Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Bokserskie złamanie: leczenie, diagnoza i powrót do zdrowia

Złamanie boksera to złamanie jednej lub więcej kości, które tworzą kostkę, zwaną kości śródręcza. Złamanie boksera można również nazwać złamaniem śródręcznym i rzadziej nazywa się złamaniem brawlera.

Tego rodzaju złamanie ręki jest spowodowane uderzeniem w golonka i jest najczęstszym rodzajem złamań śródręcza. Nasilenie urazu zależy po części od tego, ile kości kości śródręcza zostanie uszkodzone.

Kości śródręcza składają się z podstawy, trzonu, głowy i szyi. Podstawą jest część, która przywiązuje się do kości nadgarstka. Część kości i trzonu kości biegnie przez dłoń w kierunku palców. Głowa kości śródręcza łączy ją z kością palca. Głowy kości śródręcza tworzą kostki pięści.

Szybkie fakty dotyczące złamania boksera:

 • Złamanie zazwyczaj występuje w szyi kości śródręcza, która łączy główny trzon kości z głową.
 • Termin ten był pierwotnie używany do opisania jedynie pęknięć w piątej śródręczu, która jest kością małego palca.
 • Jest to najczęstsza przerwa, gdy ktoś trafi na twardy lub nieruchomy obiekt.
 • Zabiegi różnią się w zależności od ciężkości urazu.

Definicja złamania Boxera

Definicja została poszerzona o wiele złamań kości śródręcza wywołanych podobnymi uderzeniami.

Nie należy mylić złamania boksera z goleniami boksera, co jest spowodowane wielokrotnym uszkodzeniem więzadeł w miarę upływu czasu.

Przyczyny złamania boksera

Ręce boksera owinięte w materiał.

Jak sama nazwa wskazuje, złamanie boksera jest często spowodowane uderzeniem w coś. Kłykcie nie są zaprojektowane, aby poradzić sobie z takim uderzeniem, a złamania są częstą konsekwencją walki lub kogoś uderzającego o ścianę lub inną twardą powierzchnię.

Możliwe jest jednak złamanie boksera bez rzucania ciosu. Uderzenie płaskiej dłoni o twardą powierzchnię może być przyczyną złamania, a także upuszczenia czegoś ciężkiego na kostki palców.

Objawy

Objawy złamania boksera zwykle mają podobny wzór do złamania innych kości. Objawy złamania boksera obejmują:

 • obrzęk po obu stronach dłoni, zwykle pojawiający się wkrótce po urazie
 • ból otaczający obszar
 • ekstremalna tkliwość w pobliżu złamanej kości
 • ograniczona mobilność w palcach
 • trzaskanie lub popping w dotkniętej kości
 • głębokie lub bolesne stłuczenia
 • trudności w chwytaniu lub niemożność chwycenia bez odczuwania bólu
 • objawy nerwowe, takie jak drętwienie, uczucie chłodu lub mrowienia

Objawy zwykle zaczynają się szybko po przerwie, większość odczuwa się w ciągu pierwszych 24 godzin. Złamanie boksera wymaga pomocy medycznej. Jeśli lekarz nie może uzyskać instrukcji, należy udać się na pogotowie.

Diagnoza

Złamanie boksera można zdiagnozować za pomocą rentgena. Image credit: Roberto J. Galindo, (2010 23 lutego).

Diagnozowanie złamania boksera zwykle wymaga badań fizykalnych i badań obrazowych.

Lekarz zapyta, w jaki sposób doszło do urazu, aby szybko zawęzić możliwości, zwłaszcza jeśli dłoń jest zbyt opuchnięta, aby stwierdzić, co jest uszkodzone.

Podczas badania lekarskiego lekarze stosują kilka metod, aby pomóc im zidentyfikować złamanie. Oni mogą:

 1. Przyłóż niewielki nacisk na każdą kość, aby określić, gdzie jest przerwa.
 2. Delikatnie pchnij każdy palec w kierunku kostki, aby zobaczyć, co powoduje ból i określić, gdzie jest uszkodzenie.
 3. Poproś osobę zaangażowaną o wykonanie zamkniętej pięści. Dotknięty palcem lub palcami może wyglądać nierównomiernie z innymi. Dotknięte palce mogą również obracać się w kierunku kciuka bardziej niż normalnie.

Testy obrazowania są również zlecone, nawet jeśli lekarz jest pewny swojej diagnozy. Jest to zwykle zdjęcie rentgenowskie, które może potwierdzić lub określić, która kość jest złamana. Potwierdzenie diagnozy przez prześwietlenie ma kluczowe znaczenie, ponieważ leczenie może się znacznie różnić, w zależności od tego, które kości w ręce są uszkodzone.

Jakie są opcje leczenia?

Złamanie boksera wydaje się proste i proste. Jednak uraz może się znacznie różnić w ciężkości i może obejmować jedną lub więcej złamanych kości. Leczenie nie jest tak proste, jak wiele innych złamań. Istnieje wiele różnych opcji, które zostaną omówione z kimś, zanim przejdą dalej.

Opieka domowa

Natychmiast po podejrzeniu złamania ważne jest, aby zmniejszyć obrzęk i ból oraz zmniejszyć ryzyko infekcji. Pakiety z lodem mogą być używane w celu ograniczenia obrzęku i bólu.

Ważne jest, aby unieruchomić rękę tak szybko, jak to możliwe. Gdy obrażenia są nieznane, najlepiej jest po prostu położyć kontuzjowaną rękę w niepowodującej urazu ręce, aby utrzymać ją nieruchomo. Wszelkie czynności, które w ogóle wywierają nacisk na rękę, powinny być unikane, dopóki uraz nie zostanie zdiagnozowany.

Po zdiagnozowaniu, opieka domowa będzie często obejmować opiekę odlewu lub szyny, leczenie bólu i sprawdzanie oznak infekcji.

Zabiegi medyczne

Możliwości leczenia złamania boksera mogą obejmować unieruchomienie przez szyny lub odlewy i mogą wymagać operacji. To zależy od ciężkości złamania. Leczenie obejmuje również kontrolę bólu.

Unieruchomienie

Podstawowym celem leczenia złamania boksera jest unieruchomienie dłoni, aby umożliwić prawidłowe leczenie kości. Lekarze zazwyczaj stosują różne szyny, aby wykonać tę pracę, choć może być również konieczne wykonanie odlewów. Szyna lub odlew powinny całkowicie unieruchamiać połączenia powyżej i poniżej miejsca urazu. To zapobiega stresowi zranionej kości i pozwala go leczyć.

Chirurgia

Przypadki cięższego złamania boksera wymagają operacji. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadkach, gdy kości wykazują oznaki kątowania. Angulacja pojawia się, gdy część kości śródręcza wypada z normalnego położenia. Ilość kątów może zmienić metodę leczenia.Drobne kątowanie może po prostu wymagać usztywnienia, ale silniejsze kątowanie może wymagać operacji.

We wszystkich przypadkach złamań boksera ludzie zostaną poproszeni o kontakt z ortopedą. Chirurg sprawdzi, czy leczenie przebiega prawidłowo i pomoże zdecydować, czy operacja jest konieczna do naprawienia kości.

Jakie jest perspektywy naprawy?

Fizykoterapia podnosząca ciężar w celu polepszenia siły ręki i kontroli.

Czas regeneracji zależy od stopnia urazu. Proste złamanie może się wyleczyć w ciągu kilku tygodni, kiedy cięższe złamania mogą zająć miesiące.

W okresie rekonwalescencji ważne jest regularne sprawdzanie z lekarzem i specjalistą od ręki, aby śledzić proces gojenia. Przygotowany przez nich plan leczenia powinien zawsze być przestrzegany, aby zapewnić właściwe leczenie. Wszelkie ćwiczenia w domu lub fizykoterapia, które przepisują lekarze, będą niezbędne do prawidłowego wyleczenia i powinny być ściśle przestrzegane.

Niektórzy uważają, że szyny są drażniące i kuszą, aby je zdjąć. Utrzymywanie szyny przez cały czas zalecany przez lekarza daje złamanie największe szanse leczenia bez komplikacji.

Komplikacje i perspektywy

Pozostawione bez leczenia złamanie boksera może powodować komplikacje dla kogoś, takie jak pozostawienie go niezdolnego do chwytania przedmiotów, z krzywymi palcami lub zmniejszonego zakresu ruchu.

Z drugiej strony, złamanie boksera, które jest szybko diagnozowane i leczone, zwykle leczy się z małymi lub zerowymi skutkami długoterminowymi. Właściwa diagnostyka medyczna i leczenie mają kluczowe znaczenie dla dobrego wyleczenia i zapewnienia najlepszego wyniku.

Like this post? Please share to your friends: