Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

NuvaRing: zastosowania, zalety i zagrożenia

NuvaRing jest marką typu pierścienia pochwowego. Jest to elastyczny plastikowy pierścień, który uwalnia hormony estrogenowe i progesteronowe po umieszczeniu w pochwie, blisko szyjki macicy.

Uwalnianie tych hormonów uniemożliwia jajkom wytwarzanie jajników.

Około 1,5 miliona kobiet na całym świecie używa tego urządzenia jako środka antykoncepcyjnego, a od 2004 do 2014 roku było w Stanach Zjednoczonych 44 miliony recept.

NuvaRing nie chroni przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI) i nie jest odpowiedni dla wszystkich kobiet.

Jak to działa?

[NuvaRing]

NuvaRing to mały, elastyczny pierścień, który można łatwo wkładać i wyjmować.

Aby była skuteczna, musi być prawidłowo umieszczona w pochwie. Po włożeniu powinien pozostać na swoim miejscu i nie poruszać się.

Działa poprzez uwalnianie estrogenu i progesteronu.

Hormony te powstrzymują jaja przed opuszczeniem jajników i powodują, że śluz szyjki macicy jest grubszy, tak że plemniki nie mogą dotrzeć do jaj.

Urządzenie jest normalnie noszone przez 3 tygodnie, a następnie jest usuwane w celu umożliwienia miesiączki. Regularny okres menstruacyjny rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 2 lub 3 dni po usunięciu. Po 7 dniach można włożyć nowy pierścień.

Normalnie, jeśli kobieta wstawi pierścień w ciągu pierwszych 5 dni po rozpoczęciu okresu, jest natychmiast chroniona. Jeśli miesiączka trwa dłużej niż 5 dni, pierścień można jeszcze wstawić w tym czasie.

Jeśli kobieta wstawi pierścień po 5 dniach, będzie musiała poczekać kolejne 7 dni na ochronę. W takim przypadku należy stosować prezerwatywę lub środek plemnikobójczy do momentu rozpoczęcia ochrony.

Najlepiej porozmawiać z lekarzem na temat czasu.

Nie należy używać kapturka szyjnego, przepony ani gąbki, ponieważ może to wpływać na umieszczenie pierścienia. Bezpiecznie jest używać prezerwatywy z Nuvaringiem. Prezerwatywa jest zalecana, aby zapobiegać HIV i innym chorobom przenoszonym drogą płciową.

Kiedy kobieta przestaje korzystać z urządzenia, może zajść w ciążę naraz, chociaż zwykle trwa od 1 do 2 miesięcy, aby cykl miesiączkowy powrócił do poprzedniego stanu.

Kobieta, która wcześniej miała nieregularne miesiączki, może stwierdzić, że to zakłócenie trwa do 6 miesięcy

Wstawianie NuvaRing

Aby wstawić NuvaRing:

 1. Umyć i osuszyć ręce.
 2. Trzymaj pierścień między kciukiem a palcem wskazującym.
 3. Naciśnij boki pierścienia razem.
 4. Połóż się, przykucnij lub wstań na jednej nodze, w zależności od tego, która z opcji jest najwygodniejsza.
 5. Ostrożnie pchnij pierścień wewnątrz pochwy tak daleko, jak to możliwe. Nie może posunąć się za daleko, ponieważ nie może przejść szyjki macicy.
 6. Trzymaj pierścień na miejscu przez 3 tygodnie.
 7. Po 3 tygodniach zdejmij pierścień, podpinając palec wskazujący pod przednią krawędź i wyciągając go.

Zalety

Mówi się, że NuvaRing jest efektywny w 99 procentach, jeśli jest używany prawidłowo. Oznacza to, że jest tak samo skuteczny jak pigułka antykoncepcyjna.

Jest łatwy w użyciu, a użytkownik nie musi codziennie o tym myśleć.

Dopóki jest włożony we właściwym czasie, działa natychmiast.

Zagrożenia i skutki uboczne

NuvaRing jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, ale użytkownik musi postępować zgodnie z instrukcjami. Około 9 procent użytkowników zachodzi w ciążę każdego roku, ponieważ tego nie robią.

Może pojawić się pewien dyskomfort, gdy pierścień zostanie użyty po raz pierwszy, podczas gdy ciało przyzwyczai się do zmian hormonalnych. Mogą one obejmować krwawienie między miesiączkami, tkliwość piersi i nudności. Powinny zniknąć po 2 do 3 miesiącach użytkowania.

Względy zdrowotne sprawiają również, że hormony skojarzone są nieodpowiednie dla niektórych kobiet.

Problemy z krzepnięciem krwi

Urządzenie wydziela hormony, które mogą powodować zmiany w układzie krzepnięcia krwi. Stosowanie go może powodować łatwiejsze krzepnięcie krwi, dlatego nie jest odpowiednie dla kobiet z krwawieniem w wywiadzie.

[NuvaRing równie skuteczny jak pigułka]

Kobiety nie powinny używać NuvaRing, jeśli:

 • u których w przeszłości występowały zawały serca, udary lub skrzepy krwi w nogach, takie jak zakrzepica żył głębokich lub w płucach, zatorowość płucna
 • są uczuleni na którykolwiek ze składników NuvaRing
 • mieć zastawkę serca lub zaburzenie rytmu serca
 • mieć guz wątroby
 • mieć wysokie ciśnienie krwi
 • w wywiadzie raka piersi lub jajnika

Palenie poważnie zwiększa ryzyko poważnych działań niepożądanych ze strony układu krążenia u kobiet stosujących złożone środki antykoncepcyjne, takie jak NuvaRing.

Producent ostrzega kobiety, aby ich nie używały, jeśli palą papierosy i mają ponad 35 lat.

W 2011 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opublikowała wyniki badań wskazujące, że NuvaRing może zwiększyć ryzyko zakrzepicy o 56 procent, a 40 pacjentów zmarło w wyniku używania pierścienia. Było to wyższe niż ryzyko związane z przyjmowaniem niskodawkowej pigułki estrogenowej do kontroli urodzeń.

Producenci napotkali ponad 730 pozwów z powodu powikłań krzepnięcia krwi, które doprowadziły do ​​amputacji, zatorowości płucnej, udaru mózgu i śmierci.

Inne niepożądane skutki

Inne zagrożenia związane z NuvaRing obejmują:

 • Uderzenia i zawały serca: NuvaRing może zwiększać ryzyko udarów lub ataków serca, szczególnie jeśli jest stosowany przez palacza lub kobietę w wieku powyżej 35 lat.
 • Wysokie ciśnienie krwi: podobnie jak inne kombinacyjne hormonalne środki antykoncepcyjne, NuvaRing może podnosić poziom ciśnienia krwi.
 • Rak: istnieje niewielki wzrost ryzyka raka narządów rozrodczych i piersi związanych z korzystaniem z NuvaRing.
 • Cukrzyca: kobieta z cukrzycą z uszkodzeniem nerek, oczu, nerwów lub naczyń krwionośnych nie powinna używać urządzenia.

Inne warunki, w których nie należy go stosować, obejmują ciężkie migrenowe bóle głowy, choroby wątroby lub nowotwory wątroby, chorobę sercowo-naczyniową, niewyjaśnione krwawienie z pochwy, raka piersi lub inne typy nowotworu, które są wrażliwe na zmiany hormonalne. Nie należy go stosować, jeśli kobieta może być w ciąży.

[NuvaRing - opcja kontroli urodzeń]

Do niekorzystnych efektów należą:

 • podrażnienie pochwy lub szyjki macicy
 • infekcje pochwy
 • przybranie na wadze
 • ból głowy, w tym migrenę
 • zmiany nastroju i depresja
 • upławy
 • zmiany w apetycie
 • obrzęk
 • zawroty głowy, nudności i wymioty
 • wysypka
 • ból piersi lub dyskomfort

Pierścień może również wymknąć się lub spowodować dyskomfort.

Planowane rodzicielstwo sugeruje, że NuvaRing może pomóc chronić przed wieloma stanami, w tym trądzikiem, przerzedzaniem kości, ciężkimi i bolesnymi miesiączkami oraz niektórymi infekcjami.

Jednak producent, Merck, ostrzega, że ​​może to pogorszyć trądzik i ból menstruacyjny.

Merck mówi również, że niektóre kobiety mogą odczuwać obniżone libido lub pożądanie seksualne. Jednak brak konieczności myślenia o antykoncepcji może również pomóc kobiecie poczuć się bardziej zrelaksowaną na temat seksu.

Interakcje leków

Podobnie jak inne hormonalne opcje antykoncepcyjne, niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z NuvaRing, czyniąc go mniej skutecznym

Obejmują one:

 • rifampina, antybiotyk
 • gryzeofulwiny, lek przeciwgrzybiczy
 • niektóre leki przeciw HIV
 • niektóre leki przeciwwirusowe
 • Dziurawiec

Jeśli leki na bazie oleju są regularnie stosowane w pochwie w przypadku zakażeń grzybiczych, może to zwiększać poziom hormonów. Nie zmniejszy to skuteczności pierścienia, ale może mieć długotrwałe skutki, które nie są jeszcze znane.

Przed użyciem tej formy antykoncepcji należy porozmawiać z lekarzem.

Producenci zachęcają każdego, kto doświadcza negatywnych skutków ubocznych, do poinformowania FDA.

NuvaRing może kosztować od 0 do 80 USD miesięcznie. Konieczna jest recepta, która może być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Like this post? Please share to your friends: