Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nowy lek może zmniejszyć uderzenia gorąca o 72 procent

Badanie nowej klasy narkotyków stwierdza, że ​​może ona zmniejszyć menopauzalne uderzenia gorąca o prawie trzy czwarte w ciągu 4 tygodni i że efekt ten zaczyna się w ciągu 3 dni od rozpoczęcia przyjmowania leku.

butelka tabletek

Eksperymentalny związek, który początkowo opracowano do leczenia schizofrenii, nadal musi przejść dalsze próby, aby w pełni ocenić jego bezpieczeństwo i skuteczność w łagodzeniu uderzeń gorąca u kobiet w okresie menopauzy.

Jednak naukowcy mają nadzieję, że nowa klasa leków wkrótce zaoferuje skuteczną alternatywę dla kobiet, które nie powinny lub nie chcą poddać się hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Wyniki badania zostały zgłoszone w 2017 r. Jednak ostatnio naukowcy przeprowadzili nową analizę, która bardziej szczegółowo przyjrzała się efektowi działania leku.

Wyniki nowej analizy przeprowadzonej przez Imperial College London w Wielkiej Brytanii zostały opublikowane w czasopiśmie.

„Wiedzieliśmy już,” mówi starszy autor badań, Waljit Dhillo, który jest profesorem na wydziale medycyny w Imperial College London, „ten związek może być zmieniaczem gry dla kobiet w okresie menopauzy i pozbyć się trzech czwartych ich uderzeń gorąca w 4 tygodnie.”

„Ale ta nowa analiza,” kontynuuje, „potwierdza, że ​​korzystny efekt uzyskuje się bardzo szybko – w ciągu zaledwie 3 dni.”

Menopauza, uderzenia gorąca i HRT

Menopauza jest etapem w życiu kobiety, w którym jej okresy się kończą, a jej poziom hormonu – estrogenu – wytwarzanego przez jajniki – zaczyna spadać, a ona traci zdolność do naturalnej ciąży. Zwykle ma to miejsce w wieku od 45 do 55 lat.

„Uderzenia gorąca” to powszechne określenie powtarzających się, tymczasowych epizodów „objawów naczynioruchowych”, w których kobiety zbliżające się i przechodzące przez menopauzę doświadczają zaczerwienienia, gorących odczuć na twarzy i górnej części ciała.

W Stanach Zjednoczonych około trzy czwarte kobiet w okresie menopauzy odnotowuje uderzenia gorąca.

Niektóre kobiety będą odczuwać uderzenia gorąca jak tylko irytacje lub zakłopotanie, ale dla wielu innych epizody mogą być bardzo nieprzyjemne, powodując, że ubrania stają się mokre od potu.

Uderzenia gorąca mogą również wystąpić w nocy, podczas snu, a zatem powodować nocne poty. W niektórych przypadkach objawy są na tyle poważne, że wpływają na jakość życia.

Doświadczenia każdej kobiety związane z uderzeniami gorąca mają tendencję do podążania za wzorcem, który jest dla niej wyjątkowy. Zazwyczaj ich częstotliwość wzrasta, gdy zbliża się do menopauzy, następnie osiąga szczyt przez około 2 lata po menopauzie i stopniowo zmniejsza się.

Doświadczenia uderzeń gorąca mogą trwać od 6 miesięcy do 5 lat, chociaż w niektórych przypadkach mogą trwać przez 10 lat lub dłużej.

HRT pomógł złagodzić objawy menopauzy u wielu kobiet. Jednak ponieważ jest on oparty na estrogenie, nie jest pozbawiony ryzyka.

Na przykład w swoim artykule autorzy badania wspomnieli, że HTZ nie jest zalecana dla kobiet z historią raka piersi. Inne badania powiązały również HTZ z ryzykiem raka jajnika.

Duża redukcja uderzeń gorąca w ciągu 3 dni

W nowym artykule opisano testowanie związku eksperymentalnego – zwanego MLE4901 – w randomizowanym, podwójnie zaślepionym i kontrolowanym placebo badaniu. Uczestnikami były 37 kobiet w wieku menopauzy w wieku 40-62 lat, które miały co najmniej siedem uderzeń gorąca dziennie.

Zespół losowo wyznaczył kobiety do otrzymania 4-tygodniowego kursu albo w dawce 80 mg na dobę albo placebo.

Po 4 tygodniach kobiety następnie przełączyły się, aby osoby przyjmujące lek zażywały placebo, a osoby przyjmujące placebo przyjmowały lek przez kolejne 4 tygodnie.

Wyniki ujawniły, że kiedy przyjmowały lek eksperymentalny, kobiety doświadczały średnio mniej uderzeń gorąca w ciągu 4 tygodni, w porównaniu ze średnią liczbą przeżywaną w ciągu 4 tygodni po zażyciu placebo.

Ale równie ważnym wynikiem badania – które stało się oczywiste, gdy naukowcy przeprowadzili nową analizę w czasie – było to, że związek zaczął wykazywać „znaczący efekt” w ciągu zaledwie 3 dni.

Na przykład, w 3. dniu leczenia lekiem częstość uderzeń gorąca zmniejszyła się o 72 procent w porównaniu z wartością wyjściową i wykazała „zmniejszenie o 51 punktów procentowych w porównaniu z placebo” – zauważają autorzy badania.

Wielkość tego efektu „utrzymywała się przez cały okres 4 tygodni”, dodają, dodatkowo obserwując, że lek zmniejszał również nasilenie uderzeń gorąca o 38 procent w ciągu dnia 3.

Nowy lek może złagodzić wiele objawów

Prof. Dhillo mówi, że ponieważ MLE4901 ma działania uboczne, które wpływają na wątrobę, będą to inne leki o tym samym działaniu, które będą testowane dalej w próbach. Jedna próba już się rozpoczęła w USA.

Naukowcy uważają, że związki działają poprzez hamowanie neurokininy B (NKB), substancji w mózgu, którą wcześniejsze badania na zwierzętach i ludziach zasugerowały, mogą wywołać uderzenia gorąca.

Nowa analiza wykazała również, że nowy lek łagodzi uderzenia gorąca w ciągu dnia, a także nocne.

Ponadto kobiety zgłosiły, że liczba uderzeń gorąca, które zakłóciły sen w nocy spadła o 82 procent i że doświadczyły 77 procent mniej upośledzenia w koncentracji podczas przyjmowania leku.

Jednak naukowcy nie mogli powiedzieć, czy te dalsze ulepszenia były wynikiem mniejszej liczby uderzeń gorąca lub bezpośredniego wyniku wpływu związku na mózg.

Są jednak przekonani, że lek może bezpośrednio poprawić wiele objawów menopauzalnych – od uderzeń gorąca po zaburzenia snu i zaburzenia koncentracji, a nawet przyrost masy ciała – z powodu wielu części mózgu dotkniętych przez NKB.

Prof.Dhillo zauważa, że ​​próba pozwoliła im znaleźć „nowe terapeutyczne zastosowanie związku – który wcześniej był na półce niewykorzystany” – i że spodziewają się, że w ciągu 3 lat zrobi to „namacalną różnicę w życiu” milionów kobiet. „

„Ta klasa nowych leków może zapewnić kobietom bardzo potrzebną alternatywę dla HTZ.”

Prof. Waljit Dhillo

Like this post? Please share to your friends: