Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Uszkodzenia dny moczanowej można opanować za pomocą diety na ciśnienie krwi

Dna jest stanem bolesnym i chociaż dieta jest znana z odgrywania roli, dokładne przyczyny zaostrzeń nie są zrozumiałe. Świeża analiza starych danych wykazała, że ​​dieta zaprojektowana w celu obniżenia ciśnienia krwi może zminimalizować napady dny moczanowej.

[Prawa stopa z dna]

Dna moczanowa jest stanem reumatycznym spowodowanym nagromadzeniem kwasu moczowego w stawach, znanym jako hiperurykemia.

Jest to najczęstsza postać zapalnego zapalenia stawów u mężczyzn. Dna zwykle uderza w podstawowym stawie dużego palca i może być wyniszczająco bolesna.

Zaostrzenia mogą trwać kilka dni lub nawet tygodni, powodując indywidualny znaczny dyskomfort.

Chociaż dokładne mechanizmy prowadzące do dny nie są w pełni znane, znane są pewne czynniki ryzyka; należą do nich spożycie alkoholu, nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), insulinooporność oraz dieta bogata w czerwone mięso i owoce morza.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), w latach 2007-2008 3,9 procent wszystkich dorosłych Amerykanów i 5,9 procent mężczyzn (6,1 miliona osób) miało dnę.

Zgłaszają również, że ogólna częstość występowania dny moczanowej wzrosła o 1,2 procent w ciągu ostatnich 20 lat.

Chociaż wyżej wspomniane czynniki żywieniowe odgrywają rolę w podnoszeniu poziomu kwasu moczowego we krwi, dokładne przyczyny pozostają tajemnicą. Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine, MD, niedawno podjęli się zbadania wpływu diety na dnę moczanową bardziej szczegółowo.

Świeże spojrzenie na dnę

Dr Stephen P. Juraschek i jego współpracownicy ponownie otworzyli dane z próby klinicznej przeprowadzonej w 1997 r., Zatytułowanej DASH (Podejścia żywieniowe do Stop Hypertension). Przełomowe badanie wykazało, że dieta DASH – redukcja soli, wzrost całych ziaren, owoców i warzyw, niskotłuszczowych produktów mlecznych i mniej czerwonego mięsa, słodyczy i tłuszczów nasyconych – znacząco poprawiły ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

W doświadczeniu DASH-Sodium ponad 400 uczestników otrzymało dietę DASH lub typową amerykańską dietę przez 3 miesiące. Każdego miesiąca uczestnicy otrzymywali różne ilości sodu – 1,2 grama (niska), 2,3 grama (średnia) lub 3,4 grama (wysoka). Wyższa liczba odpowiada standardowej amerykańskiej diecie.

Przed rozpoczęciem badania i po każdym miesiącu badacze analizowali krew uczestników dla różnych markerów chemicznych; obejmowały one kwas moczowy.

Dr Juraschek i jego zespół niedawno otworzyli zestaw danych i przeanalizowali wpływ każdej z interwencji na sól na stężenie kwasu moczowego.

Ogólnie dieta DASH doprowadziła do spadku kwasu moczowego o 0,35 miligrama na decylitr. Chociaż jest to tylko umiarkowany spadek, zespół odkrył, że zmiana była większa dla osób, które miały najwyższy poziom kwasu moczowego na początku badania. Uczestnicy z odczytem 7 miligramów na decylitr na początku badania wykazali redukcję o 1,3 miligrama na decylitr.

Aby pokazać tę postać w perspektywie, leki przeznaczone do leczenia dny moczanowej, takie jak allopurinol, generalnie obniżają poziom kwasu moczowego o 2 miligramy na decylitr.

„Gdy osiągniecie tak wysoką redukcję, jak sądzimy, w przypadku pierwotnej diety DASH w tym badaniu, efekt zaczyna być porównywalny z lekami na dnie”.

Dr Stephen P. Juraschek

Poziomy sodu i kwasu moczowego

Kiedy zespół zbadał interakcję między poziomami sodu i kwasem moczowym, odkrycia zaskoczyły ich – były przeciwieństwem oczekiwań. Podczas fazy niskiego stężenia soli w diecie DASH poziom kwasu moczowego był najwyższy; w średnich i wysokich dawkach sodu obniżono poziomy.

Te zmiany spowodowane spożyciem soli były niewielkie, ale znaczące.

Autorzy jednak nie zalecają, aby osoby z dną zaczęły dodawać sól do swojej diety. „Ponad 70 procent osób z dną ma wysokie ciśnienie krwi” – mówi dr Juraschek. „Jeśli ktoś miałby spożywać więcej sodu w celu poprawienia stężenia kwasu moczowego, mogłoby to pogorszyć ciśnienie krwi”.

Wyniki analizy opublikowano w tym tygodniu w czasopiśmie. Chociaż dalsze badania będą konieczne, aby potwierdzić wyniki, naukowcy są optymistami. Jeśli dieta DASH może zapobiec lub przynajmniej zminimalizować nawroty dny moczanowej, przyniosłaby istotną korzyść osobom cierpiącym na dnę.

Dna obecnie kosztuje system opieki zdrowotnej w Ameryce około 7,7 miliarda dolarów. Zmiana diety, która kontroluje dnę, jednocześnie kontrolując nadciśnienie i poziom cholesterolu, może znacząco zmienić życie milionów ludzi.

Dowiedz się, w jaki sposób dieta bogata w ziemniaki jest powiązana z wysokim ciśnieniem krwi.

Like this post? Please share to your friends: