Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy mój HDL może być zbyt wysoki?

Wiele osób uważa cholesterol za coś, co powinno być tak niskie, jak to tylko możliwe. W końcu wysoki poziom cholesterolu jest dobrze udokumentowanym czynnikiem ryzyka chorób serca.

Dziesiątki milionów Amerykanów przyjmuje leki obniżające poziom cholesterolu lub powinny je zażywać, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Jednak poziomy cholesterolu są bardziej skomplikowane. Cholesterol o wysokiej gęstości (HDL), często nazywany „dobrym” cholesterolem, jest w rzeczywistości korzystny dla serca.

W tym artykule badamy, czy cholesterol HDL może być kiedykolwiek zbyt wysoki. Przyjrzymy się również, jakie są zdrowe poziomy i co może się stać, jeśli HDL wypadnie z tego zakresu.

Kiedy wysoki poziom cholesterolu jest dobry

ilustracja LDL i HDL

Istnieją dwa główne rodzaje cholesterolu w organizmie, a tylko jeden z nich jest zwykle uważany za zagrożenie dla zdrowia serca.

Cholesterol o niskiej gęstości (LDL) przyczynia się do gromadzenia się tłuszczu, który może zatykać tętnice. Kiedy to nagromadzenie zatyka lub zwęża tętnice, atak serca lub udar są bardziej prawdopodobne. Z cholesterolem LDL niższe jest lepsze.

Cholesterol HDL jest użyteczny dla serca. Cholesterol HDL może usuwać cholesterol LDL z krwi i transportować go do wątroby, gdzie może być przetwarzany i eliminowany. Wyższa liczba HDL jest pożądana, ponieważ zwykle sygnalizuje mniejsze ryzyko chorób serca.

HDL: Czy wyższy zawsze jest lepszy?

Jeśli HDL chroni serce, czy powinno być tak wysokie, jak to możliwe? Odpowiedź może zależeć od kilku czynników.

Większość ludzi odkryje, że cholesterol HDL nie osiąga poziomów uznawanych za „zbyt wysokie”. Chociaż nie ustalono górnego limitu, cholesterol HDL w naturalny sposób nie podnosi się do niezdrowych wysokich poziomów u osób z prawidłowym przetwarzaniem cholesterolu i metabolizmem.

W rzadkich przypadkach jednak cholesterol HDL może stać się zbyt wysoki.

Artykuł w czasopiśmie omawia rzadki wariant genetyczny, który może powodować wyjątkowo wysoki poziom HDL. Wariant genetyczny zmienia sposób, w jaki HDL działa w organizmie i może zwiększać ryzyko chorób serca.

Wariant znajduje się w konkretnej cząsteczce znanej jako SR-BI. Mutacja w SR-BI powoduje wzrost poziomu HDL i zwiększone ryzyko chorób serca.

Badani ludzie mieli poziomy HDL większe niż 95 miligramów na decylitr (mg / dL). Poziomy te są wyjątkowo wysokie. Naukowcy odkryli, że niektórzy ludzie w swoich badaniach mieli tę rzadką wadę genetyczną.

Inne badanie wykazało, że osoby, które niedawno przeszły atak serca i mają zarówno wysoki poziom HDL, jak i wysoki poziom substancji zwanej białkiem C-reaktywnym, były bardziej narażone na wystąpienie kolejnego incydentu sercowego. Białko C-reaktywne jest wytwarzane przez wątrobę, gdy w organizmie występuje stan zapalny.

Badanie wykazało, że defekt w specyficznym białku, znanym jako białko transferujące estry cholesterylu (CETP), może również powodować nienormalnie wysokie poziomy HDL i zwiększone ryzyko chorób serca. Badanie było duże, ale dotyczyło tylko osób rasy kaukaskiej. Stwierdzono, że wada CETP zwiększa ryzyko chorób serca u kobiet, ale nie u mężczyzn.

Ponadto, zgodnie z oceną z 2003 r., Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest bilans cholesterolu.

Badanie wspomniane w tym przeglądzie omawia dużą grupę mężczyzn i kobiet, którzy mieli różne poziomy HDL. Okazało się, że osoby z „ekstremalnymi” wysokimi lub niskimi poziomami HDL miały wyższe ryzyko śmierci niż te, które miały bardziej umiarkowany poziom.

Najlepsze poziomy, zgodnie z tym badaniem, wynoszą 73 mg / dL u mężczyzn i 93 mg / dl u kobiet.

Znalezienie właściwej równowagi

Test na cholesterol

American Heart Association (AHA) zaleca wszystkim osobom w wieku 20 lat i starszym uzyskanie testu cholesterolu co najmniej co 4 do 6 lat.

Z drugiej strony, Zespół Specjalny ds. Zapobiegania Stanom Zjednoczonym zaleca badania przesiewowe w kierunku zaburzeń cholesterolowych od wieku 20 lat, jeśli występują czynniki ryzyka chorób serca.

Jednak nie tylko dorośli są obecnie sprawdzani pod kątem wysokiego cholesterolu. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca wszystkim dzieciom w wieku od 9 do 11 roku życia uzyskanie testu na cholesterol. AAP twierdzi, że ta rekomendacja wynika z rosnącej otyłości u dzieci w USA.

Dzieci z czynnikami ryzyka, takimi jak wywiad rodzinny z wysokim poziomem cholesterolu, powinny być badane w wieku od 2 do 10 lat.

Testy cholesterolowe mierzą poziom cholesterolu w mg / dL. Większość testów wykazuje cholesterol HDL, LDL i cholesterol całkowity (surowicy). Całkowity poziom cholesterolu jest poziomem cholesterolu HDL i LDL danej osoby, a 20 procent ich stężenia trójglicerydów dodaje się razem.

AHA nie publikuje już określonych zakresów cholesterolu i twierdzi, że te liczby nie są ostatnim słowem na temat ryzyka choroby serca. Zamiast tego, poziom cholesterolu jest tylko jednym z wielu czynników do rozważenia.

„Pożądany” zakres cholesterolu, według AHA, może być różny u różnych osób. To, co jest pożądane, będzie zależeć od innych czynników, takich jak poziom trójglicerydów, inne istniejące stany zdrowotne, styl życia i rodzinne przypadki chorób serca.

Aby dowiedzieć się, gdzie powinna być liczba cholesterolu, National Heart, Lung and Blood Institute i National Institutes of Health opublikowały następujące wytyczne cholesterolu. Liczby te należy omówić z lekarzem w celu określenia ogólnego ryzyka choroby serca.

Całkowity poziom cholesterolu Kategoria
Mniej niż 200 mg / dL Pożądany
200-239 mg / dL Granica wysoka
240 mg / dL i więcej Wysoki
Poziom cholesterolu LDL Kategoria
Mniej niż 100 mg / dL Optymalny
100-129 mg / dL Blisko optymalne – powyżej optymalnego
130-159 mg / dl Granica wysoka
160-189 mg / dl Wysoki
190 mg / dL i więcej Bardzo wysoko
Poziom cholesterolu HDL Kategoria
Poniżej 40 mg / dL Ryzyko choroby serca
40-59 mg / dL Im wyżej, tym lepiej
Większa niż 60 mg / dL Chroni przed chorobami serca

Zdrowe sposoby na osiągnięcie wysokiego poziomu HDL

Podczas gdy HDL może być zbyt wysoki, częstszym problemem jest niski poziom HDL i wysoki poziom LDL. Stan AHA wskazuje, że choroba serca stanowi jedną trzecią wszystkich zgonów w USA.

Według CDC ponad 30 milionów Amerykanów ma zbyt wysoki poziom cholesterolu (powyżej 240 mg / dL). Ponad 73 miliony mają wysokie poziomy LDL, a mniej niż jedna trzecia podejmuje działania w celu jej zmniejszenia.

Znajomość poziomu cholesterolu i podjęcie kroków w celu osiągnięcia lub utrzymania idealnych poziomów to najlepsze sposoby na zapewnienie, że poziom HDL i LDL jest zdrowy.

Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki ryzyka choroby serca, takie jak wiek, waga, dieta i poziom aktywności, ciśnienie krwi i czynniki związane ze stylem życia.

Aby osiągnąć zdrowy poziom cholesterolu, eksperci zalecają:

warzywa na patelni

  • uzyskanie kontroli cholesterolu co najmniej co 5 lat lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • jedzenie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka.
  • ograniczenie tłuszczów nasyconych, smażonych potraw, soli i słodyczy
  • ćwiczenia przez 30 minut, cztery do pięciu razy w tygodniu
  • nie palić

Jeśli poziomy HDL są wyjątkowo wysokie (większe niż 90 mg / dL), ludzie powinni rozważyć testy, aby znaleźć problemy genetyczne lub inne czynniki ryzyka choroby serca.

Wysoki poziom cholesterolu może być spowodowany przez genetykę. Nawet osoby prowadzące zdrowy styl życia mogą potrzebować dodatkowej pomocy, aby osiągnąć zdrowy poziom.

Jeśli lekarz przepisuje leki na cholesterol, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Ponadto, inne zespoły opieki zdrowotnej powinny odpowiednio zadbać o inne schorzenia, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Perspektywy

Cholesterol jest ważnym wskaźnikiem ryzyka chorób serca, a regularne kontrole są ważne. Chociaż ekstremalnie wysokie poziomy HDL występują rzadko, w niektórych przypadkach mogą stanowić powód do niepokoju.

Osoby z nieprawidłowo wysokim poziomem HDL lub LDL mogą potrzebować dodatkowych testów i opieki, aby kontrolować je i monitorować zdrowie serca.

Na szczęście wysoki poziom cholesterolu jest zwykle łatwym do opanowania stanem, który można kontrolować za pomocą zmian w stylu życia i leków w razie potrzeby.

Like this post? Please share to your friends: