Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co wiedzieć o złamaniu kości piszczelowej

Kość piszczelowa lub piszczelowa to długa kość znajdująca się w podudzie między kolanem a stopą. Złamania w kości piszczelowej są powszechne i zwykle spowodowane urazem lub powtarzającym się obciążeniem kości.

Złamanie to kolejne słowo na przerwę. W niektórych przypadkach jedynym objawem niewielkiego złamania jest ból w podudzie podczas chodzenia. W cięższych przypadkach kości piszczelowe mogą wystawać przez skórę.

Czas regeneracji i gojenia złamań kości piszczelowej jest różny i zależy od rodzaju i ciężkości złamania. Złamania mogą być leczone przez lekarza, a ćwiczenia domowe mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.

W tym artykule szczegółowo omówiono rodzaje złamań kości piszczelowej wraz z objawami, leczeniem i czasem powrotu do zdrowia w przypadku złamania kości piszczelowej.

Co to jest złamanie kości piszczelowej?

Zdjęcie rentgenowskie złamania piszczeli.

Według Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych piszczel jest najczęstszą długością kości w ciele. Złamanie piszczeli odnosi się do wszelkich pęknięć lub pęknięć kości piszczelowej.

Piszczel jest jedną z dwóch kości, które tworzą dolną nogę, drugą kości strzałkowej. Piszczel to większa z tych dwóch kości.

Piszczele odgrywają kluczową rolę w mechanice ciała, ponieważ:

 • większy z dwóch kości dolnej nogi
 • odpowiedzialne za wspieranie większości masy ciała
 • istotne dla prawidłowej mechaniki stawu kolanowego i kostkowego

Złamana piszczel często występuje z innymi rodzajami uszkodzeń tkanek pobliskich mięśni lub więzadeł. Zawsze powinien być sprawdzony przez lekarza.

Rodzaje złamań kości piszczelowej

W zależności od przyczyny złamania kości, nasilenie i rodzaj złamania mogą się różnić. Może to być pęknięcie poprzeczne, co oznacza, że ​​pęknięcie jest poziome w poprzek kości lub ukośne, co oznacza pęknięcie pod kątem.

Złamania proksymalne to te, które mają wpływ na górną część kości piszczelowej. Złamania trzonu pękają pod tym obszarem.

Piszczel może mieć następujące rodzaje złamań:

 • Stabilne złamanie. Stabilne złamanie obejmuje pęknięcie kości, które pozostawia większość kości w stanie nienaruszonym iw normalnym położeniu. Złamane części kości piszczelowej ustawiają się i utrzymują prawidłową pozycję podczas procesu gojenia. Nazywa się to złamaniem nieusuniętym.
 • Przesunięte złamanie. Przy przesuniętym złamaniu pęknięcie w kości przesuwa część kości, dzięki czemu nie jest już wyrównana. Często konieczna jest operacja, aby poprawić ten rodzaj złamania i ponownie ustawić kości z powrotem.
 • Zalamanie nerwowe. Złamania naprężeniowe, zwane również złamaniami linii włosów, są częstymi urazami związanymi z nadmierną eksploatacją. Te złamania są małe, cienkie pęknięcia w kości.
 • Złamanie spiralne. Kiedy ruch skręcający powoduje przerwę, może wystąpić złamanie kości w kształcie spirali.
 • Rozdrobnione złamanie. Kiedy kość pęka na trzy lub więcej kawałków, nazywa się to rozdrobnionym złamaniem.

Poniżej znajduje się model trójwymiarowy stabilnego złamania kości piszczelowej.

Ten model jest w pełni interaktywny i można go eksplorować za pomocą podkładki pod mysz lub ekranu dotykowego.

Kiedy kości są złamane, mogą albo pozostać pod skórą, albo przebić się przez jej powierzchnię. Otwarte złamania to złamania, w których złamana kość pęka przez skórę. Przy zamkniętych złamaniach kość nie pęka, chociaż nadal może dochodzić do uszkodzenia tkanek wewnętrznych.

Przyczyna złamań kości piszczelowej

Długie kości w ciele są sprężyste, ale istnieje wiele sposobów, w których dana osoba może wytrzymać złamanie piszczeli. Obejmują one:

 • urazy pourazowe, takie jak wypadki lub upadki pojazdów mechanicznych
 • sporty, które pociągają za sobą powtarzające się uderzenia w kości piszczelowe, takie jak bieganie długodystansowe
 • kontuzje ze sportów kontaktowych, takich jak futbol amerykański
 • osteoporoza, która sprawia, że ​​kości są słabsze niż zwykle

Objawy złamania kości piszczelowej

Objawy złamania kości piszczelowej mogą obejmować:

 • zlokalizowany ból w jednym obszarze piszczeli lub kilku obszarach, jeśli występuje wiele złamań
 • obrzęk dolnej części nogi
 • trudności lub niezdolność do stania, chodzenia lub znoszenia ciężaru
 • deformacja nogi lub nierówna długość nogi
 • siniak lub przebarwienie wokół piszczeli
 • zmiany czucia w stopie
 • kość wystająca przez skórę
 • wygląd podobny do namiotu, w którym skóra jest wypychana przez kość

Rozpoznanie złamania kości piszczelowej

Aby zdiagnozować złamanie kości piszczelowej, lekarz zapyta o historię medyczną danej osoby oraz o to, jak doszło do urazu. Zrobią badanie i zamówią testy diagnostyczne, aby ocenić rozmiar urazu i czy kość jest złamana. Jest to ważne dla określenia najlepszego sposobu leczenia.

Testy diagnostyczne mogą obejmować:

 • zdjęcie rentgenowskie, aby uzyskać obraz piszczeli
 • tomografia komputerowa (CT), zwana również skanem CAT, która jest silniejsza niż rentgen i daje obraz 3D kości
 • obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI) w celu uzyskania szczegółowego obrazu mięśni, więzadeł i kości wokół piszczeli

Skanowanie MRI jest często używane, jeśli inne skany nie były w stanie zdiagnozować problemu.

Leczenie

Osoba ze złamaną nogą leżącą na szpitalnym łóżku z klamrą i bandaże

Leczenie złamania kości piszczelowej zależy od kilku czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia danej osoby w momencie urazu, przyczyny i ciężkości uszkodzenia oraz obecności lub stopnia uszkodzenia tkanek miękkich otaczających piszczel.

W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja, aby upewnić się, że kość prawidłowo leczy. Chirurg może umieścić metaliczne śruby i płytki na kości, aby utrzymać je we właściwym miejscu, umożliwiając ich wyleczenie przy minimalnym długotrwałym uszkodzeniu.

Chirurg może również użyć prętów umieszczonych wewnątrz kości piszczelowej lub szpilek umieszczonych przez kości powyżej i poniżej złamania. Przymocują je do sztywnej ramy zwanej zewnętrznym stabilizatorem, aby utrzymać kość w miejscu.

Jeżeli zabieg chirurgiczny nie jest konieczny lub nie jest możliwy, na przykład ze względu na zdrowie danej osoby, lekarz może zastosować następujące leczenie złamanej kości piszczelowej:

 • Szyna lub odlew, aby utrzymać kość w miejscu, nie pozwalaj jej się poruszać i pozwól jej się wyleczyć. Szyna może być łatwo usunięta i dlatego jest bardziej elastyczną opcją leczenia niż chirurgiczna.
 • Klamra trakcyjna lub funkcjonalna, stosowana w przypadku mniej poważnych złamań, które utrzymują kość w miejscu podczas leczenia.

W wielu przypadkach osoba ze złamaniem kości piszczelowej będzie potrzebować fizykoterapii i kul, lub piechura, aby pomóc im wrócić na nogi.

Poprawa

Odzyskiwanie od złamania kości piszczelowej różni się w zależności od ciężkości złamania.

Osoba często odzyskuje zdrowie w ciągu 4 do 6 miesięcy. Czas regeneracji może być dłuższy w przypadku całkowitego zerwania w porównaniu z częściowym i może potrwać dłużej, jeśli dana osoba ma zły stan zdrowia z innych powodów.

Może minąć więcej czasu, zanim dana osoba będzie mogła powrócić do normalnej działalności. Ludzie powinni zawsze stosować się do zaleceń lekarza dotyczących powrotu do chodu, ćwiczeń i innej aktywności fizycznej po złamaniu nogi.

Niektóre ćwiczenia mogą pomóc odciążyć kości piszczelowe, takie jak ćwiczenia wzmacniające biodra, łydki i uda. Ta ochrona może również zapobiegać przyszłym obrażeniom.

Komplikacje

Powikłania złamania kości piszczelowej mogą obejmować:

 • powikłania po operacji lub konieczność dalszych operacji
 • uszkodzenie nerwów, mięśni lub naczyń krwionośnych
 • syndromu przedziału wieńcowego, poważny stan, który powoduje zmniejszenie dopływu krwi do nogi z powodu obrzęku
 • infekcja kości zwana zapaleniem kości i szpiku
 • rozwój braku zrostu, w którym kość nie goi się

W wielu przypadkach złamanie kości piszczelowej będzie z powodzeniem prowadzone bez komplikacji.

Perspektywy

Złamania kości piszczelowej lub piszczeli są powszechne i mogą być spowodowane wieloma rodzajami sytuacji. Mogą występować w dowolnym miejscu wzdłuż kości i obejmują wiele odmian typu złamania.

Złamania mogą być niewielkie i wymagać krótkiego czasu leczenia lub poważniejszego i wymagają długich operacji i czasu leczenia.

Długoterminowa perspektywa złamania kości piszczelowej jest zazwyczaj dobra, ale zależy od ciężkości urazu i innych czynników związanych ze zdrowiem. Lekarze będą w stanie zapewnić osobie długoterminową perspektywę podczas oceny i procesu leczenia, gdy ich odnowa się poprawi.

Like this post? Please share to your friends: