Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego jestem zimny, gdy nikt inny nie jest?

Rękawiczki? Czek. Kapelusz? Czek. Warstwy termiczne? Czek. Ale dlaczego jestem jedyną przygotowaną na atak śnieżycy? Zimno dotyka wszystkich inaczej.

Kobieta czuje zimno

Teraz, gdy Halloween jest już za nami, znajdujemy się na śliskim zboczu w pełną zimę. Podczas gdy wielu z nas może cieszyć się spędzaniem czasu na świeżym powietrzu w zimowy dzień, niewiele osób lubi uczucie zimna.

Nasza zdolność wyczuwania zmian temperatury jest niezbędna dla naszego przetrwania. Niewielkie zmiany temperatury w naszym ciele mogą mieć szkodliwe skutki, narażając nas na udar cieplny latem lub hipotermię w zimie.

Aby utrzymać stałą temperaturę ciała, nasze ciała opracowały wyrafinowane mechanizmy wyczuwania i reagowania na wahania temperatury.

Nerwy w naszej skórze są naszą pierwszą linią obrony. Podnoszą zmiany temperatury i przekazują tę informację do mózgu.

Jednak nasze postrzeganie przeziębienia jest bardzo subiektywne. Dlaczego niektórzy ludzie zaczynają drżeć na samą myśl o spadających temperaturach, podczas gdy inni stosują niechętnie ciepłe warstwy?

Co się stanie, gdy zrobimy się zimno?

Gdy mózg zostanie poinformowany o spadku temperatury, wysyła sygnały do ​​naszych naczyń krwionośnych, aby ograniczyć przepływ krwi do skóry.

John Castellani, Ph.D., i Andrew Young, Ph.D. – zarówno z Wydziału Medycyny Środowiskowej i Medycyny Górskiej Instytutu Medycyny Środowiskowej w Natick, Massachusetts – wyjaśniam, że ten proces zwężania naczyń zapobiega dalszej utracie ciepła i chroni rdzeń ciała.

Zwężenie naczyń w palcach u rąk i nóg to uczucie, z którym wielu może się zapoznać, sięgając po rękawiczki i grube skarpetki.

Na dodatek ograniczając przepływ krwi do skóry, zaczynamy drżeć. Te mimowolne, rytmiczne skurcze mięśni wydzielają ciepło, aby ogrzać nasze ciała.

Te fizjologiczne reakcje są wbudowane w nasz system, ale różnią się w zależności od osoby. Co wpływa na to, jak reagujemy na zimno?

Figura

Rozmiar naprawdę ma znaczenie, jeśli chodzi o zimno. Im większa jest powierzchnia ciała osoby, tym więcej ciepła tracą.

Jest to ściśle związane z wielkością podskórnej tkanki tłuszczowej lub tłuszczu pod powierzchnią naszej skóry. Tłuszcz jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Im bardziej podskórny tłuszcz ma osoba, tym lepsza jest jego izolacja.

Różnica między tym, jak mężczyźni i kobiety reagują na zimno jest częściowo ze względu na kształt ciała.

Weźmy mężczyznę i kobietę o tej samej masie ciała i porównywalnej powierzchni. Ponieważ kobieta prawdopodobnie będzie miała więcej tłuszczu podskórnego, będzie lepiej izolowana przed przeziębieniem.

Jeśli porównamy ten scenariusz z mężczyzną i kobietą z taką samą ilością tłuszczu podskórnego, kobieta prawdopodobnie będzie miała większą powierzchnię, ale mniejszą masę ciała i szybciej straci ciepło.

Płeć i wiek

Jednak seks ma rolę do odegrania, jeśli chodzi o nasze kończyny, w których zwężenie naczyń jest bardziej wyraźne u kobiet. Rzeczywiście, istnieją dowody z dużego badania bliźniąt, które sugerują, że zimne palce u rąk i nóg są częściowo określone przez nasze geny.

Fluktuacje hormonów również przyczyniają się do tego, jak odczuwamy zimno. Odpowiedzi kobiet na przeziębienie zmieniają się podczas cykli menstruacyjnych. U mężczyzn wyższe poziomy testosteronu mogą zmniejszać wrażliwość na przeziębienie poprzez odczulanie jednego z głównych receptorów zimna, TRPM8, w skórze.

Kobiety częściej niż mężczyźni rozwijają chorobę Raynauda, ​​która pozostawia dotkniętych przeważnie zimnymi palcami u rąk i nóg, gdy temperatura spada. Dokładne przyczyny choroby Raynauda są nieznane.

Od około 60 roku życia zdolności naszego ciała do oszczędzania ciepła i odczuwania zimna zaczynają spadać.

Seniorzy również nie zaczynają się trząść, dopóki temperatura nie jest znacznie niższa niż u ich młodszych odpowiedników, a także mają problemy z rozgrzewaniem.

Jak przyzwyczaić się do zimna

Kiedy nasze ciała są wielokrotnie wystawione na działanie niskich temperatur, w końcu się dostosowują – to znaczy, jeśli nie masz choroby Raynauda. Ale nie mówimy o wyskakiwaniu na zewnątrz przez 5 minut raz dziennie, a resztę czasu spędzamy wtuleni w grzałkę.

Wielu mieszkańców żyjących w regionach polarnych ma mniej wyraźną reakcję na zimno, dr. Castellani i Young wyjaśniają. Nadal drżą i ograniczają przepływ krwi do skóry, ale w mniejszym stopniu.

Istnieją dwa inne sposoby, w jakie organizm może dostosować się do spadających temperatur: zwiększając metaboliczne wytwarzanie ciepła lub ochronę cieplną.

To, jak dana osoba zareaguje na powtarzające się przeziębienie, prawdopodobnie spada do poziomu utraty ciepła z organizmu, ale wciąż jest wiele rzeczy, których naukowcy nie wiedzą o tym, jak nasze ciała wyczuwają i przystosowują się do niskich temperatur.

Jeśli więc odczuwasz chłód, spróbuj spędzić czas na zewnątrz, aby zbudować tolerancję. Możesz też sięgnąć po rękawiczki i warstwę, aby utrzymać zimno na wodzy.

Jednak decydujesz się poradzić sobie z nieuchronnym nadejściem zimy, mamy nadzieję, że spędzisz czas na świeżym powietrzu.

Like this post? Please share to your friends: