Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zapobiegasz poceniu się po jedzeniu?

Pocenie się potu to pocenie się na czole, skórze głowy, szyi i górnej wardze podczas jedzenia, rozmowy lub myślenia o jedzeniu.

Dla wielu osób pocenie się występuje z powodu jedzenia gorących i pikantnych potraw. Dla innych dzieje się to jednak często po zjedzeniu jakiejkolwiek żywności.

W tych przypadkach, gdy jedzenie jakiegokolwiek jedzenia powoduje pocenie się, najprawdopodobniej jest to spowodowane uszkodzeniem nerwu w okolicach ślinianki przyusznej, gruczołu w policzku, który produkuje ślinę. Kiedy tak się dzieje, ma tendencję do występowania po jednej stronie twarzy i jest znany jako zespół Freya.

W rzadkich przypadkach osoby z cukrzycą mogą odczuwać obustronne pocenie się smakowe, z poceniem po obu stronach twarzy.

W tym artykule porównujemy potliwość potu z regularnym poceniem i przyglądamy się, co można zrobić, aby wyleczyć lub zapobiec przypadkom pocenia się.

Regularne pocenie się po jedzeniu w przeciwieństwie do zespołu Freya

Kobieta poza spiętrzeniem potu lub zespołem Freya

Pocenie się potu jest podobne do zespołu Frey’a, a te dwa terminy są często używane zamiennie.

Często zdarza się, że ludzie pocą się podczas lub po jedzeniu. U większości osób pocenie się występuje na twarzy, skórze głowy lub szyi, gdy je ostre lub gorące potrawy i napoje.

W takich przypadkach ciało osoby reaguje naturalnie na stymulację wzrostu temperatury ciała poprzez pot. Jest to normalna reakcja i nie jest powodem do niepokoju.

Osoba z zespołem Frey’a ma problem z śliniakami przyusznymi i może zacząć się pocić i spłynąć po skórze głowy, twarzy, uszu i szyi po zjedzeniu jakiejkolwiek żywności. Jednak żywność, która powoduje, że ludzie produkują dużo śliny, najprawdopodobniej wywoła reakcję.

Zazwyczaj osoba rozwija zespół Frey’a w wyniku operacji w pobliżu ślinianki przyusznej. Jednak u innych osób może wystąpić zespół Freya z powodu kolejnego urazu lub choroby, która dotyka ślinianki przyusznej.

Próbując się wyleczyć, uszkodzone nerwy czasami mieszają się z innymi nerwami, powodując, że człowiek wytwarza pot, a nie ślinę.

Zazwyczaj zespół Frey’a występuje po jednej stronie twarzy. Chociaż oba policzki mają ślinę przyuszną, tylko jedna mogła zostać uszkodzona.

Pocenie się potu może wystąpić bez wyraźnego powodu lub w wyniku stanu podstawowego, takiego jak cukrzyca lub choroba Parkinsona. Choroby te mogą również powodować uszkodzenie nerwów w jamie ustnej. Kiedy nerwy zostaną zranione, mogą stać się zdezorientowane i powodować pocenie się.

W przeciwieństwie do zespołu Freya, po obu stronach twarzy często pojawiają się inne rodzaje potu. W przeciwieństwie do regularnego pocenia się z powodu jedzenia ostrych lub gorących potraw, pocenie się potu powoduje, że człowiek spoci się i spływa po jedzeniu, myśleniu lub nawet mówieniu o jedzeniu.

Pocenie się i zaczerwienienie może pojawić się wokół skroni, policzków, szyi, czoła, klatki piersiowej lub warg.

Pocenie się potu może powodować stres u niektórych osób, ponieważ myślenie o jedzeniu może wywołać reakcje pocenia się. Ponieważ często występuje przyczyna, osoba powinna porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, co może powodować pocenie się.

Przyczyny i związane z nimi warunki

Mężczyzna jedzenie hamburgera.

Pocenie się rozkołysania wywołuje:

  • jeść jedzenie
  • myślenie o jedzeniu
  • mówić o jedzeniu

Zespół Frey’a jest wywoływany przez jedzenie jedzenia, ale może również wystąpić nawet podczas myślenia lub mówienia o jedzeniu. Rozwija się po jednej stronie twarzy w obszarze dotkniętego ślinicą przyuszną.

Pocenie się potu jest często wynikiem ukrytego stanu. Niektóre z częstszych chorób, które mogą powodować poty smakowe to:

  • cukrzyca melliltus
  • infekcja wirusowa dotykająca twarzy, taka jak porażenie Bella lub półpasiec
  • guz
  • zranienie twarzy

Kiedy iść do lekarza

Ludzie niekoniecznie muszą zobaczyć się z lekarzem po poceniu się od jedzenia. Ci, którzy tylko pili podczas jedzenia albo bardzo ostrej lub pikantnej żywności nie mają powodu do obaw.

Niektóre osoby, które doświadczają syndromu Freya, mogą uznać go za uciążliwość, ale nie uważają go za wystarczająco istotny, by szukać pomocy.

Jednak ci, którzy obficie się pocą po degustacji, zapachu lub rozmowie o jedzeniu, mogą chcieć zobaczyć się z lekarzem. Lekarz może zdiagnozować zespół Freya lub inny rodzaj potliwości poprzez:

  • zwracając uwagę na charakterystyczne objawy
  • biorąc historię choroby
  • przeprowadzanie mniejszego testu jodyno-skrobiowego

Niewielki test jodowo-skrobiowy obejmuje wymazanie obszaru ciała, w którym następuje pocenie roztworem jodu. Lekarz zastosuje skrobię, taką jak skrobia kukurydziana, nad jodem.

Gdy skrobia i jod znajdują się na swoim miejscu, lekarz będzie stymulował usta, często z kwaśnym jedzeniem. Osoba z zespołem Freya lub inną potliwością będzie wykazywała przebarwienia, w których tworzy się pot.

Po zdiagnozowaniu lekarz może pomóc danej osobie zidentyfikować przyczynę. W niektórych przypadkach może to być spowodowane operacją lub innym znanym stanem, który dana osoba ma. W innych lekarz może chcieć przeprowadzić dalsze testy, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną problemu.

Znajomość przyczyny pomaga lekarzowi wiedzieć, jak leczyć potliwość.

Leczenie i zapobieganie

Mężczyzna otrzymujący zastrzyk z botoksu powyżej górnej wargi.

Leczenie smakowitej potliwości zależy od przyczyny.

Lekarz leczący zespół Freya zazwyczaj koncentruje się na objawach. Często można zrobić niewiele, aby naprawić uszkodzone nerwy. Dostępne są procedury chirurgiczne w celu zastąpienia dotkniętej skóry, ale są one ryzykowne i nie są często zalecane.

Lekarz może przepisać leki i kremy do stosowania miejscowego, które pomagają w blokowaniu niepożądanych czynności układu nerwowego, takich jak pocenie się.

Jednym lekiem, który okazał się całkiem skuteczny w leczeniu pocenia związanego z zespołem Frey’a, jest jednak toksyna botulinowa typu A (Botox).Lek jest wstrzykiwany w zaatakowany obszar, aby zatrzymać pocenie się, i występują minimalne skutki uboczne.

Jedną z wad toksyny botulinowej jest to, że efekty są tymczasowe. Badania pokazują, że ludzie potrzebują powtarzających się zastrzyków po 9-12 miesiącach. Jednak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) obecnie nie zatwierdza stosowania Botoxu do leczenia pocenia smakowego.

Leczenie smakowitej potliwości, gdy nie jest wynikiem urazu lub zabiegu chirurgicznego, często wymaga leczenia choroby podstawowej lub zaburzenia, jeśli jest znana.

Ludzie, którzy podejrzewają, że ich smakowa potliwość jest wynikiem stanu podstawowego, powinni porozmawiać z lekarzem o wszelkich innych objawach, których doświadczają.

Perspektywy

Pocenie się rozkoszy uważa się za stan nieszkodliwy. Niektórzy uważają, że radzą sobie z objawami bez potrzeby interwencji medycznej.

Gdy pocenie się obfituje i jest powodem do wstydu, ludzie mogą chcieć leczyć ich objawy.

Ważne jest również, aby ludzie szukali pomocy medycznej, jeśli obfite pocenie się jest niewytłumaczalne, ponieważ może wskazywać na podstawowy stan.

Like this post? Please share to your friends: