Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Objawy zablokowanych jajowodów

Zablokowane jajowody są jedną z możliwych przyczyn niepłodności żeńskiej. Zwykle nie ma żadnych objawów, ale są pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć szansę na rozwój choroby. Terminem medycznym dla zablokowanej jajowodu jest zamknięcie jajowodów.

Rurki jajowate są mięśniowymi rurkami, które są wyłożone delikatnymi włoskowatymi strukturami. Te „włosy” działają w obu kierunkach; pomaganie jajeczce w przemieszczaniu się z jajników do macicy i pomaganie plemnikom w podróżowaniu z macicy.

Każda rura jajowodu kończy się fimbrią, która jest podobna do palca. Fimbrie chwytają i prowadzą jajo, gdy jajnik je zwalnia.

Rurki jajowate odgrywają ważną rolę w poczęciu, ponieważ są tam, gdzie zapładnia się większość jaj.

Jeśli jakakolwiek część jajowodu ulegnie uszkodzeniu, na przykład wskutek operacji lub zakażenia, może zostać zablokowana przez blizny.

Objawy

Rurka jajowodu 3D oddaje do reprezentowania zablokowane jajowody.

Zablokowane jajowody często nie wykazują objawów innych niż problemy z zajściem w ciążę. Lekarze zazwyczaj klasyfikują to jako próbowanie poczęcia przez 1 rok bez powodzenia.

Zablokowana jajowód może powodować u niektórych kobiet objawy, takie jak ból w miednicy lub brzuchu. Ten ból może występować regularnie, na przykład w czasie jego okresu lub być stały.

Czasami zablokowanie jajowodów może spowodować zatrzymanie zapłodnionego jaja. Jest to znane jako ciąża ektopowa.

Ciąża pozamaciczna nie zawsze powoduje objawy i jest zwykle wykrywana podczas skanowania. Jednak u niektórych kobiet mogą wystąpić oznaki ciąży, takie jak ból brzucha po jednej stronie ciała lub krwawienie z pochwy. Każda kobieta, która podejrzewa, że ​​ma ciążę pozamaciczną, powinna natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Przyczyny

Rurki jajowodu mogą zostać zablokowane z wielu powodów, które obejmują:

 • historia zakażenia miednicy
 • poprzedni dodatek do zdjęć seryjnych
 • po chorobie przenoszonej drogą płciową, takiej jak rzeżączka lub chlamydia
 • endometrioza, stan, który powoduje, że wyściółka macicy wyrasta poza macicę
 • historia operacji brzucha
 • hydrosalpinx, który jest obrzęk i płyn na końcu jajowodu

Wszystkie te stany mogą bezpośrednio wpływać na jajowody lub na ten obszar ciała. W większości przypadków te stany lub procedury tworzą blizny, które mogą blokować rurki.

Wpływ na płodność

Kobieta trzyma test ciążowy.

Żeński układ rozrodczy składa się z jajników, macicy i jajowodów.

Jeśli problem zdrowotny wpłynął na którąkolwiek z tych trzech dziedzin, może to utrudnić zajście w ciążę.

Każdy z dwóch jajników jest połączony z macicą jajowodem. Jajniki przechowują jajeczka i wypuszczają je losowo, przy czym jeden jajnik wypuszcza co miesiąc jajo.

Na przykład prawy jajnik może uwolnić jajo przez 3 miesiące z rzędu, a następnie lewy jajnik może uwolnić jajo w następnym miesiącu.

Jeśli jedna jajowód jest zablokowana, nadal może być możliwe zapłodnienie jaja. Jeśli oba są zablokowane, jest to mniej prawdopodobne.

Diagnoza

Zablokowane jajowody mogą być trudne do zidentyfikowania. Rury mogą się otwierać i zamykać, więc nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy są one zablokowane, czy tylko zamknięte.

Istnieją trzy kluczowe testy do diagnozowania zablokowanych jajowodów:

 • Badanie rentgenowskie, znane jako hysterosalpingogram lub HSG. Lekarz wstrzykuje nieszkodliwy barwnik do macicy, który powinien spłynąć do jajowodów. Plama jest widoczna na zdjęciu rentgenowskim. Jeśli płyn nie dostanie się do jajowodów, może mieć zablokowanie.
 • Test ultradźwiękowy, znany jako sonohysterogram. Jest to bardzo podobne do testu HSG, ale wykorzystuje fale dźwiękowe do stworzenia obrazu jajowodów.
 • Operacja dziurki od klucza, znana jako laparoskopia. Chirurg dokonuje drobnego cięcia w ciele i wstawia malutki aparat do robienia zdjęć jajowodów od wewnątrz.

Laparoskopia jest najdokładniejszym testem dla zablokowanych rurek. Jednak lekarze mogą nie zalecać tego testu jako wczesnej diagnozy, ponieważ jest inwazyjny i nie może leczyć problemu.

Lekarz może zasugerować możliwą diagnozę na podstawie wywiadu medycznego. Na przykład w przeszłości kobieta mogła mieć wyrostek robaczkowy. Jeśli kobieta miała trudności z zajściem w ciążę, może to sugerować zablokowanie jajowodów jako prawdopodobną przyczynę.

Leczenie i chirurgia

Możliwe jest chirurgiczne otwarcie zablokowanych jajowodów. Zależy to jednak od stopnia bliznowacenia i miejsca blokady.

Chirurgia ma na celu otwarcie jajowodu za pomocą jednej z następujących metod:

 • usunięcie blizny
 • wykonanie nowego otworu na zewnątrz jajowodu
 • otwarcie jajowodu od wewnątrz

Większość chirurgów przeprowadzi zabieg za pomocą chirurgii dziurki od klucza.

Zablokowane jajowody i ciąża

Kobieta w ciąży lying on the beach na jej bocznym mienia dziecka garbku

Chirurgia ma na celu otwarcie jajowodów, aby zwiększyć szanse kobiety na poczęcie. To, czy kobieta będzie mogła począć po operacji, zależy od:

 • jej wiek
 • zdrowie spermy jej partnera
 • poziom uszkodzenia jajowodu

Jeśli operacja nie powiedzie się, lekarz może zalecić zapłodnienie in vitro (IVF). IVF polega na umieszczaniu zapłodnionych jajeczek bezpośrednio w macicy, co oznacza, że ​​jajowody nie biorą udziału w ciąży.

Możliwe powikłania

Operacja otwarcia jajowodów ma takie same potencjalne powikłania, jak każda operacja. Obejmują one:

 • infekcja
 • tworzenie większej ilości tkanki bliznowatej
 • uszkodzenie narządów
 • krwawienie

Jednak chirurgia dziurka jest stosunkowo małe ryzyko.

Jedno ryzyko ciąży po zabiegu to ciąża pozamaciczna, co oznacza, że ​​zapłodnione jajo utknęło poza macicą, często w jajowodzie. Jajo nie rozwinie się i nie będzie zagrożenia dla zdrowia kobiety.

Kobiety, które mają operację jajowodów, powinny zgłosić się do lekarza, gdy tylko odkryją, że są w ciąży, aby sprawdzić ciążę ektopową.

Perspektywy

Planując ciążę, dobrym pomysłem może być osoba, która pomyśli o swojej historii medycznej. Może to obejmować czynniki ryzyka dla zablokowanych jajowodów, takie jak to, czy kobieta miała operację w tym obszarze ciała lub istotną infekcję. Rozważania te mogą pomóc w diagnozowaniu możliwej przyczyny niepłodności.

Perspektywy płodności uważa się za dość dobre, jeśli tylko jedna rura jest dotknięta, a bliznowacenie jest minimalne. Jeśli zabieg chirurgiczny w leczeniu zablokowanych jajowodów nie powiedzie się, może być opcja IVF.

PLMedBook