Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy probiotyki mogą pomóc w walce ze stwardnieniem rozsianym?

Przełamując badania z kliniki Mayo odkrywa się mikroba jelitowego, który ma potencjał w leczeniu chorób autoimmunologicznych, w tym stwardnienia rozsianego. Intrygujące wyniki zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie.

Bakterie jelitowe na kosmkach

Stwardnienie rozsiane (MS) jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy osoby błędnie atakuje mielinę – to znaczy woskową powłokę na nerwach. Mielina odgrywa wiele ról, w tym ochronę nerwu i przyspieszenie transmisji. Bez tego komunikacja między mózgiem a resztą ciała zostaje znacznie zakłócona.

Objawy tego stanu obejmują drętwienie lub osłabienie, podwójne widzenie, niewyraźną mowę, brak koordynacji, kłopoty z chodzeniem i czasami paraliż. Objawy mają tendencję do pojawiania się fal, pogarszając się podczas ataku, a następnie ustępując.

Obecnie nie ma lekarstwa na SM, a zamiast tego leczenie ma na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia po atakach, opanowanie objawów i spowolnienie postępu choroby.

Bakterie i bakterie jelitowe

Ludzkie jelita są domem dla ogromnej liczby mikroorganizmów. W rzeczywistości naukowcy uważają, że w naszych jelitach jest tyle bakterii, ile komórek w naszym ciele. Z biegiem czasu nasi mikroskopijni pasażerowie stali się istotną częścią normalnego funkcjonowania naszego ciała, ale dokładnie to, jak wpływają na nas w zdrowiu i chorobie, powoli rozwija się.

Choroby autoimmunologiczne zaczynają stawać się problemem w krajach rozwiniętych, dlatego też otrzymały wiele badań w ostatnich latach. Szczególnie interesująca jest rola bakterii jelitowych.

Dlaczego bakterie jelitowe w krajach rozwiniętych mogą być inne, jest nieznany, ale istnieje wiele potencjalnych przyczyn – na przykład może to wynikać z mniejszej ekspozycji na pasożyty, diety zachodniej lub zwiększonego stosowania antybiotyków.

Ponieważ SM charakteryzuje się zapalnym atakiem immunologicznym na mielinę, naukowcy zastanawiali się, czy zmiana mikrobiomu może wpłynąć na progresję choroby. Czy jest możliwe wprowadzenie szczepu bakterii lub probiotyku, który mógłby zmienić mikrobiom i poprawić objawy SM?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, grupa badaczy z kliniki Mayo – z siedzibą w Rochester, MN – badała trzy typy drobnoustrojów. Wyhodowali bakterie z ludzkiego jelita i przetestowali je na mysim modelu SM.

i MS

Spośród trzech szczepów bakterii, jeden znany jako skutecznie stłumiony MS u myszy. Konkretnie, wyprodukowano kroplę w dwóch typach komórek, które sprzyjają zapaleniu, które są znane jako prozapalne cytokiny.

Odwrotnie, zwiększyło to poziom niektórych typów komórek, które zwalczają choroby, w tym komórki dendrytyczne, komórki T i typ makrofagów. Ogólnie rzecz biorąc, zmniejszono stan zapalny i demielinizację, o co naukowcy są podekscytowani, ale ostrożni.

„To wczesne odkrycie, ale droga, która wymaga dalszych badań, jeśli możemy wykorzystać mikroby już w ludzkim organizmie do leczenia chorób ludzkich poza samym jelitem, możemy przejść do nowej ery medycyny. leki.”

Starszy autor: Dr. Joseph Murray

Błędy jako narkotyki, skrócone przez Dr. Murraya na „brugs”, oznaczałyby ogromny krok naprzód w medycynie. Zdolność do leczenia schorzenia tak złożonego jak stwardnienie rozsiane w tak prosty i względnie ekonomiczny sposób może być zmienna.

Aktualne odkrycia łączą się z innymi niedawnymi badaniami w podobnym duchu – na przykład w badaniach dotyczących mikrobiomów pacjentów z MS wykryto niższe poziomy bakterii w rodzaju. Podobnie, wykazano, że poziomy zwiększają się, gdy pacjenci z SM przyjmują leki zwalczające ten stan.

Innym zgrabnym jaskółczy ogonkiem jest to, że zachodnia dieta promuje obfitość, podczas gdy dieta wysokobłonnikowa lub zbożowa wydaje się zachęcać do zwiększenia poziomu, wyznaczając kolejny ślad wskazówek do naśladowania.

Chociaż badanie koncentrowało się na stwardnieniu rozsianym, zakres tych odkryć jest znacznie szerszy. Pierwszy autor badania Ashutosh Mangalam, Ph.D. – z University of Iowa Carver College of Medicine w Iowa City – mówi, „[…] to nie tylko dla stwardnienia rozsianego, ponieważ to może mieć podobny modulujący wpływ na inny układ nerwowy i choroby autoimmunologiczne.”

Po drugiej stronie planszy bakterie jelitowe znajdują się w centrum uwagi; ich rola w zdrowiu i chorobie jest stale badana przez naukowców. Jak zawsze, więcej pracy będzie trzeba wykonać, ale ze względu na wysoki poziom zainteresowania i potencjał przełomowych postępów, prace te prawdopodobnie wkrótce nastąpią.

Like this post? Please share to your friends: