Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Strona główna zadośćuczynienie za żylaki

Żylaki pojawiają się, gdy żyły pacjenta stają się spuchnięte i powiększone. U niektórych osób mogą powodować ból i dyskomfort. Szereg domowych terapii może pomóc w zmniejszeniu wyglądu i bólu żylaków.

Około 20 procent dorosłych doświadcza w pewnym momencie żylaków. Istnieje kilka metod leczenia tego schorzenia, chociaż dana osoba może również chcieć wypróbować naturalne środki do domu, aby złagodzić objawy.

W tym artykule przyjrzymy się 10 naturalnym sposobom leczenia żylaków w domu.

Czym są żylaki?

leczenie żylaków

Żylaki mogą się rozwinąć, gdy małe zastawki w żyłach stają się słabe. Zawory te zazwyczaj zatrzymują krew przepływającą wstecz w żyłach, a gdy są uszkodzone, krew może gromadzić się w żyłach. To powoduje, że żyły skręcone i spuchnięte stają się bardzo widoczne.

Żylaki mogą być zauważalne z powodu ciemnoniebieskiego lub fioletowego wyglądu, często też wybrzuszają się spod skóry.

Inne objawy żylaków to:

 • uczucie pieczenia lub pulsowania w nogach
 • niewygodne nogi, które są ciężkie lub obolałe
 • skurcze mięśni, które mogą być bardziej zauważalne w nocy
 • obrzęk stóp i kostek
 • sucha lub swędząca skóra, która wydaje się cieńsza na żylaki

Dziesięć zabiegów leczniczych na żylaki

Jeśli dana osoba ma żylaki, może wypróbować następujące środki zaradcze, aby pomóc w opanowaniu stanu i złagodzić objawy:

1. Ćwicz

Regularne ćwiczenia zachęcają do lepszego krążenia krwi w nogach, co pomaga w popychaniu krwi pobranej w żyłach. Ćwiczenia pomagają również obniżyć ciśnienie krwi, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na żylaki.

Ćwiczenia o niskim wpływie pomagają w pracy mięśni łydek bez nadmiernego obciążenia. Skuteczne ćwiczenia o niskim wpływie obejmują:

 • pływanie
 • pieszy
 • Jazda rowerem
 • joga

2. Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe są dostępne w większości aptek i mogą pomóc, wywierając nacisk na nogi. Pomaga to mięśniom i żyłom przenosić krew w kierunku serca.

Badanie z 2018 r. Wykazało, że osoby, które przez jeden tydzień używały podkolanówek uciskowych o ciśnieniu od 18 do 21 mm Hg, zgłosiły zmniejszenie bólu i bólów związanych z żylakami.

Pończochy uciskowe można znaleźć w aptekach lub sklepach internetowych.

3. Olejki eteryczne

Badania przeglądowe z 2006 roku sugerują, że olejek eteryczny z kasztanowca, L., może pomóc w zmniejszeniu bólu, ciężkości i swędzenia nóg u osób z przewlekłą niewydolnością żylną, która jest główną przyczyną żylaków.

W badaniu przeglądowym z 2010 r. Stwierdzono, że ekstrakt z sosny morskiej i wyciąg z miotła Butchera mogą zmniejszać obrzęk nóg lub obrzęk, który często wiąże się z żylakami.

Olejki eteryczne należy rozcieńczyć w olejach nośnikowych przed zastosowaniem miejscowym lub zastosować w dyfuzorze do aromaterapii.

4. Zmiany w diecie

Potrawy wysokoprocentowe mogą być leczeniem domowym żylaków

Słone lub bogate w sód środki spożywcze mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie, więc ograniczenie słonej żywności może zminimalizować zatrzymywanie wody. Pokarmy bogate w potas mogą pomóc w ograniczeniu zatrzymywania wody.

Pokarmy bogate w potas obejmują:

 • migdały i orzechy pistacjowe
 • soczewica i biała fasola
 • ziemniaki
 • warzywa liściaste
 • niektóre ryby, takie jak łosoś i tuńczyk

Pokarmy z włóknem pomagają utrzymać jelito w ruchu i zapobiegają zaparciom. Może to być ważne, ponieważ obciążenie może pogorszyć działanie uszkodzonych zastawek lub je pogorszyć.

Do pokarmów bogatych w błonnik należą:

 • orzechy, nasiona i rośliny strączkowe
 • owies, pszenica i siemię lniane
 • Produkty pełnoziarniste

Osoby z nadwagą częściej doświadczają żylaków, dlatego zrzucanie nadmiaru funtów może zmniejszyć nacisk na żyły i złagodzić obrzęki i dyskomfort.

5. Jedz więcej flawonoidów

Dodawanie pokarmów zawierających flawonoidy może również pomóc zmniejszyć żylaki.

Flawonoidy poprawiają krążenie krwi, które utrzyma przepływ krwi i zmniejsza prawdopodobieństwo zaniku w żyłach. Pomagają również obniżyć ciśnienie krwi w tętnicach i mogą rozluźnić naczynia krwionośne, z których wszystkie mogą zmniejszyć żylaki.

Produkty zawierające flawonoidy obejmują:

 • warzywa, w tym cebula, papryka, szpinak i brokuły
 • owoce cytrusowe i winogrona, wiśnie, jabłka i jagody
 • kakao
 • czosnek

6. Ziołowe środki zaradcze

Według National Institute of Health, biorąc ekstrakt z pestek winogron, doustnie może pomóc zmniejszyć obrzęk kończyn dolnych i inne objawy przewlekłej niewydolności żylnej, choć obecnie istnieją ograniczone dowody na jego skuteczność.

Osoba przepisana za pomocą leków rozrzedzających krew powinna unikać przyjmowania ekstraktu z pestek winogron, jako suplementu diety, ponieważ może wchodzić w interakcje z lekiem i zwiększać ryzyko krwawienia.

7. Wybierz odzież bez ograniczeń

Noszenie obcisłych ubrań może ograniczyć przepływ krwi. Osoba może stwierdzić, że ich krążenie poprawia się przez noszenie luźnych ubrań, które nie ograniczają dopływu krwi do dolnej części ciała.

Noszenie płaskich butów zamiast wysokich obcasów może również pomóc w żylakach nóg.

8. Utrzymuj nogi podniesione

Unoszenie nóg, najlepiej na tej samej wysokości co serce lub powyżej, pomoże poprawić krążenie. Zmniejsza to ciśnienie w żyłach nóg, a grawitacja pomoże krwi płynąć płynnie z powrotem do serca.

Osoba powinna dążyć do podniesienia nóg, jeśli będą siedzieć przez dłuższy czas, na przykład podczas pracy lub odpoczynku.

9. Masaż

Delikatne masowanie dotkniętych obszarów może pomóc w utrzymaniu przepływu krwi przez żyły. Aby uzyskać optymalne efekty, można użyć delikatnych olejków do masażu lub balsamu.

Ważne jest, aby unikać naciskania bezpośrednio na żyły, ponieważ może to uszkodzić delikatne tkanki.

10.Nie zatrzymuj się

Unikaj siedzenia przez dłuższy czas. Jeśli dana osoba musi siedzieć przez dłuższy czas w pracy, powinna dążyć do częstego wstawania i poruszania się lub zmiany pozycji, aby utrzymać płynną płynność krwi.

Unikaj siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ może to dodatkowo ograniczyć przepływ krwi do nóg i stóp, co może zwiększyć problemy z krążeniem.

Zabiegi medyczne na żylaki

Zabiegi medyczne dostępne dla żylaków, jeśli leczenie w domu nie powiedzie się

Jeśli leczenie w domu żylaków nie działa lub powoduje ciężki dyskomfort, dostępne jest również leczenie pomagające w walce z żylakami. Lekarz może zalecić następujące czynności:

 • Ablacja endotermiczna. Jest to procedura, w której stosuje się ciepło do uszczelnienia dotkniętych żył.
 • Ambulatoryjna flebektomia. W tym miejscu lekarz przebije skórę i usunie żylaki poprzez małe szczeliny. Bliznarstwo zwykle jest minimalne.
 • Skleroterapia. W tej procedurze wykorzystuje się szczególną pianę do zamykania żył i zmniejszania ich.
 • Podwiązanie i odpędzanie. W tej procedurze żylaki są usuwane chirurgicznie.
 • Operacje laserowe. Tutaj intensywne rozbłyski światła skierowane są na żyły, powodując ich stopniowe zanikanie i zanikanie.
 • Endoskopowa operacja żył. Podczas tej operacji w nogę wkładana jest niewielka kamera wideo, aby pomóc chirurgowi lepiej widzieć. Usunięcie żył odbywa się następnie poprzez serię małych nacięć.

Perspektywy

Żylaki mogą powodować dyskomfort i sprawiać, że człowiek czuje się samoświadomy. Leczenie żylaków w domu jest możliwe, a zmiany w diecie i stylu życia mogą poprawić objawy.

Osoby z ciężkimi żylakami mogą chcieć skorzystać z zabiegów medycznych, aby zmniejszyć ich wygląd i złagodzić objawy.

Omówienie opcji z lekarzem pomoże danej osobie w podjęciu najlepszej i najbardziej świadomej decyzji dotyczącej odpowiedniego leczenia.

Like this post? Please share to your friends: