Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Drażliwe biodro: co musisz wiedzieć

Drażliwość stawu biodrowego występuje, gdy stan zapalny stawu biodrowego ulega zapaleniu. Jest to częsta przyczyna bólu biodrowego i utykania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Znane również jako ostre przemijające zapalenie błony maziowej lub toksyczne zapalenie błony maziowej, biodra drażliwego występuje najczęściej w wieku od 3 do 10 lat. Częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt.

Tkanki wokół stawu biodrowego puchną, zwykle tylko w jednym biodrze, a ból może rozprzestrzeniać się od biodra do pachwiny, uda i kolana. Objawy mogą być alarmujące, ale jest to łagodny stan, który zwykle trwa tylko do 2 tygodni.

Często pojawia się około 2 tygodnie po chorobie wirusowej, ale eksperci nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.

Szybkie fakty dotyczące rozdrażnionego biodra:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących rozdrażnionego biodra. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

  • Drażniący biodra dotyka głównie dzieci, powodując ból od łagodnego do ciężkiego.
  • Może wystąpić po wirusie lub urazie lub z powodu słabego przepływu krwi.
  • Zwykle mija po 2 tygodniach, ale czasami trwa dłużej.
  • Jeśli ból utrzymuje się lub pogarsza, może być konieczne wykonanie testów, aby wykluczyć inne schorzenia.

Objawy

Drażniący biodro to stan przejściowy u dzieci, który powoduje ból i utykanie.

Drażliwy staw biodrowy obejmuje ból w stawie biodrowym, który ma tendencję do nagłego rozruchu, zwykle po jednej stronie biodra. Ból może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Może wpływać na biodro, pachwinę, udo i kolano po uszkodzonej stronie.

Utykanie może się rozwinąć, a młode niemowlęta mogą się czołgać lub płakać w nietypowy sposób z powodu bólu. Może to być bardziej zauważalne przy zmianie pieluch.

Czasami pojawia się niewielka gorączka, ale jest to mniej powszechne. Jeśli gorączka jest powyżej 101 stopni Fahrenheita, prawdopodobnie dziecko ma inny problem, który może być poważniejszy.

Przyczyny

W ostrym, przejściowym zapaleniu błony maziowej błona maziowa otaczająca biodro ulega zapaleniu lub obrzękowi, ale nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

Możliwe wyjaśnienia obejmują:

Infekcja wirusowa pojawiająca się około 2 tygodnie przed pojawieniem się objawów drażliwego stawu biodrowego, np. Infekcja górnych dróg oddechowych, być może przeziębienie lub ból gardła lub biegunka. Zapalenie może być reakcją alergiczną, która ma miejsce, gdy układ odpornościowy reaguje na infekcję w innym miejscu ciała.

Upadek lub obrażenia mogą go poprzedzać.

Zły przepływ krwi może spowodować uszkodzenie głowy kości udowej lub uda. Ta część kości udowej jest kulą w stawie biodrowym. Nazywa się to chorobą Perthesa i może powodować objawy podobne do podrażnionego biodra.

Diagnoza

Lekarz, zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu, zapyta dziecko lub rodzica lub opiekuna o objawy. Następnie odbędzie się badanie fizykalne.

Mogą to być zdjęcia rentgenowskie, obrazowanie lub badanie krwi. Badanie krwi wykryje każdą infekcję.

Leczenie

Dziecko powinno odpoczywać i nie powinno chodzić do szkoły lub przedszkola. Nie powinni brać udziału w sporcie, dopóki ból nie zniknie całkowicie.

Najwygodniej mogą leżeć na plecach, z kolanami zgiętymi i wywiniętymi, a stopa po uszkodzonej stronie wypadła.

Z resztą problem zazwyczaj zaczyna ustępować w ciągu 3 dni i powinien zniknąć za 2 tygodnie, ale czasami może trwać od 4 do 5 tygodni.

Zwykle nie ma potrzeby spędzania czasu w szpitalu.

Lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak paracetamol lub Tylenol, w celu wywołania bólu. Dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego.

Jeśli stan nie ustąpi lub jeśli ból będzie się utrzymywał lub będzie gorzej, rodzice powinni zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może istnieć inny podstawowy stan.

Like this post? Please share to your friends: