórą, takich jak:

młoda kobieta z pryszczami

 • swędząca skóra
 • wypadanie włosów
 • łuszczące się, oleiste lub woskowe łatki na skórze głowy
 • kłopotliwe pocenie się
 • łuszcząca się skóra
 • wysypki ręczne

Inne badania wykazały, że nastolatki, które zgłosiły wysoki poziom stresu, były o 23 procent bardziej narażone na silny trądzik.

Naukowcy podejrzewają, że stres zwiększa ilość łoju, który jest oleistą substancją blokującą pory. To z kolei prowadzi do większej nasilenia trądziku.

Obniżenie poziomu stresu może prowadzić do jaśniejszej skóry. Jeśli uważasz, że stres ma wpływ na twoją skórę, spróbuj zastosować techniki redukcji stresu, takie jak tai chi, joga lub medytacja.

3. Zachowaj wilgoć w skórze

Nawilżające skórę utrzymują górną warstwę komórek skóry nawilżoną i uszczelniają wilgoć. Nawilżacze często zawierają środki pochłaniające wilgoć, aby przyciągać wilgoć, środki okluzyjne zatrzymujące wilgoć w skórze i środki zmiękczające w celu wygładzenia przestrzeni między komórkami skóry.

American Academy of Dermatology zaleca następujące sposoby, aby utrzymać wilgoć i zapobiegać suchości, zaczerwienieniu i swędzeniu skóry:

kobieta nawilżająca skórę z płynem

 • Weź jeden 5- do 10-minutowy prysznic lub kąpiel dziennie. Nadmierne zmywanie może zetrzeć tłustą warstwę skóry i wysuszyć ją.
 • Użyj ciepłej wody zamiast ciepłej wody.
 • Zminimalizuj użycie ostrych mydeł. Używaj łagodnego i bezzapachowego środka czyszczącego.
 • Trzymaj się z dala od szorstkich szczotek szorujących, gąbek do kąpieli i myjki, które mogą uszkodzić powierzchnię skóry.
 • Skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem.
 • Nawilżaj natychmiast po umyciu. Aby złapać wilgoć, maści, płyny i kremy należy nanieść w ciągu kilku minut od wyschnięcia.
 • Używaj maści lub kremów zamiast balsamów, aby zminimalizować podrażnienie.
 • Nigdy nie podrapuj skóry. Zimne okłady i środki nawilżające powinny pomagać w zwalczaniu swędzenia.
 • Nosić nie drażniące ubrania. Podczas noszenia odzieży wykonanej z wełny lub innych szorstkich materiałów, noś pod spodem jedwab lub bawełnę.
 • Użyj hypoalergicznego detergentu do prania.
 • Unikaj zbliżania się zbyt blisko kominków i innych źródeł ciepła, które mogą wysuszyć skórę.
 • Włącz nawilżacz zimą, aby uzupełnić wilgoć w górnej warstwie skóry.

Skontaktuj się ze swoim dermatologiem, jeśli te proste zmiany nie przynoszą ulgi w suchej skórze. Mogą zapewnić ukierunkowane leczenie Twojej konkretnej skargi na skórę.

4. Rzuć palenie

Palenie powoduje starzenie się skóry twarzy i skóry w innych obszarach ciała. Palenie zwęża naczynia krwionośne znajdujące się w zewnętrznej warstwie skóry, co zmniejsza przepływ krwi i wydobywa skórę z substancji odżywczych i tlenu, które musi pozostać zdrowe.

mężczyzna pali papierosa

Kolagen i elastyna nadają skórze jej siłę i elastyczność. Palenie może zmniejszyć naturalną elastyczność skóry, powodując rozpad kolagenu i zmniejszenie produkcji kolagenu.

Co więcej, powtarzające się wyrażenia, które powstają podczas palenia – takie jak ściskanie warg – mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek na twarzy.

Jeśli obecnie palisz, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia skóry, jest rzucenie palenia. Możesz odwiedzić stronę Smokefree.gov, inicjatywę National Cancer Institute (NCI), w celu uzyskania informacji o rzuceniu palenia.

5. Zaspokuj swój sen

Uspokojenie Twoich ujęć uwalnia ciemne kręgi wokół oczu i poprawia koloryt skóry, a co najlepsze, jest za darmo.

kobieta śpi w łóżku

National Sleep Foundation zaleca, aby dorośli spali codziennie od 7 do 9 godzin. Spanie przez ten czas może być szkodliwe dla twojego zdrowia, a szczególnie dla twojej skóry.

Przewlekła deprywacja snu jest powiązana z otyłością, niedoborem immunologicznym, cukrzycą i rakiem, ale badania wykazały, że jakość snu może również mieć znaczący wpływ na funkcje skóry i starzenie się.

Osoby zaklasyfikowane jako osoby ubogie w podeszwę miały oznaki przedwczesnego starzenia się skóry i zmniejszoną zdolność skóry do naprawy w nocy ze stresorów środowiskowych, takich jak ekspozycja na słońce.

Podczas głębokiego snu twoje ciało wchodzi w tryb naprawy i regeneruje skórę, mięśnie oraz krew i komórki mózgowe. Bez odpowiedniego snu twoje ciało nie jest w stanie wytworzyć nowego kolagenu. Kolagen zapobiega wiotczeniu skóry.

Postaraj się wcześnie wstać i spać przez pełne 7 godzin, aby wyglądać jak najlepiej.

Utrzymywanie skóry w zdrowiu i młodości niekoniecznie oznacza zerwanie z bankiem poprzez zakup drogich kremów i balsamów; wykonując te proste czynności, możesz sprawić, że lśniąca i pozbawiona życia blask skóry.

Like this post? Please share to your friends: