Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

10 produktów łatwych do strawienia

Niektóre pokarmy są łatwiejsze do strawienia niż inne, czego większość z nas doświadczyła dla siebie. Chociaż organizm potrzebuje różnych składników odżywczych, w tym błonnika, białka i tłuszczy, niektóre zawierające je produkty spożywcze mogą przyczyniać się do problemów żołądkowych.

Przykładem tej zagadki są produkty bogate w dobre błonniki, takie jak warzywa i pszenica, ale które mogą być trudniejsze do trawienia niż prostsze węglowodany.

Ponadto tłuszcze i niektóre białka pochodzenia zwierzęcego wymagają czasu, aby organizm się rozpadł i może oznaczać ciężką pracę układu trawiennego.

Tak więc, żywność, która jest dobra dla kogoś, często jest przeciwieństwem tego, co może cieszyć się jedzeniem, gdy ma ostrą chorobę.

W tym artykule przyjrzymy się 10 łatwym do strawienia środkom spożywczym, które mogą pomóc osobom, które przeżywają lub powracają do zdrowia po chorobie.

Dziesięć łatwych do strawienia potraw

Żywność wymieniona poniżej jest zwykle łatwiej trawiona niż inne, bardziej złożone produkty, które zużywają więcej energii organizmu, by się zepsuć.

1. Tost

toast to lekkostrawna żywność

Toast jest często podstawą łagodnej diety. Jednym z powodów jest to, że trawienie żołądka i jelit jest łatwe.

Tost może pomóc zmniejszyć nudności i zmniejszyć zgagę. Ale nie wszystkie tosty są takie same.

Pieczywo pełnoziarniste jest bogate w błonnik i może być trudne dla niektórych osób do strawienia. Tak więc, aby uniknąć problemów z trawieniem, osoba może przylepić się do białego tostu i pomijać masło, gdy źle się czuje.

Jeśli ktoś ma nietolerancję do pokarmów zawierających pszenicę lub gluten, może wybrać opcję z pszenicą lub bezglutenowym.

2. Biały ryż

Ryż jest ziarnem, które jest dobrym źródłem energii dla potrzeb organizmu. Ale nie wszystkie ziarna są łatwe do strawienia. Te bogate w błonnik, takie jak brązowy ryż, mogą przyczyniać się do problemów trawiennych, takich jak biegunka, wzdęcia i gaz.

Poszukując ziaren, które są łatwe dla układu trawiennego, lepszym rozwiązaniem może być raczej biały niż brązowy ryż, który dostarczy również węglowodanów do produkcji energii.

3. Słone krakersy

Słone krakersy często sugerują leczenie nudności i niestrawności, a także poranne nudności. Krakersy zawierają węglowodany dla energii i są nijakie, co sprawia, że ​​są przyjazne dla trawienia.

4. Banany

Banany są dobrym źródłem węglowodanów, które mogą być łatwo trawione przez większość ludzi. W dojrzałych bananach te węglowodany są jeszcze bardziej dostępne.

Banany również są dobrym wyborem, ponieważ dostarczają organizmowi potasu, który można utracić podczas ataku biegunki.

5. Jabłko

Sos jabłkowy jest lekkostrawny

Owoce są częścią zdrowej diety. Ale z powodu zawartości włókien może prowadzić do problemów trawiennych. Applesauce to doskonały wybór na łatwiej strawne źródło owoców. Chociaż zawiera trochę błonnika, ma mniej niż całe jabłko, które może być trudniejsze w żołądku.

Ponadto, mus jabłkowy zawiera pektynę, która jest rozpuszczalnym błonnikiem, który może pomóc w leczeniu biegunki.

Cukier i węglowodany również zapewniają zwiększenie energii.

Jabłka i jabłka zawierają fermentowalne węglowodany lub dobre cukry, które odżywiają bakterie jelitowe, ale mogą one zaostrzać objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Jeśli ktoś ma IBS, może zastąpić jabłka borówkami lub winogronami.

6. Jajka

Jajka dostarczają białka i minerałów, które pomagają utrzymać ciało w zdrowiu. Jajecznica jest miękka, prosta i łatwo się rozpada, co sprawia, że ​​są one korzystne dla osób, które cierpią na wirusa żołądka lub napady nudności.

Zarówno biel jak i żółtko są zwykle dobrze tolerowane i łatwo trawione.

7. Słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki są dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który może być łatwiejszy w układzie trawiennym niż nierozpuszczalny błonnik. Ponadto rozpuszczalny błonnik zwiększa dobre bakterie w jelitach, co przyczynia się do zdrowego układu trawiennego.

Ponownie, słodkie ziemniaki zawierają potas, który jest elektrolitem często traconym podczas zaburzeń trawienia.

8. Kurczak

Kurczak zapewnia dobre źródło chudego białka, które pomaga samemu naprawić ciało.

Kurczak ma tendencję do łatwego trawienia. Nie zawiera również błonnika, co czyni go dobrym wyborem dla osób z problemami trawiennymi, takimi jak IBS.

Najlepiej jest trzymać się kurczaka bez skóry, który był pieczony lub grillowany niż smażony. W przypadku smażonego kurczaka, olej może prowadzić do rozstroju żołądka i pogorszyć problemy trawienne.

9. Łosoś

Łosoś jest doskonałą opcją przy rozważaniu łatwych do strawienia ryb. Jest bogaty w białka i przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3. Pieczony łosoś jest zwykle najlepszym sposobem podania go w celu ułatwienia trawienia.

10. Żelatyna

Żelatyna jest często pierwszym pożywieniem, które można zjeść w szpitalu po operacji. Jest łatwy w układzie trawiennym i może pomóc w leczeniu odwodnienia związanego z wymiotami i biegunką.

Żelatyna nie zawiera również oleju ani tłuszczu i jest prostą teksturą, która gładko przechodzi w dół.

Warunki, w których łatwo się trawić, mogą pomóc

Różne stany jelit mogą prowadzić do problemów trawiennych. Wybór łatwych do strawienia potraw może pomóc złagodzić niektóre objawy, które osoba może doświadczyć i zapobiec rozwojowi innych osób.

Łatwo strawne pokarmy mogą być szczególnie pomocne w następujących problemach z trawieniem:

 • chirurgia jelitowa
 • grypa żołądkowa
 • IBS
 • zgaga
 • biegunka
 • niestrawność

Pokarmy, które często powodują niestrawność

chili i czosnek nie są łatwymi do trawienia pokarmami

Alergie i nietolerancja są dwoma najlepszymi wskaźnikami słabo strawionej żywności i różnią się w zależności od osoby.

Na przykład mleko może powodować problemy trawienne u osób nietolerujących laktozy i mających problemy z trawieniem cukru znajdującego się w produktach mlecznych.

Gluten, który jest białkiem występującym w żyto, jęczmieniu i pszenicy, jest również trudny do strawienia przez niektórych ludzi. Inne ziarna zawierają lektyny, które są białkami, które mogą być problematyczne.

Niemożność strawienia glutenu może prowadzić do różnych objawów, takich jak wzdęcia, skurcze żołądka i biegunka.

Nawet osoby, które nie mają wrażliwości na pokarmy, mogą uznać, że niektóre produkty spożywcze są trudniejsze do strawienia niż inne.

Następujące rodzaje żywności często powodują problemy trawienne:

 • Pikantne potrawy: ostre potrawy, takie jak ostra papryka, mogą być trudne dla układu pokarmowego i pogorszyć zgagę.
 • Tłuste pokarmy: Tłuste pokarmy, takie jak lody, masło i czerwone mięso mogą pogarszać biegunkę i przyczyniać się do wzdęć.
 • Smażone produkty: smażone potrawy, takie jak frytki i krążki cebulowe, są znowu bogate w tłuszcze i tłuszcze, które mogą powodować skurcze żołądka, wzdęcia i biegunkę.
 • Kwaśne pokarmy: Kwaśne pokarmy zawierające pomarańcze, pomidory i grejpfruty mogą być trudne do trawienia i mogą przyczyniać się do złego trawienia.
 • Sztuczne słodziki i alkohole cukrowe: Mdłości, biegunka i objawy trawienne są częstymi skutkami ubocznymi spożywania tych dodanych substancji słodzących.

Na wynos

Nie każdy żołądek reaguje dobrze na wszystko, co je. Niektóre pokarmy mogą być trudne dla niektórych osób, nie przeszkadzając innym.

Pokarmy trudne do strawienia mogą pogorszyć objawy nietolerancji i alergii. Może zająć trochę prób i błędów, aby określić, co jest uciążliwe, a co nie.

Pomaga, jeśli ludzie pamiętają, że niektóre produkty spożywcze mogą być korzystne dla ich ogólnego stanu zdrowia, ale nadal mogą powodować problemy trawienne.

Ważne jest, aby ktoś zapobiegał zaostrzeniu objawów niestrawności, nie pozbawiając się składników odżywczych, których potrzebuje organizm.

Zanim ktoś wyeliminuje jakąkolwiek grupę pokarmową z diety, może pomóc porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że wszystkie jego potrzeby żywieniowe są nadal spełnione.

Jednak nie tylko niektóre pokarmy mogą prowadzić do problemów z trawieniem. Mogą również przyczyniać się złe nawyki żywieniowe, takie jak brak dobrego żucia, zbyt szybkie odżywianie się lub jedzenie w stresie. Warto pamiętać, że praktykowanie dobrych nawyków żywieniowych może zmniejszyć dolegliwości trawienne.

PLMedBook