Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niedokrwistość mikrocytowa: objawy, rodzaje i leczenie

Niedokrwistość mikrocytarna jest stanem, w którym tkanki i narządy organizmu nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

Ten brak tlenu może się zdarzyć, ponieważ organizm nie ma wystarczającej ilości czerwonych krwinek lub ponieważ czerwone krwinki nie zawierają wystarczającej ilości hemoglobiny, która jest białkiem transportującym tlen we krwi. W przypadku braku hemoglobiny w krwinkach czerwonych komórka ma mniejszy rozmiar i może przenosić mniej tlenu.

Anemia mikrocytowa nie jest jednym z warunków, ale raczej opisuje kilka różnych rodzajów anemii.

Objawy niedokrwistości mikrocytarnej

Czerwone krwinki

Wiele osób nie ma objawów niedokrwistości mikrocytarnej we wcześniejszych stadiach. Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych (AAFP) twierdzi, że lekarze odkrywają ją przypadkowo, gdy dana osoba wykonuje badanie krwi z innego powodu.

W przypadku osób z cięższą niedokrwistością objawy mogą obejmować:

 • blada skóra, która wygląda szaro
 • blady kolor na powiekach lub pod paznokciami
 • osłabienie lub zmęczenie
 • drażliwość
 • duszność
 • szybkie tętno
 • pica, czyli chęć jedzenia rzeczy takich jak lód, ziemia i glina

Przyczyny niedokrwistości mikrocytarnej

Objawy niedokrwistości

Niedokrwistość mikrocytowa może być spowodowana kilkoma różnymi stanami zdrowia, od łagodnych problemów do poważniejszych problemów. Ważne jest, aby współpracować z zespołem opieki zdrowotnej, aby znaleźć przyczynę.

Artykuł w stanie, że niedokrwistość mikrocytarna jest zwykle spowodowana przez jeden z następujących warunków, których nazwy tworzą skrót OGON:

Talasemia

Talasemia jest dziedziczną chorobą krwi, którą rodzice mogą przekazać swoim dzieciom w wyniku nieprawidłowych genów.

Jeśli ktoś ma talasemię, ich organizm nie wytwarza wystarczającej ilości białka, które zazwyczaj znajduje się w hemoglobinie.

Bez tego białka czerwone krwinki nie będą się odpowiednio tworzyć lub będą działały tak dobrze, jak powinny. Brak tego białka powoduje niedokrwistość, która może wahać się od łagodnego do ciężkiego, w zależności od tego, jak wiele genów dotyczy.

Artykuł w stanie, że anemia i niedokrwistość z niedoboru żelaza są najczęstszymi przyczynami niedokrwistości mikrocytarnej. Te dwa warunki mogą również występować razem u niektórych osób.

Niedokrwistość chorób przewlekłych

Niektóre chroniczne choroby i stany mogą powodować niedokrwistość mikrocytarną. Nazywa się to zwykle niedokrwistością stanu zapalnego i przewlekłą chorobą (AI / CD).

Przewlekłe infekcje lub stany zapalne mogą wpływać na sposób, w jaki organizm przetwarza żelazo. Około jednej czwartej do jednej trzeciej tych rodzajów niedokrwistości są klasyfikowane jako mikrocytów.

Niektóre warunki, które mogą powodować ten typ anemii obejmują:

 • choroba nerek
 • niektóre raki, takie jak choroba Hodgkina, chłoniak nieziarniczy i rak piersi
 • choroby zapalne, takie jak cukrzyca, niewydolność serca, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba zapalna jelit, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń
 • choroby zakaźne, w tym HIV, AIDS, gruźlica oraz niektóre infekcje serca i kości

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

AAFP stwierdza, że ​​niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości mikrocytarnej.

Przyczyna niedoboru żelaza często różni się w zależności od wieku i płci osoby.

U dzieci niedobory żywieniowe są zwykle przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza.

U kobiet w okresie menstruacji utrata krwi z miesiączki jest najczęstszym powodzią niedoboru żelaza.

Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza u dorosłych mężczyzn i niemęczących kobiet jest utrata krwi. Najczęściej taka utrata krwi występuje w jelitach, co może być wynikiem krwawienia z wrzodu żołądka.

W niektórych przypadkach guz w jelitach może powodować krwawienie. Niektóre osoby mogą potrzebować dodatkowych testów, aby wyszukać guz lub go wykluczyć.

Starsze osoby dorosłe mogą cierpieć na niedokrwistość z niedoboru żelaza, ponieważ ich dieta nie zawiera pewnych składników odżywczych lub dlatego, że mają określone chroniczne schorzenia, które utrudniają organizmowi wchłanianie żelaza. Artykuł stwierdził, że częstość występowania niedokrwistości waha się od 8-44 procent u starszych mężczyzn.

Zatrucie ołowiem

Dzieci, które są narażone na farbę na bazie ołowiu, ponieważ żyją w starszym domu, lub ponieważ znajdują się na zabawkach lub innych przedmiotach, mogą dostać zatrucia ołowiem, gdy umieszczają przedmioty w swoich ustach.

Zanieczyszczona woda i narażenie na ciężkie zanieczyszczenia przemysłowe mogą również powodować zatrucie ołowiem, choć jest to mniej powszechne.

Niedokrwistość sideroblastyczna

Wrodzona niedokrwistość sideroblastyczna jest dziedziczną chorobą krwi, która wpływa na zdolność szpiku kostnego do wytwarzania czerwonych krwinek. Chociaż może powodować anemię mikrocytarną, jest mniej powszechny niż inne przyczyny.

Leczenie

suplementy żelaza na łyżce

Osoby z niedokrwistością dowolnego typu powinny zgłosić się do lekarza w celu leczenia, nawet jeśli objawy nie występują.

Chociaż osoba z łagodną niedokrwistością może czuć się dobrze, stan ten może z czasem doprowadzić do uszkodzenia narządów krytycznych w ciele. Ciężka lub długotrwała anemia może nawet spowodować śmierć.

Leczenie zależy od przyczyny niedokrwistości mikrocytarnej. Lekarze mogą potrzebować przeprowadzić pewne testy, aby określić przyczynę, aby mogli opracować plan leczenia.

Lekarze mogą zalecać suplementy żelaza, które często rozwiązują niedokrwistość mikrocytarną u dzieci. Jeśli nie pomogą, mogą być potrzebne dalsze badania w celu sprawdzenia utraty krwi lub innej możliwej przyczyny.

Inne opcje leczenia obejmują:

 • antybiotyki w leczeniu przewlekłych zakażeń wywołujących anemię
 • hormony do leczenia ciężkich krwawień menstruacyjnych
 • lek, który pobudza organizm do wytwarzania czerwonych krwinek
 • transfuzje krwi (w cięższych przypadkach).
 • operacja w celu skorygowania krwawiącego wrzodu żołądka lub guza w jelitach

Można również stosować chelatację, która jest terapią pomagającą obniżyć poziomy ołowiu w organizmie. Terapia ta jest czasami pomocna u dzieci z niedokrwistością, ponieważ niedokrwistość zwiększa ryzyko zatrucia ołowiem.

Zapobieganie

W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku wrodzonego zaburzenia, nie ma sprawdzonego sposobu całkowitego zapobiegania niedokrwistości mikrocytowej.

Zrównoważona dieta bogata w żelazo, witaminę B12, witaminę C i kwas foliowy może być pomocna dla prawie każdego z niedokrwistością.

Ludzie, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości żelaza w swojej diecie, mogą potrzebować suplementów pod nadzorem lekarza.

Zapobieganie niedokrwistości u dzieci

Amerykańska Akademia Pediatrii mówi, że niemowlętom nie powinno się podawać mleka krowiego, zwłaszcza przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Zbyt wczesne podawanie mleka krowiego może spowodować utratę krwi w stolcu i może zakłócać wchłanianie żelaza.

Rodzice powinni poprosić swoich pediatrów o odpowiedni wiek, aby wprowadzić mleko krowie.

Dzieci karmione piersią zwykle otrzymują wystarczającą ilość żelaza od matki do 4 miesiąca życia. Gdy dziecko będzie gotowe na pokarmy stałe, wprowadzaj pokarmy z dodatkiem żelaza do swojej diety. Daj formule dzieciom odżywionym formułą odpowiednią ilość żelaza.

Dzieci i mleko krowie

Starsze dzieci mogą spożywać do 2 filiżanek pełnego mleka krowiego dziennie. Picie większe niż ta ilość może prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Niedokrwistość może wystąpić, ponieważ:

 • mleko ma naturalnie niską zawartość żelaza
 • mleko może napełnić dziecko, pozostawiając mniej miejsca na pokarmy bogate w żelazo
 • mleko zawiera wapń i kazeinę, które zakłócają zdolność organizmu do wchłaniania żelaza

Dobre źródła żelaza

Ludzie w każdym wieku mogą korzystać z pokarmów bogatych w żelazo, które mogą pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom anemii. Ponadto pokarmy bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, pomagają organizmowi lepiej wchłaniać żelazo.

Ciało pochłania zwierzęcą formę żelaza najskuteczniej, więc wegetarianie mogą potrzebować większej uwagi, aby uzyskać wystarczającą ilość żelaza.

Niektóre z najczęstszych produktów bogatych w żelazo obejmują:

 • czerwone mięso
 • żółtka
 • wzbogacone ziarna i zboża
 • fasolki
 • zielone warzywa liściaste
 • pomidory
 • ziemniaki
 • rodzynki

Perspektywy

Długoterminowa perspektywa dla osób z niedokrwistością mikrocytową zależy w dużej mierze od przyczyny niedokrwistości. Większość przypadków jest łagodna, szczególnie te, które są spowodowane niewielkim niedoborem żelaza.

Cięższe formy lub te spowodowane talasemią, owrzodzeniem lub nowotworem mogą wymagać większej opieki medycznej.

Kluczem do wyższej jakości życia z niedokrwistością mikrocytową jest jej identyfikacja i leczenie tak szybko, jak to możliwe.

Uzyskanie regularnej pełnej morfologii krwi (CBC) może pomóc w rozpoznaniu niedokrwistości u osób bezobjawowych. Prowadzi to do wcześniejszego leczenia podstawowej przyczyny i zazwyczaj lepszej jakości życia w ogóle.

Like this post? Please share to your friends: