Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Naturalne środki na łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry. Często wpływa na skórę głowy, powodując łuskowate, czerwone plamy. Plastry mogą również pojawić się na twarzy i górnej części ciała. Dotknięte obszary mogą mieć wydzielanie substancji oleistej do mieszków włosowych.

Łojotokowe zapalenie skóry (SD) jest spowodowane reakcją autoimmunologiczną lub alergią i nie jest zakaźne. Nie można go też wyleczyć, ale można nim zarządzać za pomocą leczenia.

Leczenie SD nie zawsze jest konieczne, ponieważ objawy mogą ustępować w sposób naturalny. Ale dla większości ludzi SD to stan trwający całe życie, który będzie się nadal rozpalać i oczyszczać. Właściwa pielęgnacja skóry może pomóc utrzymać objawy na dystans.

Szybkie fakty dotyczące łojotokowego zapalenia skóry:

 • SD jest tak samo powszechny jak trądzik.
 • Stan dotyczy osób w każdym wieku.
 • Stan dotyczy osób w każdym wieku.
 • Aby zdiagnozować SD, lekarz – zazwyczaj dermatolog – zbada dotknięte obszary.
 • Ktoś powinien porozmawiać z dermatologiem lub lekarzem, aby zdecydować się na najlepsze leczenie.

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

SD może wywołać wysypkę czerwonawą, obrzękniętą, tłustą i białą lub żółtawą skorupą.

Istnieją dwa typy SD:

Cradle cap

Łojotokowe zapalenie skóry lub kołyska na skórze głowy.

Cradle cap jest często u niemowląt. Powoduje powstawanie łuskowatych plam na skórze głowy dziecka, które mogą być tłuste lub chrupiące.

Cradle cap zazwyczaj nie jest szkodliwy i może zniknąć bez leczenia w ciągu kilku miesięcy. Niektóre dzieci mogą mieć SD w okolicy pieluchy, co zwykle mylone jest z pieluszkami.

W rzadkich przypadkach SD może pokrywać całe ciało dziecka, powodując czerwone, łuszczące się plamy i stan zapalny skóry.

Bez względu na formę, jaką SD przyjmuje u niemowląt, zanika ona na stałe przed ukończeniem jednego roku życia. Wybór leczenia miejscowego dla dzieci poniżej pierwszego roku życia należy przeprowadzić w porozumieniu z lekarzem.

Dorosłe łojotokowe zapalenie skóry

Dorośli SD to stan, który pojawia się i przechodzi przez całe życie człowieka. Pogoda i stres zwykle wywołują zaostrzenia. Leczenie może zmniejszyć rozbłyski i przynieść ulgę w objawach.

Przyczyny i czynniki ryzyka

SD jest powszechne w 1-3 procentach populacji, wynika z raportu z czasopisma medycznego.

Przyczyny SD są nieznane, ale wiele osób cierpiących na tę chorobę ma tendencję do nadmiernej obecności drożdży w skórze w dotkniętych obszarach.

Posiadanie pewnych schorzeń może zwiększać ryzyko wystąpienia SD. Inne warunki, które mogą narazić kogoś na ryzyko związane z SD:

 • przewlekły trądzik
 • alkoholizm lub nadmierne spożywanie alkoholu
 • depresja
 • zaburzenia odżywiania
 • łuszczyca
 • trądzik różowaty

Naukowcy sądzą, że genetyka i hormony mogą odgrywać rolę w rozwoju SD, ale muszą jeszcze zidentyfikować jakiekolwiek specyficzne mutacje genów związane z tym schorzeniem.

Stres, zbyt dużo normalnych drożdży skóry i zimna, sucha pogoda są również potencjalnymi wyzwalaczami zapalenia SD.

Jakie są objawy?

Swędząca skóra.

Objawy SD są gorsze w zimnych, suchych porach roku lub gdy ktoś jest zestresowany.

Biopsja dotkniętej skóry jest zwykle wykonywana w celu wykluczenia innych stanów, które mogą powodować podobne objawy.

Objawy SD mogą obejmować:

 • łupież lub łuszczenie skóry na skórze głowy, włosy, broda, wąsy lub brwi
 • tłuste płaty na skórze głowy, twarzy, nosa, powiekach, uszach, klatce piersiowej, pachach, pachwinie i pod biustem
 • czerwona, stan zapalny skóry
 • swędząca skóra

Jakie są naturalne metody leczenia SD?

Wyzwalacze SD zależą od rodzaju skóry i czułości. Jeśli chodzi o naturalne rozwiązania, nie ma jednej uniwersalnej opcji. Oto kilka naturalnych środków, które mogą pomóc w zapobieganiu objawom SD lub leczeniu zaostrzeń:

Dobra pielęgnacja skóry

W przypadku SD na ciele, zwłaszcza na twarzy, rozsądne jest utrzymywanie dotkniętych obszarów w czystości przez codzienne mycie wodą z mydłem.

Uzyskanie dużej ilości światła słonecznego może również powstrzymać rozwój drożdży, które rozpalają skórę podczas nawrotu SD.

W przypadku objawów skórnych osoby dorosłe mogą stosować dostępne bez recepty szampony przeciwłupieżowe zawierające smołę węglową, kwas salicylowy, siarczek selenu lub pirytionian cynku.

Olej rybny

Olej rybi, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, znany jest z właściwości przeciwzapalnych. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów oleju rybnego powoduje zmniejszenie objawów skórnych różnych stanów zapalnych skóry.

Olej z ryb jest bezpieczny, pod warunkiem, że jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Matki karmiące piersią powinny mieć świadomość, że przyjmowanie oleju z ryb zwiększa poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w mleku matki. Osoba powinna porozmawiać z lekarzem przed uzupełnieniem dziecka poniżej 1 roku życia o kwasy tłuszczowe omega-3.

Aloes

Aloes ma również właściwości przeciwzapalne, a badania wykazały, że jest on skuteczny w leczeniu SD. Suplementy z aloesu mogą pomóc w tłumieniu zaostrzeń i złagodzić ich nasilenie.

Nie należy podawać suplementów z aloe vera dzieciom w wieku poniżej 10 lat bez uprzedniego omówienia bezpieczeństwa i dawkowania z lekarzem.

Aloe vera jest również stosowany w leczeniu zaparć, więc suplementy mogą powodować działania niepożądane, w tym:

 • skurcze brzucha
 • biegunka
 • zaparcie
 • przebarwienie moczu

Miejscowe stosowanie aloesu może również pomóc w opanowaniu zaczerwienienia i swędzenia podczas nawrotów SD. Przed użyciem miejscowego Aloe Vera, sprawdź alergie, nakładając niewielką ilość na miejsce o zdrowej skórze wielkości centymetra. Jeśli nie ma reakcji w ciągu 12-24 godzin, stosowanie miejscowe powinno być bezpieczne.

Należy pamiętać, że reakcje alergiczne mogą rozwijać się z czasem. Przerwać stosowanie miejscowego Aloe Vera, jeśli pojawią się objawy alergii.

Skutki uboczne miejscowego Aloe Vera mogą obejmować:

 • czerwień
 • palenie
 • kłujący
 • potencjalna reakcja alergiczna u osób z wrażliwością na skórę

Probiotyki

Probiotyki mogą wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszyć reakcje zapalne w całym ciele.Podczas gdy badania nad wpływem probiotyków na liczbę nawrotów SD są ograniczone, probiotyki nadal promują zdrowszą odpowiedź immunologiczną, więc mogą być warte spróbowania.

Nie podawaj dzieciom poniżej 1 roku życia żadnych produktów zawierających probiotyki, takich jak jogurty lub suplementy doustne, ponieważ nie przeprowadzono badań nad wpływem na bardzo małe dzieci.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego od dawna jest badany jako lek na wiele chorób skóry. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Miejscowe stosowanie oleju z drzewa herbacianego jest bezpieczne, ale należy go rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Wymieszaj 3-5 kropli olejku z drzewa herbacianego w 1 uncji oleju nośnego przed nałożeniem. Pomaga to zmniejszyć swędzenie i przyspiesza gojenie się łuskowatych plastrów skóry

Pozostałe olejki eteryczne

Ziołowe olejki eteryczne.

Olej z wiesiołka, olej z ogórecznika i olej z nasion czarnej porzeczki również zawierają właściwości, które mogą pomóc w leczeniu objawów SD. Pomagają zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie. Przed aplikacją oleje te należy rozcieńczyć olejem nośnym.

Nie zbadano szczegółowo stosowania olejków eterycznych u małych dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Ktoś powinien używać olejków eterycznych tylko u dzieci z zachowaniem szczególnej ostrożności i po konsultacji z lekarzem.

Olejki eteryczne nie powinny być połykane i powinny być stosowane wyłącznie miejscowo lub z dyfuzorem.

Leczenie lecznicze

Leki do stosowania miejscowego są najczęstszym sposobem leczenia zaostrzeń w SD. Obejmują one:

 • kremy
 • pianki
 • żele
 • płyny
 • maści zawierające kortykosteroidy lub hydrokortyzon

Leki te mogą powodować przerzedzenie skóry przez nadmierne spożycie, dlatego lekarze zalecają ich jedynie do krótkotrwałego stosowania. Uzupełnianie tych miejscowych leków naturalnymi metodami leczenia może zmniejszyć działania niepożądane i może być lepsze w dłuższej perspektywie.

W przypadku SD na skórze głowy wywołanej przez bakterie, można przepisać żele antybakteryjne. Szampony i kremy przeciwgrzybicze to również opcje tego objawu SD.

Terapia światłem była stosowana w ciężkich przypadkach SD. Terapia światłem obejmuje eksponowanie dotkniętych obszarów skóry lub skóry głowy na promieniowanie ultrafioletowe.

Perspektywy

SD to stan trwający całe życie, który przychodzi i odchodzi. Najlepiej jest kontrolować i zarządzać za pomocą leczenia.

Istnieje wiele naturalnych zabiegów, które mogą dodać do zabiegów medycznych. W przypadku małych dzieci, ktoś powinien zawsze porozmawiać z lekarzem przed użyciem któregokolwiek z tych produktów. Dzieje się tak dlatego, że bardzo mało jest badań nad ich skutkami i bezpieczeństwem u dzieci.

Osoba powinna zawsze pamiętać, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje ziół, olejków eterycznych lub suplementów pod względem ich siły, jakości, czystości lub bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem przeczytać etykiety i marki badawcze.

Kontrolowanie czynników ryzyka i ćwiczenie dobrej pielęgnacji skóry może zmniejszyć ciężkość SD.

Like this post? Please share to your friends: