Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nieoczekiwanie opioidy mogą zwiększać ryzyko przewlekłego bólu

Po operacji opioidy – takie jak morfina – są rutynowo stosowane w leczeniu bólu. Jednak zgodnie z nowym badaniem leki mogą rzeczywiście zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego bólu.

Leki opioidowe i słowo

Opioidy to ważna wiadomość. „Epidemia opioidowa” w Stanach Zjednoczonych niszczy życie od wybrzeża do wybrzeża.

Ponad 100 osób umiera z powodu przedawkowania związanego z opioidami każdego dnia w USA.

Pomimo okropności uzależnienia jednym z aspektów stosowania opioidów rzadko poddawanych w wątpliwość jest to, jak efektywnie spełniają swoją podstawową funkcję: stłumić ból.

Od tysiącleci stosowany w takiej czy innej formie, opioidy pobudzają ból do uległości, szybko przyspieszając pacjenta. Ostatnie badanie, które zostało przeprowadzone na University of Colorado Boulder, zamienia to mocno zakorzenione pojęcie na głowie.

Starszy autor, profesor Linda Watkins, z Wydziału Psychologii i Neuronauki, mówi złowrogo: „[…] istnieje jeszcze jedna ciemna strona opiatów, której wielu ludzi nie podejrzewa”.

W tym przypadku nie chodzi tu o dodatkowe kwestie, do których odnosi się prof. Watkins. Paradoksalnie, opioidy mogą przedłużyć ból po operacji. Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie.

Badano ból porodowy i opioidy

W celu przeprowadzenia badań prof. Watkins i współpracownik Peter Grace z MD Anderson Cancer Center w Houston w Teksasie przeprowadzili laparotomię na samcach myszy. Procedura ta polega na wykonaniu nacięcia przez ścianę brzucha w celu uzyskania dostępu do wnętrza jamy brzusznej, co roku odbywa się na dziesiątkach tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych.

„Opiaty są naprawdę skuteczne w ostrym łagodzeniu bólu, nie ma leku, który działa lepiej, ale przeprowadzono bardzo niewiele badań, aby sprawdzić, co robi w ciągu tygodni lub miesięcy po jego wycofaniu”.

Peter Grace

Po zabiegu jedna grupa szczurów otrzymała równowartość umiarkowanej dawki morfiny przez następne 7 dni, podczas gdy inna grupa otrzymywała morfinę przez 8 dni, a dawkę zmniejszano do 10 dnia.

Inna grupa otrzymywała morfinę przez 10 dni, po czym leczenie nagle przerwała. Ostateczna grupa otrzymała zastrzyki z roztworu soli, a nie morfinę jako kontrolę.

W innym doświadczeniu grupa szczurów otrzymała 7-dniowy cykl morfiny, który zakończył się na tydzień przed operacją.

Zanim rozpoczęły się reżimy morfiny i po ich zakończeniu mierzono wrażliwość szczurów na dotyk, podobnie jak aktywność genów związanych ze stanem zapalnym w rdzeniu kręgowym.

W porównaniu ze szczurami, którym podawano sól fizjologiczną, ci, którzy otrzymali morfinę, znosili ból pooperacyjny przez ponad 3 dodatkowe tygodnie. Ponadto, im dłużej podawano morfinę, tym dłużej trwał ból szczurów.

Badanie ujawniło również, że zmniejszanie dawki morfiny nie ma znaczenia. Jak wyjaśnia Grace: „To mówi nam, że nie jest to zjawisko związane z wycofaniem opioidów, które, jak wiemy, może powodować ból. Coś tu się dzieje.”

W jaki sposób morfina może wywoływać ból pooperacyjny?

Kolejnym pytaniem, które należy zadać, jest oczywiście to, co napędza ten sprzeczny z intuicją efekt. Prof. Watkins nazywa to rezultatem „jednego uderzenia” na komórkach glejowych.

W mózgu komórki glejowe są liczniejsze niż neurony. Chronią i wspierają komórki nerwowe i, jako część ich roli jako obrońcy, kierują reakcją odpornościową mózgu, w tym zapaleniem.

Pierwsze „uderzenie” pojawia się, gdy zabieg chirurgiczny aktywuje Toll-podobny receptor 4 (TLR4). Prof. Watkins nazywa te „nie ja, nie rację, nie O.K”. receptory; pomagają zaplanować reakcję zapalną. To pierwsze trafienie zachęca ich do działania po pojawieniu się drugiego trafienia.

Drugim trafieniem jest morfina, która również stymuluje TLR4. Jak wyjaśnia prof. Watkins:

„Przy tym drugim uderzeniu, zagruntowane komórki glejowe reagują szybciej, silniej i dłużej niż wcześniej, powodując o wiele bardziej trwały stan zapalny, a czasem lokalne uszkodzenie tkanki.”

Chociaż badanie jest w modelu zwierzęcym i będzie wymagać replikacji u ludzi, to jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami.

Na przykład w 2016 r. Ci sami naukowcy opublikowali kolejne badanie na zwierzętach, które wykazało, że kilka dni leczenia opiatów zaostrzyło ból nerwów obwodowych i przedłużało ból. W tym badaniu również implikowano aktywację szlaków zapalnych.

„Niezwykle duża liczba osób kończy się chronicznym bólem pooperacyjnym” – wyjaśnia prof. Watkins. W rzeczywistości miliony osób z USA cierpią z powodu przewlekłego bólu. „To nowe badanie daje wgląd w jedno wytłumaczenie tego”.

Co ciekawe, szczury, które otrzymały morfinę, która zakończyła się tydzień przed operacją, nie odczuwały długotrwałego bólu pooperacyjnego, co doprowadziło autorów badania do wniosku, że istnieje „krytyczne okno dla wzmocnienia bólu przez morfinę”.

Ponieważ obecnie uważa się, że opioidy są najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem pooperacyjnym, jeśli wyniki te powtarza się u ludzi, pozostawia to naukę medyczną w trudnej sytuacji.

Właśnie dlatego prof. Watkins poświęca dużo energii na projektowanie leków, które można podawać wraz z opioidami, aby zmniejszyć reakcję zapalną. Eksploruje również alternatywne środki przeciwbólowe, takie jak kanabinoidy.

Like this post? Please share to your friends: