Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Migrena z aurą może zwiększać ryzyko udaru

Ryzyko udaru mózgu może wzrosnąć o ponad jedną czwartą u osób, które doświadczają migreny z aurą. Tak kończy się bliźniaczych badań niedawno opublikowane w czasopiśmie.

kobieta z bólem głowy

Według Migraine Research Foundation około 39 milionów dzieci i dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest dotkniętych migreną, zaburzeniem charakteryzującym się nawrotem umiarkowanego lub silnego pulsującego bólu po jednej lub obu stronach głowy.

Około 25 procent osób z migreną doświadcza aury, która jest zbiorem objawów neurologicznych towarzyszących bólom głowy.

Objawy neurologiczne obejmują zaburzenia widzenia, takie jak kolorowe plamki lub czasowa ślepota, zawroty głowy, drętwienie lub mrowienie po jednej stronie ciała i trudności z mówieniem.

Wiele badań wskazuje, że osoby z migreną – szczególnie u osób, które doświadczają migreny z aurą – są bardziej narażone na udar.

W odniesieniu do nowych badań, współautorka dr Maria Lantz z Wydziału Neurologii Klinicznej w Karolinska Institutet w Szwecji i jej koledzy badali, czy czynniki rodzinne mogą odgrywać rolę w możliwym związku między migreną a udarem, ponieważ niewiele badań kontrolowało ten czynnik.

Ryzyko udaru wzrosło o 27 procent

Dr Lantz i jego współpracownicy przeanalizowali dane ze szwedzkiego rejestru bliźniaczego, zidentyfikowali ponad 53 000 bliźniąt urodzonych między 1935 a 1958 rokiem lub między 1959 a 1985 rokiem.

Korzystając z danych zebranych z kwestionariuszy dotyczących bólu głowy, naukowcy odkryli, że w sumie 8 635 bliźniaków przeżyło migrenę, z czego 5 082 miało migrenę bez aury, a 3553 – migrenę z aurą.

W ciągu średnio 12 lat obserwacji u bliźniąt wystąpiło 1,297 udarów.

W porównaniu z bliźniętami, u których nie wystąpiła migrena, bliźnięta, które doświadczyły migreny z aurą, były o 27 procent bardziej podatne na udar w czasie obserwacji.

Nie stwierdzono zwiększonego ryzyka udaru u bliźniaków, u których migrena bez aury wystąpiły. Ustalenia te pozostały po uwzględnieniu szeregu czynników ryzyka udaru mózgu, w tym ciśnienia krwi i palenia tytoniu.

Czynniki rodzinne mogą zaostrzać link

Co ciekawe, przeprowadzając analizę dwóch par, naukowcy zidentyfikowali czynniki rodzinne – takie jak środowisko w dzieciństwie i czynniki dziedziczne – które zaostrzały związek między migreną a aurą i ryzykiem udaru.

Dr Lantz i współpracownicy twierdzą, że ich odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania, które twierdzą, że migrena z aurą może zwiększać ryzyko udaru, i pomagają rzucić światło na czynniki, które mogą przyczynić się do tego ryzyka.

Z drugiej strony, wyniki mogą również przynieść ulgę osobom, które doświadczają migreny bez aury.

Autorzy piszą:

„Podsumowując, nie zaobserwowaliśmy zwiększonego ryzyka udaru związanego z migreną w ogóle, ale było nieznacznie zwiększone ryzyko udaru związanego z migreną z aurą, a analizy wewnątrzparowe sugerowały, że czynniki rodzinne mogą przyczynić się do tego związku.”

Like this post? Please share to your friends: