Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Alzheimer: „lek na cukrzycę o potrójnym działaniu” obiecuje leczenie

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Chin odkryli, że nowy lek na cukrzycę typu 2 może chronić mózg przed uszkodzeniem spowodowanym chorobą Alzheimera, po przetestowaniu go na myszach.

trzy butelki pigułek

W nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób lek „potrójnego działania” spowodował znaczne odwrócenie utraty pamięci u myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane w celu wykształcenia podobnej do ludzkiej choroby Alzheimera.

Nowy lek „ma wyraźną obietnicę, że zostanie opracowany nowy sposób leczenia przewlekłych zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera” – mówi Christian Hölscher, profesor naukowy na Wydziale Zdrowia i Medycyny Uniwersytetu w Lancaster w USA.

Choroba Alzheimera jest chorobą wyniszczającą mózg, która stanowi 50-75 procent przypadków otępienia, które jest stanem, w którym ludzie stopniowo tracą zdolność do myślenia, pamiętania, podejmowania decyzji, prowadzenia rozmowy i dbania o siebie.

W miarę postępu choroby mózg ulega zmianom biologicznym i chemicznym, a poszczególne obszary kurczą się, gdy komórki nerwowe lub neurony giną.

Dokładne przyczyny choroby Alzheimera są obecnie nieznane, ale badania mikroskopowe dotkniętej tkanki mózgowej ujawniły dwie cechy: nienormalne nagromadzenie segmentów białkowych znanych jako „płytki” i „splątki”.

Obecne zabiegi nie robią żadnej różnicy

Liczba osób z chorobą Alzheimera rośnie gwałtownie wraz ze starzeniem się populacji. W 2015 r. Na świecie mieszkało ok. 46,8 miliona osób cierpiących na demencję, a w roku 2050 ta liczba osiągnie ponad 130 milionów.

W Stanach Zjednoczonych – gdzie choroba Alzheimera jest obecnie szóstą główną przyczyną śmierci – szacuje się, że 5 milionów ludzi żyje z chorobą Alzheimera. Oczekuje się, że do 2050 r. Liczba ta wzrośnie do 16 milionów, czemu towarzyszy znaczny wzrost kosztów.

Według szacunków USA koszt choroby Alzheimera i innych przyczyn demencji w 2017 roku wyniósł 259 miliardów dolarów, a do 2050 roku ma wzrosnąć do 1,1 biliona dolarów.

Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, a także nie ma żadnych terapii, które znacząco zmieniałyby objawy.

Lek podnosi aktywność trzech czynników wzrostu

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która wynika z insulinooporności, stanu, w którym komórki stają się mniej wrażliwe na insulinę, a zatem mniej zdolne do przyjmowania glukozy z krwioobiegu do wykorzystania jako energia.

Trzustka wytwarza więcej insuliny, aby zrekompensować, ale ostatecznie nie będzie w stanie nadążyć, a poziom glukozy we krwi wzrośnie, prowadząc do stanu przedcukrzycowego, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych.

Lek badany przez prof. Hölschera i jego grupę w nowym badaniu jest „potrójnym agonistą receptora”, który aktywuje białka, które umożliwiają sygnały z trzech czynników wzrostu – zwanych glukagonopodobnym peptydem-1, zależnym od glukozy polipeptydem insulinotropowym i glukagonem – aby wejść do komórek.

Wcześniejsze badania wykazały, że cukrzyca typu 2 jest czynnikiem ryzyka dla choroby Alzheimera, a problemy z sygnalizacją czynnika wzrostu zostały wykryte w mózgach osób cierpiących na tę chorobę.

Nowe badanie jest pierwszym, które pokazuje, że potrójny agonista receptora może chronić mózg przed progresywnym uszkodzeniem mózgu, które występuje w chorobie Alzheimera.

„Konsekwentne działanie neuroprotekcyjne”

Badacze przetestowali lek na starszych myszach APP / PS1, których mózgi znajdowały się w zaawansowanym stadium zwyrodnienia. Myszy APP / PS1 są skonstruowanymi „myszami transgenicznymi”, które niosą wersje ludzkich genów, które są połączone z dziedziczną postacią choroby Alzheimera.

W teście uczenia się labiryntu, leczone myszy wykazywały ulepszone tworzenie pamięci. Ponadto badanie ich tkanki mózgowej wykazało zmniejszenie blaszek amyloidowych, stany zapalne i stres oksydacyjny.

Traktowane myszy wykazywały wyższe wskaźniki generowania nowych komórek nerwowych i połączeń między komórkami oraz zwiększone poziomy czynnika wzrostu zwanego czynnikiem neurotropowym pochodzącym z mózgu, który chroni komórki nerwowe.

„Te bardzo obiecujące wyniki,” mówi prof. Hölscher, „demonstrują skuteczność tych nowych leków wieloreceptorowych, które pierwotnie opracowano w celu leczenia cukrzycy typu 2, ale wykazały spójne działanie neuroprotekcyjne w kilku badaniach.”

Zauważa, że ​​badania kliniczne, w których stosowano starszą wersję tego samego rodzaju leku, wykazały już „bardzo obiecujące wyniki u osób z chorobą Alzheimera lub z zaburzeniami nastroju”.

Naukowcy uważają, że ich odkrycia wskazują na „obiecujący” kierunek poszukiwania nowych sposobów leczenia choroby Alzheimera.

„Tutaj pokazujemy, że nowy potrójny lek receptorowy jest obiecujący jako potencjalne leczenie dla Alzheimera, ale dalsze testy dawka-odpowiedź i bezpośrednie porównania z innymi lekami muszą być przeprowadzone w celu oceny, czy ten nowy lek jest lepszy od poprzednich.”

Prof. Christian Hölscher

PLMedBook