Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest związek między rozmytym wzrokiem a cukrzycą?

Osoba z niewyraźnym widzeniem nie jest w stanie dostrzec drobnych szczegółów. W ich widzeniu brak ostrości.

Jest to podobne do postrzegania rzeczy tak, jakby znajdowały się w nieostrych częściach zdjęcia.

Rozmycie może być subtelne lub oczywiste, może zmieniać się w ciągu dnia i może pojawić się powoli lub szybko. To zależy od przyczyny.

Cukrzyca może powodować niewyraźne widzenie z wielu powodów. Zarówno krótko- jak i długoterminowe powikłania mogą wpływać na widzenie osoby chorej na cukrzycę.

Jak cukrzyca wpływa na oczy

Niewyraźne widzenie i okulary.

Długotrwała niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi, który z czasem powoduje uszkodzenie małych naczyń krwionośnych.

Uszkodzenie to może prowadzić do problemów z częścią oka zwaną siatkówką, która może powodować niewyraźne widzenie.

Krótkotrwałe rozmazanie u osób chorych na cukrzycę wynika z innej przyczyny.

Płyn przesuwa się do iz oka ze względu na wysoki poziom cukru we krwi, powodując puchnięcie soczewki oka.

Ta zmiana kształtu powoduje rozmycie, ponieważ soczewka jest częścią, która skupia światło na tylnej części oka. Ten krótkoterminowy problem rozwiąże się po obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Czy leczenie cukrzycy może powodować rozmycie?

Cukrzyca może również powodować krótkotrwałe rozmycie, jeśli poziom cukru we krwi spadnie zbyt nisko (hipoglikemia). Może się to zdarzyć z powodu czasu jedzenia lub zmiany poziomu aktywności u osób przyjmujących leki zwiększające insulinę w organizmie.

Zamiast wywoływać zmiany w oku, rozmycie z niską zawartością cukru we krwi jest spowodowane efektami hipoglikemii w mózgu. Wzrok w ten sposób powrócony do normy powróci do normy po tym, jak poziom glukozy powróci do normy.

Czy rozmyte widzenie z cukrzycą jest tymczasowe?

Jak wspomniano powyżej, niewyraźne widzenie może być spowodowane zarówno krótkoterminowymi, jak i długotrwałymi powikłaniami cukrzycy.

Długotrwałe problemy z oczami są związane z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce jednego lub obu oczu ze względu na wysoki poziom cukru we krwi w ciągu wielu lat.

Te komplikacje nie są tymczasowe, chociaż ich postęp może zostać spowolniony.

Krótkotrwałe rozmycie spowodowane wysokim lub niskim poziomem cukru we krwi jest tymczasowe i ustąpi, gdy poziom cukru we krwi powróci do normy.

Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem?

Szereg schorzeń może powodować niewyraźne widzenie, a cukrzyca to tylko jeden.

Większość ludzi, którzy zaczynają widzieć rzeczy niewyraźnie, okazuje się potrzebować korekcji wzroku przy pomocy optyka. Jednak każdy, kto rozwinie niewyraźne widzenie, powinien zgłosić się do lekarza – zwłaszcza, jeśli problem pojawił się nagle.

Problemy z oczami mogą być związane z nowymi przypadkami cukrzycy lub komplikacjami istniejącego stanu.

Niezależnie od tego, czy cukrzyca musi zostać zdiagnozowana, czy już znajduje się pod opieką medyczną, ważne jest, aby dana osoba została sprawdzona, gdy pojawia się niewyraźne widzenie.

Każdy, kto już ma diagnozę cukrzycy, powinien poddać się rutynowemu badaniu wzroku, co najmniej raz w roku. W ten sposób wykryją wszelkie powikłania oczne, gdy są one nadal niewielkie.

Regularne kontrole oczu na cukrzycę

Coroczna kontrola oka nie jest przeprowadzana przez lekarza lub optyka. Zamiast tego jest to specjalistyczne badanie okulisty lub okulisty zwane okulistą. Lekarz okulista może następnie leczyć wszelkie napotkane problemy. Tylko okuliści mogą leczyć chorobę siatkówki.

Specjalista patrzy na tylną część oka (siatkówka) po powiększeniu źrenicy za pomocą leku dostarczanego w kroplach do oczu.

Test ten jest znany jako badanie rozszerzone oka i wykrywa oznaki retinopatii cukrzycowej – choroby siatkówki wywołanej cukrzycą.

Jeśli wiadomo, że problemy z cukrzycą rozwinęły się już wcześniej, zalecana jest wielokrotna kontrola każdego roku.

Kobieta z cukrzycą, która zajdzie w ciążę, powinna również częściej przeprowadzać kontrole. Podręcznik Merck zaleca jeden sprawdzian dla każdego trymestru ciąży.

Długotrwałe problemy z oczami

Powikłania oczne spowodowane cukrzycą są postępujące. Mogą rozpocząć się w punkcie, w którym można je znaleźć jedynie za pomocą specjalistycznego badania wzroku, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy oczne lub wizualne.

Starszy mężczyzna mruży oczy.

Retinopatia ma potencjał, aby przejść do coraz gorszych stanów. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa etapy tej choroby oczu:

  • Retinopatia w tle lub nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa (NPDR) – wczesne etapy, bez objawów lub tylko łagodne
  • Proliferacyjna retinopatia cukrzycowa (PDR) – zaawansowane stadium powikłań oka

W przypadku NPDR małe naczynia krwionośne siatkówki mogą być osłabione i zablokowane. Mogą być w nich wybrzuszenia lub wyciek płynu. Może to spowodować obrzęk centralnej części siatkówki.

NPDR można zaklasyfikować jako łagodną, ​​umiarkowaną lub ciężką w zależności od stopnia problemu naczyń krwionośnych.

Obrzęk siatkówki jest znany jako obrzęk plamki. Może to powodować problemy ze wzrokiem, ponieważ jest to centralna część z tyłu oka, która pozwala ludziom wyraźnie dostrzec drobne szczegóły.

PDR, bardziej zaawansowany stan choroby oczu, który może być spowodowany cukrzycą, wynika z problemów naczyń krwionośnych. Statki nie dostają krwi do siatkówki, ponieważ się zamknęły, a nowe naczynia zaczynają rosnąć, aby to zrekompensować. Ten etap rozwija się tylko u niektórych osób chorych na cukrzycę i trwa kilka lat.

Wzrost nowych naczyń krwionośnych nie zapewnia prawidłowego przepływu krwi do siatkówki, jednak może prowadzić do bliznowacenia i marszczenia się. Jeśli jest to wystarczająco poważne, wzrok może zostać zniekształcony. Siatkówka może się nawet odłączyć, powodując utratę wzroku.

Nowe kruche naczynia mogą również wykrwawić się. Objawy tego mogą obejmować pływające plamy w wizji. Jeśli krwawienie z siatkówki do centralnego płynu oka jest duże, wzrok może czasami zostać utracony, pozostawiając jedynie zdolność do odróżnienia światła od ciemności.

Ostatecznie nowe naczynia mogą również zacząć tworzyć się w tęczówce, co daje ludziom ich kolor oczu. Wpływa to na równowagę płynu w oku. Przyczyną jest jaskra – nagromadzenie ciśnienia w oku, które może wpływać na główny nerw biegnący od oka do mózgu.

Leczenie

Celem regularnych kontroli wzrokowych osób chorych na cukrzycę jest znalezienie problemów z siatkówką na najwcześniejszych etapach. To dobra wiadomość, jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana i przez wiele lat nie widać zmian w obrębie gałki ocznej.

Starsza kobieta sprawdza poziom cukru we krwi.

Kiedy zostanie wykryte na najwcześniejszym etapie, retinopatia może być zarządzana poprzez monitorowanie i kontrolowanie tych rzeczy, które mogą wpływać na zdrowie oczu, takich jak wysoki poziom cukru we krwi i wysokie ciśnienie krwi.

Środki zapobiegawcze można wtedy uruchomić w czasie, aby spowolnić ten stan. W przeciwnym razie retinopatia jest postępującą chorobą, która ulega pogorszeniu, jeśli poziom cukru we krwi pozostaje zbyt wysoki.

Problemy z siatkówką można zapobiec, kontrolując poziom cukru. Utrzymywanie ścisłej kontroli poziomu cukru we krwi spowalnia również każdą retinopatię, która już została wykryta.

Środki diety i stylu życia, które są potrzebne do opanowania cukrzycy, to te same środki, które zapobiegają problemom z oczami. Dalsza pomoc medyczna w przypadku cukrzycy kontroluje również ryzyko powikłań ocznych.

Dobra kontrola poziomu cukru we krwi pomaga także w utrzymaniu kolejnego czynnika ryzyka pod kontrolą wzroku – nadciśnienie tętnicze.

Zapobieganie wysokim poziomom cukru we krwi może również przynieść szersze korzyści w porównaniu z innymi powikłaniami cukrzycy. Neuropatia cukrzycowa, która może powodować utratę czucia w całym ciele, jest spowodowana uszkodzeniem nerwów z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi.

Zapobieganie regularnym kontrolom i ścisłe leczenie cukrzycy jest lepsze niż zarządzanie komplikacjami po ich wystąpieniu. Jeśli jednak retinopatia osiągnie późniejsze etapy progresji, konieczne może być zastosowanie specjalnych metod leczenia oczu.

Lekarze oczu mogą zalecić:

  • Zastrzyki w oku
  • Operacja laserowa z tyłu oka – stosowana w celu zmniejszenia obrzęku w centrum siatkówki, w celu zmniejszenia lub zapobieżenia nieprawidłowemu wzrostowi naczyń krwionośnych i zapobiegania krwawieniom
  • Mikrochirurgia w oku

Inne przyczyny niewyraźnego widzenia

Oprócz cukrzycy, inne przyczyny rozmycia to proste pogorszenie wzroku bez żadnego stanu chorobowego.

Taki niewyraźny wzrok może być spowodowany niedowidzeniem lub dalekowzrocznością. Rozmrażanie wynikające z braku widzenia 20/20 może być poprawione.

Inną częstą przyczyną rozmycia są suche oczy. Jedną z przyczyn suchych oczu jest, gdy mruganie zmniejsza się przez długie okresy patrzenia na ekran. Pracownicy komputerów mogą zauważyć niewyraźne widzenie z powodu suchych oczu.

Zmiany w oświetleniu, mruganie więcej i robienie przerw to sposoby na zapobieganie przesuszeniu oczu. Ważne jest również sprawdzenie wzroku od okulisty.

Medyczne przyczyny niewyraźnego widzenia obejmują zaćmę i jaskrę. Zaćma i jaskra są bardziej prawdopodobne u ludzi z cukrzycą.

Po ćwiczeniach niektórzy odczuwają niewyraźne widzenie. Możliwe przyczyny to niski poziom cukru we krwi, niskie ciśnienie krwi, bieganie na wietrze lub przeziębienie lub działanie słońca lub ochrony przeciwsłonecznej.

Czasami niewyraźne widzenie może wystąpić po ćwiczeniu lub po gorącej kąpieli z powodu choroby zwanej zapaleniem nerwu wzrokowego. Inne objawy to osłabienie wzroku, przytępienie lub zanik postrzegania koloru i ból za okiem podczas przesuwania oczu. Jeśli wystąpią takie objawy, należy udać się do lekarza.

Istnieje wiele innych medycznych przyczyn niewyraźnego widzenia, poza cukrzycą, kataraktą i jaskrą. Osoby z objawami ocznymi lub wzrokowymi powinny zawsze skonsultować się z lekarzem.

PLMedBook