Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem powszechnych przyczyn bólu piersi

Kobiety w każdym wieku zgłaszają ból piersi, znany również jako mastalgia. Ból może wystąpić zarówno przed menopauzą, jak i po niej. Jednak ból piersi jest najczęstszy w młodszych miesiączkujących kobietach.

Podczas gdy prawie 70 procent kobiet zgłasza w ciągu swojego życia ból piersi, tylko około 15 procent wymaga leczenia.

Nasilenie i lokalizacja bólu piersi może być różna. Ból może występować zarówno w piersi, jednej piersi, jak i pod pachą. Nasilenie może wahać się od łagodnego do ciężkiego i zazwyczaj określa się je jako tkliwość, ostre pieczenie lub zaostrzenie tkanki piersi.

Zmiany hormonalne spowodowane takimi zdarzeniami jak miesiączka, ciąża, laktacja i menopauza mogą również wpływać na rodzaj odczuwanego bólu piersi.

Częste przyczyny bólu piersi

Oto osiem najczęstszych przyczyn bólu piersi.

1. Torbiele piersi

Piersi mają różne kształty i rozmiary, a niektóre z nich mogą być bardziej narażone na bolesne stany piersi niż inne. Czasami u kobiet może rozwinąć się kanał mleczny lub zmiany gruczołów, co powoduje powstawanie torbieli piersi.

Torbiele piersi są wypełnionymi płynem woreczkami, które mogą być miękkie lub twarde i mogą lub nie mogą powodować bólu. Torbiele te zazwyczaj powiększają się podczas cyklu menstruacyjnego i ustępują po osiągnięciu menopauzy.

2. Leki

Kobieta trzyma paczkę tabletek antykoncepcyjnych.

Niektóre leki mogą przyczyniać się do rozwoju bólu piersi. Leki związane z nasileniem bólu piersi to:

 • Leczenie niepłodności
 • Doustne hormonalne środki antykoncepcyjne
 • Postmenopauzalne preparaty estrogenowe i progesteronowe
 • Selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
 • Leki przeciwdepresyjne
 • Preparaty cyfrowe
 • Methylldopa (Aldomet)
 • Spironolakton (Aldactone)
 • Niektóre diuretyki
 • Anadrol
 • Chlorpromazyna

Osoby z bólem piersi powinny porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić, czy którykolwiek z leków ma wpływ.

3. Chirurgia piersi

Operacja piersi i tworzenie się blizny może prowadzić do bólu piersi.

4. Costochondritis

Costochondritis jest rodzajem zapalenia stawów, które występuje w miejscu połączenia żeber i mostka. Chociaż ten stan nie jest związany z piersią, palący ból spowodowany przez nią może być mylony z faktycznym bólem piersi. Ta postać zapalenia stawów występuje u osób starszych i osób o złej postawie.

5. Fibrocystyczne zmiany w piersiach

Kobiety, które są przed menopauzą i te, które są poddawane leczeniu po menopauzie, mogą rozwinąć się guzowate, tkliwe i spuchnięte piersi spowodowane gromadzeniem się płynu. Ten nieszkodliwy stan określa się mianem zmian włóknisto-piersiowych.

6. Mastitis

Mastitis to bolesna infekcja piersi. Najczęściej występuje u kobiet w okresie laktacji z powodu zatkania przewodu mlecznego. Jednak nie jest to infekcja, która występuje tylko u kobiet karmiących piersią.

Objawy związane z zapaleniem sutka często obejmują gorączkę, bóle i zmęczenie, a także zmiany w piersiach, takie jak ciepło, zaczerwienienie, obrzęk i ból.

7. Słabo dopasowany stanik

Ból w piersiach może być spowodowany nieprawidłowo dopasowanym biustonoszem. Czasami biustonosze są noszone zbyt ciasno lub luźno, co sprawia, że ​​piersi są nieprawidłowo podparte. Brak odpowiedniego wsparcia może prowadzić do bólu piersi.

8. Rak piersi

Większość raków piersi nie powoduje bólu. Jednak zapalny rak piersi i niektóre nowotwory mogą prowadzić do dyskomfortu piersi.

Ludzie powinni skontaktować się z lekarzem, jeśli doświadczają:

 • Guz lub inny obszar zainteresowania w piersiach
 • Ból lub grudka, która nie ustępuje po okresie
 • Wyładowanie sutków – krwawe, klarowne lub w inny sposób
 • Ból piersi bez znanej przyczyny lub który nie ustępuje
 • Objawy zgodne z zakażeniem piersi, takie jak zaczerwienienie, ropa lub gorączka

Cykliczny i niecykliczny ból piersi

Ból piersi można podzielić na dwie kategorie: ból cykliczny i niecykliczny.

Cykliczny ból

Kobieta z pewnym bólem piersi.

Cykliczny ból piersi opisywany jest jako ból odpowiadający zmianom hormonalnym w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ten ból jest zwykle gorszy w ciągu 2 tygodni przed uzyskaniem okresu.

Ten rodzaj bólu piersi jest odpowiedzialny za około 75 procent skarg związanych z piersiami.

Cykliczny ból piersi najczęściej występuje u kobiet w wieku 20, 30 i 40 lat. Występuje najczęściej w górnej zewnętrznej części obu piersi, a czasem pod pachami.

Kobiety, które doświadczają cyklicznego bólu piersi, często zgłaszają zmiany włóknikowe, w tym grudkowate i pogrubione obszary tkanki piersi. Cykliczny obrzęk, ból, ból w piersi, ociężałość i grudliwość ustępują po menstruacji.

Niecykliczny ból

W przeciwieństwie do cyklicznego bólu piersi, niecykliczny ból piersi jest całkowicie niezwiązany z cyklem miesiączkowym. Najczęściej występuje u kobiet po menopauzie w wieku od 40 do 50 lat.

Ta forma bólu piersi jest często opisywana jako ciągłe lub przerywane napinanie, pieczenie lub bolesność. Ma tendencję do pozostawania w jednym obszarze piersi i może być spowodowany urazem lub urazem.

Jak radzić sobie z bólem piersi

Ważne jest, aby ludzie rozmawiali ze swoim pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić przyczynę bólu piersi i czy należy się tym przejmować.

Chociaż środki zaradcze z zakresu samoopieki mogą nie być udowodnione naukowo, niektóre z tych pomocnych wskazówek mogą złagodzić pewien dyskomfort:

 • Noszenie stanika podtrzymującego przez cały dzień, biustonosz sportowy podczas ćwiczeń i rozważanie snu w staniku dla dodatkowego komfortu
 • Ograniczenie spożycia kofeiny i sodu; Źródłem kofeiny są czekolada, kawa, herbata i napoje bezalkoholowe
 • Nakładanie gorących lub zimnych okładów na piersi
 • Spożywanie diety o niskiej zawartości tłuszczu, zwiększanie dietetycznych owoców, warzyw i ziaren
 • Utrzymanie zdrowej wagi
 • Biorąc witaminy, które można kupić w Internecie, takie jak witamina B6, witamina B1 i witamina E
 • Stosowanie leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna, acetaminofen lub ibuprofen
 • Próbowanie metod relaksacyjnych w celu zmniejszenia stresu, niepokoju i napięcia
 • Biorąc pod uwagę aspirację lub drenaż torbieli, jeśli jest to zalecane
 • Prowadzenie dziennika objawów, aby pomóc w rozwiązaniu problemu, jeśli ból jest cykliczny lub niecykliczny

Ludzie powinni porozmawiać ze swoim pracownikiem opieki zdrowotnej, zanim spróbują technik samoopieki, aby sprawdzić, czy są odpowiednie. W pewnych okolicznościach ludzie mogą wymagać interwencji medycznej w związku z bólem piersi.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook