Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy jabłka są dobre na cukrzycę?

Jabłka są odżywczą przekąską, ale czy cukry i węglowodany w jabłku są dobre czy złe dla cukru we krwi i poziomu insuliny, jeśli osoba choruje na cukrzycę?

Według American Diabetes Association, chociaż zawierają one cukry i węglowodany, jedzenie jabłek i innych owoców nie stanowi problemu dla osoby cierpiącej na cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2.

Jabłka zawierają inny rodzaj cukru do żywności z dodatkiem cukru, a także zawierają błonnik i składniki odżywcze. Osoba chorująca na cukrzycę powinna wiedzieć, jak wpływają na nią jabłka, aby uwzględnić ten owoc w diecie zdrowej cukrzycy.

W tym artykule przyjrzymy się wpływowi jabłek i innych owoców na objawy cukrzycy.

Czy jabłka są dobre dla osób chorych na cukrzycę?

Zamknij się jabłka

Osoby chore na cukrzycę muszą obserwować spożycie węglowodanów, aby upewnić się, że poziom cukru we krwi pozostaje stabilny przez cały dzień. Sensowne jest zatem monitorowanie wszelkich produktów spożywczych zawierających węglowodany i cukry.

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) ogółem w średniej wielkości jabłku jest około 25 gramów (g) węglowodanów, a około 19 gramów to cukier.

Większość cukru w ​​jabłku ma jednak naturalnie występującą fruktozę, co może mieć inny wpływ na organizm niż inne cukry. Fruktoza różni się także od rafinowanych i przetworzonych cukrów znajdujących się w pakowanych produktach spożywczych, takich jak czekoladki i herbatniki.

W niedawnym przeglądzie stwierdzono, że zastąpienie glukozy lub sacharozy fruktozą doprowadziło do zmniejszenia zawartości cukru i insuliny we krwi po posiłku.

Raport USDA, że średnie jabłko zawiera około 4 g błonnika pokarmowego, a to włókno może pomóc spowolnić wchłanianie cukrów w organizmie, co może pomóc zapobiec skokom cukru i insuliny.

Ponadto, parowanie owoców ze zdrowym tłuszczem lub białkiem może również obniżyć skok cukru we krwi i sprawić, że osoba poczuje się pełniejsza na dłużej.

W sumie jabłka mogą mieć stosunkowo mały wpływ na poziom insuliny i cukru we krwi w organizmie i są uważane za owoc o niskiej glikemii, odpowiedni dla osób z cukrzycą.

Nadal ważne jest, aby ktoś monitorował wszelkie zmiany, jakie mają po zjedzeniu jabłka, aby wiedzieli, czego mogą oczekiwać w swoim ciele, kiedy to robią.

Korzyści z jabłek

Wiele osób uwielbia jabłka za swoją prostotę, ale są również bardzo pożywne.

Jedno średnie jabłko zawiera około 100 kalorii, 25 g węglowodanów i prawie 20 procent dziennej zalecanej wartości dla błonnika. Ciało i skóra jabłek zawierają wodę, witaminy A i C oraz inne przeciwutleniacze i minerały śladowe.

Osoba czuje się pełniejsza po zjedzeniu jabłka z powodu połączenia błonnika, wody i składników odżywczych. Być może dlatego tak wielu ludzi lubi jabłka jako szybkie przekąski, aby je utrzymać między posiłkami.

Specyficzne flawonoidy, takie jak kwercetyna znaleziona w jabłkach, mogą faktycznie chronić osobę przed cukrzycą. W recenzji z 2011 r. Stwierdzono, że spożywanie jabłek wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy.

Spożywanie urozmaiconej diety bogatej w warzywa i owoce, w tym jabłka, jest dobre dla wszystkich, ale może nawet ważniejsze dla osoby z cukrzycą lub wysokiego ryzyka zaburzenia.

Cukrzyca i inne owoce

Dieta bogata w warzywa i owoce jest korzystna dla wszystkich, a niektóre owoce zapewniają więcej korzyści niż inne, szczególnie dla osoby z przewlekłym stanem zdrowia.

Spożywanie owoców w całej ich surowej formie daje najwięcej korzyści, ponieważ gdy owoce są przetwarzane, włókna, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze mogą zostać zredukowane.

Jagody i czereśnie

Różnorodność jagody na desce

Jagody mają niższy poziom cukru niż inne owoce. Są naturalnie bogate w przeciwutleniacze, flawonoidy i składniki odżywcze, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy organizmu i ogólny stan zdrowia.

Podobnie jak jabłka, wiśnie zawierają kwercetynę, co może być korzystne dla osoby chorej na cukrzycę.

Jagody o bogatych kolorach mogą stanowić zdrowy wybór, w tym:

 • truskawki, maliny i jeżyny
 • winogrona i porzeczki
 • jagody
 • żurawina
 • tarta z wiśniami

Możliwe jest kupowanie świeżych lub mrożonych jagód. Wersje suszone mogą być mniej wypełnione, ale są również zdrową opcją, chociaż osoby chore na cukrzycę powinny zwracać uwagę na produkty owocowe, które zawierają cukier, ponieważ nie zawsze jest to oczywiste.

Inne owoce

Każdy owoc powinien być w porządku dla osoby chorej na cukrzycę, o ile nie mają alergii.

American Diabetes Association zaleca następujące owoce dla osób, które używają indeksu glikemicznego w swoich wyborach żywieniowych:

 • awokado
 • banan
 • mango
 • papaja
 • kiwi
 • Ananas
 • melony kantalupa, arbuz i spadzi
 • owoce cytrusowe, takie jak grejpfrut, pomarańcze i mandarynki
 • owoce pestkowe, w tym morele, śliwki i brzoskwinie

Osoba powinna monitorować, jak różne owoce wpływają na ich objawy i poziom cukru we krwi, ponieważ wrażliwość każdej osoby może być inna. Dla niektórych, owoce o większej zawartości cukru mogą wymagać mniejszego spożycia lub uniknięcia ich, w zależności od tego, jak wpływają na poziom cukru we krwi.

Czy należy unikać soków owocowych?

Soki owocowe, które zawierają 100 procent rzeczywistych owoców, powinny być w porządku dla osoby chorej na cukrzycę, chociaż mogą chcieć ograniczyć ich spożycie, ponieważ soki owocowe mogą zawierać większe stężenie cukru i mniej błonnika niż świeże owoce. Może to spowodować większy wzrost stężenia cukru we krwi.

Cztery uncje soku owocowego zawierają około 15 g węglowodanów. Pamiętając o całkowitym spożyciu węglowodanów podczas posiłku, ważne jest, aby kontrolować cukrzycę, a uwzględnianie soku owocowego w śledzeniu węglowodanów jest niezbędne.

Należy unikać soków owocowych z dodatkiem cukrów. Niektóre soki owocowe mogą zaczynać się jako owoce, ale proces zamieniania ich w sok może usunąć dużo błonnika i składników odżywczych.To, co pozostało po przetworzeniu, jest często wyższe zarówno dla cukru, jak i dla kalorii niż dla samego owocu.

Inne „soki owocowe” zawierają niewiele lub brak prawdziwych owoców. Czytanie składników i skupianie się na 100 procentach rzeczywistych soków ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wyższego spożycia składników odżywczych.

Perspektywy

Jabłka są bardzo pożywnym wyborem żywności i stanowią świetną zdrową przekąskę. Powinny mieć minimalny wpływ na poziom cukru we krwi i poziom insuliny, co czyni je doskonałą przekąską dla osób chorych na cukrzycę.

Regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi i poziomów insuliny po zjedzeniu jabłek może pomóc osobie dowiedzieć się, jak jabłka na nią wpływają, a jedzenie różnorodnych świeżych, zdrowych produktów jest zawsze zalecane.

Like this post? Please share to your friends: