Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest zapalenie kaletki maziowej?

Zapalenie torebki barkowej to bolesne zapalenie stawu ramiennego. Jest powszechne, uleczalne i często leczy się w ciągu kilku miesięcy. Odpoczynek i delikatne ćwiczenia mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.

Zapalenie kaletki jest zapaleniem kaletek. Kalosze są małymi, wypełnionymi płynem woreczkami znalezionymi w pobliżu stawów. Działają jako poduszka pomiędzy ruchomymi częściami w stawie, aby powstrzymać mięśnie, kości i ścięgna przed otarciem.

Gdy kaletka na ramię zostaje podrażniona, staje się ona zapalna i powiększa się. Oznacza to, że w ramieniu jest mniej miejsca na ruchy mięśni i ścięgien, co może powodować ból i utratę ruchu w ramieniu.

Nadużywanie stawu barkowego, urazu lub stanów przewlekłych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, może powodować zapalenie kaletki barkowej.

W tym artykule podano kluczowe informacje dotyczące objawów i leczenia zapalenia kaletki barkowej.

Objawy

Biznesmen z ramienia kaletka worka trzymając ramię i plecy w bólu, siedząc przy biurku w pracy.

Główne objawy zapalenia kaletki barkowej to:

 • ból na zewnątrz lub na czubku barku
 • ból po dotknięciu barku
 • ograniczony zakres ruchu w stawie barkowym
 • obrzęk i zaczerwienienie wokół ramienia
 • ból barku, gdy ramię jest uniesione, takie jak sięganie po półki lub mycie włosów

Ból może się pogorszyć w nocy, zwłaszcza gdy leży na dotkniętym ramieniu. Może również pogorszyć się po tym, jak ramię pozostanie bez ruchu przez jakiś czas.

Zapalenie kaletki barku jest najczęstsze w kaletce podbarkowej. Jest to duża kalandra na końcu ramienia. Pomaga w płynnym ruchu, gdy ramię podnosi się ponad głowę.

Jeśli powyższe objawy są powiązane z gorączką, torebka może być zainfekowana. Nazywa się to zapaleniem kaletki septycznej, a lekarz powinien zbadać sytuację.

Leczenie

Zapalenie torebki barkowej można leczyć w domu lub przez lekarza. Objawy są często łagodzone za pomocą metody RICE: odpoczynek, lód, kompresja i elewacja.

Dokładniej, następujące leczenie może pomóc w zapaleniu kaletki barkowej:

 • Środki przeciwzapalne: Aspiryna lub ibuprofen mogą zmniejszyć obrzęk i dyskomfort w ramieniu.
 • Odpoczynek: Zmniejszenie ruchu ramion może zatrzymać kalekę, aby uzyskać więcej irytacji i dać mu czas na wyleczenie. Pomocna może być orteza na ramię. Wraz z wypoczynkiem, niektóre delikatne ćwiczenia ramion mogą zatrzymać sztywność stawu.
 • Opakowania z lodem: gdy obrażenia lub nadmierne zużycie powodują zapalenie kaletki, w ciągu pierwszych 5 dni może pomóc pomoc w postaci lodu. Nakładaj lód co 15-20 minut w 4-6 godzinnych odstępach, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
 • Zastrzyki steroidowe: Jeśli objawy utrzymują się, lekarz może wstrzyknąć kortykosteroidy w torebce lub w jej okolice. Zmniejsza to obrzęk i dyskomfort. Efekty mogą być tymczasowe, ale leczenie można powtórzyć kilka razy.
 • Operacja: Kiedy zapalenie kaletki barku jest długotrwałe i nie reaguje na leczenie po 6-12 miesiącach, operacja może zostać zaproponowana jako ostateczna opcja. Operacja może naprawić uszkodzenia i zmniejszyć ciśnienie w torebce.

Ćwiczenia

Kobieta odbiera fizjoterapię, aby leczyć ramię i ramię szkody.

Gdy ból zacznie ustępować, niektóre delikatne ćwiczenia wzmacniające mogą pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia. Codzienne ćwiczenia pozwalają utrzymać ramię aktywne, bez nadmiernego nacisku na staw barkowy.

Typowe ćwiczenia obejmują:

Obracanie ramion

 1. Stań prosto i podnieś ramiona w kierunku uszu. Przytrzymaj przez 5 sekund.
 2. Ściśnij łopatki za plecami. Przytrzymaj przez 5 sekund.
 3. Pociągnij łopatki w dół w kierunku pięt. Przytrzymaj przez 5 sekund.
 4. Powtórz 10 razy.

Prasy drzwiowe

 1. Stań prosto w otwartych drzwiach.
 2. Weź ranną rękę i zegnij łokieć pod kątem 90 stopni z ręką przed sobą, jakby chciał uścisnąć komuś rękę.
 3. Wciśnij grzbiet dłoni do ramy drzwi.
 4. Przytrzymaj przez 5 sekund.
 5. Powtórz 15 razy.

Podnieś windy

 1. Znajdź kij. Rękojeść z miotły jest idealna do tego ćwiczenia.
 2. Stań pionowo i trzymaj kij w obu dłoniach dłońmi skierowanymi w dół.
 3. Powoli podnieś kij nad głową, trzymając ramiona prosto.
 4. Przytrzymaj przez 5 sekund i powoli opuść ramiona.
 5. Powtórz 10 razy.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Najczęstszą przyczyną zapalenia kaletki barku jest powtarzające się ruchy lub nadużywanie stawu barkowego. Uszkodzenia fizyczne, takie jak wypadek samochodowy lub upadek, mogą również powodować zapalenie kaletki maziowej.

Hobby, które powodują powtarzające się obciążenia ramion, takie jak baseball, tenis, dzianie i trening siłowy, mogą powodować zapalenie kaletki. Ludzie z zawodami manualnymi są bardziej skłonni do zapalenia kaletki, w tym sportowców, malarzy i muzyków.

Inne stany chorobowe mogą spowodować lub spowodować, że ktoś będzie bardziej zagrożony zapaleniem kaletki barkowej. Należą do nich reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca i dna.

Czas odzyskiwania

Gdy zapalenie torebki barkowej jest spowodowane urazem fizycznym, można go leczyć w ciągu kilku dni.

Czas regeneracji jest dłuższy, jeśli zapalenie kaletki spowodowane jest nadmiernym zużyciem. Uzdrawianie może potrwać kilka tygodni lub dłużej, zwłaszcza jeśli nadal stosuje się staw barkowy.

B Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should Should

Zapalenie kaletki może być przewlekłe, gdy jest spowodowane stanami chorobowymi, zwłaszcza reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Diagnoza

Rezonans magnetyczny stawu barkowego i kości.

Podczas diagnozowania zapalenia kaletki maziowej lekarz może zapytać o czynniki ryzyka, w tym historię medyczną, zawód i hobby.

Testy diagnostyczne mogą obejmować:

 • Egzaminy fizyczne: Lekarz może często zdiagnozować zapalenie kaletki poprzez badanie lokalizacji bólu, siły mięśni i aktualnego zakresu ruchów w stawie barkowym.
 • Radiografia: zdjęcie rentgenowskie nie wygląda na kaletkę, ale można go wykorzystać do wykluczenia uszkodzenia kości lub artretyzmu jako możliwych przyczyn bólu barku. Może to być bardzo ważne przy wyborze odpowiedniego leczenia.
 • Skany MRI: Skan MRI może pokazać jakiekolwiek zapalenie w kaletce lub jakiekolwiek uszkodzenie kości i otaczających tkanek.Skany MRI często nie są wymagane do postawienia diagnozy.
 • Badanie płynów: płyn można pobrać z torebki i przetestować, aby wykluczyć zakażenie. Ten proces nazywa się aspiracją.

Zapobieganie

Kluczem do zapobiegania zapaleniu kaletki jest zmniejszenie obciążenia stawu barkowego. Poniższe strategie zapobiegania mogą pomóc:

 • rozgrzewkę i rozciąganie barku przed wielokrotnym ćwiczeniem lub używaniem stawu barkowego
 • wzmocnienie mięśni ramion za pomocą delikatnych ćwiczeń
 • budowanie powoli podczas rozpoczynania jakiejkolwiek nowej aktywności, która obciąża ramię
 • częste przerwy przy wielokrotnym używaniu ramienia
 • poprawa postawy, aby utrzymać aktywność mięśni ramion i zmniejszyć nacisk stawów

Perspektywy

Całkowite wyleczenie z zapalenia kaletki barkowej jest bardzo prawdopodobne. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni.

Zapalenie torebki barkowej zwykle dobrze reaguje na odpoczynek i leki przeciwzapalne. Gdy występuje inny problem związany z barkami, taki jak problemy z kościami lub zapalenie ścięgna, może być potrzebna długoterminowa fizykoterapia.

Znalezienie odpowiedniego poziomu aktywności jest kluczem do zapobiegania zapaleniu kaletki i poprawie perspektyw. Ludzie powinni zwracać uwagę na kluczowe czynniki wywołujące styl życia, które mogą powodować zapalenie kaletki, aby uniknąć nadużywania stawu barkowego.

Like this post? Please share to your friends: