Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niezdrowy oddech związany z bakteriami, które powodują wrzody żołądka i raka

Nowe badania z Japonii wykazały, że bakterie powodujące wrzody żołądka i raka żyją w jamie ustnej niektórych osób z nieświeżym oddechem, nawet jeśli nie mają oznak chorób żołądka.

Badanie było dziełem dr Nao Suzuki z Fukuoka Dental College w Fukuoka, Japonia i współpracowników i zostało opublikowane w grudniowym numerze Journal of Medical Microbiology.

Naukowcy odkryli ostatnio, że infekcja bakterią Helicobacter pylori, która jest przenoszona przez ponad 90% ludzi w rozwijającym się świecie i od 20 do 80% osób w krajach rozwiniętych, była prawdopodobnie przyczyną wrzodów trawiennych i raka żołądka.

Nowsze badania sugerują również, że ludzka jama, która jest domem dla ponad 600 różnych gatunków bakterii (z których niektóre powodują chorobę), jest potencjalnym rezerwuarem dla H. pylori, szczególnie w obecności choroby przyzębia lub dziąseł, znanego przyczyną cuchnący oddech lub nieświeży oddech.

Suzuki wyjaśnił, że nieświeży oddech lub cuchnący oddech są powszechne u ludzi i są najczęściej spowodowane przez choroby dziąseł, złuszczenia języka, słabą higienę jamy ustnej i źle wypełnione nadzienia (zatrzymują bakterie).

„Bakterie produkują lotne związki, które nieprzyjemnie pachną, w tym siarkowodór, merkaptan metylu i siarczek dimetylu.” Lekarze często mierzą poziom tych związków w celu zdiagnozowania problemu, a choroby żołądkowo-jelitowe również powodują cuchnący oddech „- powiedział Suzuki.

Suzuki i jego współpracownicy postanowili zbadać częstość występowania H. pylori w ustach osób z nieświeżym oddechem.

„Ostatnio naukowcy odkryli, że H. pylori może żyć w jamie ustnej”, powiedział Suzuki, dodając, że:

„Chcieliśmy ustalić, czy bakterie mogą powodować nieświeży oddech, więc przetestowaliśmy pacjentów skarżą się na cuchnący oddech na obecność H.pylori.”

Do badań naukowcy przeprowadzili badania DNA śliny pobrane od 326 Japończyków; 251 miało rzeczywisty nieświeży oddech lub cuchnący oddech, a 75 nie. Nie wykryto żadnych oznak chorób żołądka.

Znaleźli H. pylori i inne bakterie, które występują w chorobie przyzębia lub dziąseł, zwane bakteriami periodontopatycznymi, w tym Porfiriosom gingivalis, Treponema denticola i Prevotella intermedia.

Bardziej spontycznie wyniki pokazały, że:

  • 21 (6,4 procent) uczestników miało H. pylori w ustach.
  • Uczestnicy ci mieli również wyższe poziomy innych markerów chorób przyzębia, w tym wyższe poziomy: merkaptanu metylu (nieczuły gaz oddechowy), każda z bakterii periodontopatycznych; mobilność zębów; głębokość kieszonki przyzębnej (PPD); i krew utajoną w ślinie.
  • Spośród 102 uczestników z chorobą przyzębia 16 (15,7 procent) miało H. pylori w jamie ustnej.

Naukowcy doszli do wniosku, że obecność H. pylori u prawie 16% uczestników z zapaleniem przyzędzia sugeruje, że:

„Postęp w kieszonce przyzębia i stan zapalny mogą sprzyjać kolonizacji przez ten gatunek i że zakażenie H. pylori może być pośrednio związane z ustnym zapaleniem halitozy po zapaleniu przyzębia”.

„Chociaż obecność H. pylori w jamie ustnej nie powoduje bezpośrednio nieświeżego oddechu, wiąże się z chorobą przyzębia, która powoduje oddech oddechowy” – powiedział Suzuki, który powiedział, że zespół będzie teraz badał:

„Związek H. pylori w jamie ustnej i żołądku Mamy nadzieję odkryć rolę jamy ustnej w przenoszeniu infekcji H. pyloristomach w najbliższej przyszłości.”

„Wykrywanie DNA Helicobacter pylori w ślinie pacjentów narzekających na halitozę.”
Nao Suzuki, Masahiro Yoneda, Toru Naito, Tomoyuki Iwamoto, Yousuke Masuo, Kazuhiko Yamada, Kazuhiro Hisama, Ichizo Okada i TakaoHirofuji.
J. Med. Microbiol, grudzień 2008; 57: 1553-1559.
DOI: 10.1099 / jmm.0.2008 / 003715-0

Kliknij tutaj, aby uzyskać Abstrakt.

Źródło: Journal abstrakt, briefing prasowy Society for General Microbiology.

Napisane przez: Catharine Paddock, PhD

Like this post? Please share to your friends: