Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zastoinowa niewydolność serca: co powinieneś wiedzieć

Choć może się to wydawać, zastoinowa niewydolność serca niekoniecznie oznacza, że ​​serce zawiodło. Jednak niewydolność serca jest poważnym stanem, w którym serce nie pompuje krwi w organizmie w sposób efektywny.

Jesteśmy zależni od pompowania serca, aby dostarczyć krew bogatą w składniki odżywcze i tlen do każdej komórki w ciele. Kiedy komórki nie są odpowiednio odżywione, nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jeśli serce jest osłabione i nie może dostarczyć komórkom wystarczającej ilości krwi, pacjent staje się zmęczony i zadyszany. Codzienne czynności, które kiedyś były przyjmowane za pewnik, stają się wyzwaniem.

Niewydolność serca jest poważnym stanem i zwykle nie ma lekarstwa. Jednak przy odpowiednim leczeniu pacjent nadal może prowadzić przyjemne, znaczące i produktywne życie.

Według National Heart, Lung and Blood Institute około 5,7 miliona osób w Stanach Zjednoczonych ma niewydolność serca.

Niewydolność serca, zawał serca i zatrzymanie akcji serca

człowiek doświadcza zawału serca

Poniżej wyjaśnimy kilka ważnych terminów:

 • Zawał serca – jest to śmierć mięśnia sercowego spowodowana zablokowaniem tętnicy wieńcowej. Mięsień serca umiera, ponieważ jest pozbawiony tlenu (ponieważ krew nie dostaje się do niego).
 • Niewydolność serca – oznacza to, że mięsień sercowy nie może prawidłowo pompować krwi dookoła ciała. To nie jest atak serca.
 • Zatrzymanie akcji serca – oznacza to, że serce zatrzymuje się, krążenie krwi ustaje i nie ma tętna.

Przyczyny

Niewydolność serca jest spowodowana przez wszelkie stany, które uszkadzają mięsień sercowy. Obejmują one:

 • Choroba wieńcowa – tętnice wieńcowe zaopatrują mięsień sercowy w krew. Jeśli są one zablokowane lub przepływ jest zmniejszony, serce nie otrzymuje potrzebnego dopływu krwi.
 • Zawał serca – nagły blok tętnic wieńcowych; powoduje to blizny w tkankach serca i zmniejsza efektywność pompowania.
 • Kardiomiopatia – uszkodzenie mięśnia sercowego inne niż przez tętnicę lub problemy z przepływem krwi; na przykład spowodowane przez skutki uboczne leków lub infekcje.
 • Stany przepracowujące serce – na przykład choroba zastawki, nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), cukrzyca, choroba nerek lub wady serca obecne od urodzenia.

Poniżej przedstawiono czynniki ryzyka zastoinowej niewydolności serca; mogą uczynić to bardziej prawdopodobnym:

 • Cukrzyca – zwłaszcza cukrzyca typu 2.
 • Otyłość – ludzie oboje otyli i chorujący na cukrzycę typu 2 mają zwiększone ryzyko.
 • Palenie – osoby palące regularnie narażone są na znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca.
 • Niedokrwistość – niedobór czerwonych krwinek.
 • Nadczynność tarczycy – nadczynność tarczycy.
 • Niedoczynność tarczycy – niedoczynność tarczycy.
 • Zapalenie mięśnia sercowego – zapalenie mięśnia sercowego, zwykle wywołane przez wirus, prowadzące do lewostronnej niewydolności serca.
 • Zaburzenia rytmu serca – nieprawidłowe rytmy serca, mogą powodować, że serce bije zbyt szybko, tworząc więcej pracy dla serca. W końcu serce może osłabnąć, prowadząc do niewydolności serca. Jeśli bicie serca jest zbyt wolne, krew nie może wydostać się z serca do organizmu, co prowadzi do niewydolności serca.
 • Migotanie przedsionków – nieregularne, często szybkie bicie serca; u pacjentów z migotaniem przedsionków występuje większe ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca – wynika z badań.
 • Rozedma płuc – przewlekła choroba, która utrudnia oddychanie pacjentowi.
 • Lupus – układ odpornościowy pacjenta atakuje zdrowe komórki i tkanki.
 • Hemochromatoza – stan, w którym żelazo gromadzi się w tkankach.
 • Amyloidoza – jeden lub więcej układów narządów w organizmie gromadzi złogi nienormalnych białek.

Objawy

Objawy niewydolności serca mogą obejmować nieregularne i szybkie bicie serca.

Oto możliwe objawy niewydolności serca:

Zatłoczone płuca – płyn gromadzi się w płucach i powoduje duszność nawet podczas odpoczynku, a szczególnie podczas leżenia. Może również powodować hakowanie, suchy kaszel.

Retencja płynów – ponieważ mniej krwi pompuje się do nerek, może ona powodować zatrzymywanie wody. Może to spowodować obrzęk kostek, nóg i brzucha. Może również powodować przyrost masy ciała i zwiększone oddawanie moczu.

Zmęczenie i zawroty głowy – ponieważ mniej krwi dociera do narządów ciała, może wywoływać uczucie osłabienia. Ponieważ mniejsza ilość krwi dociera do mózgu, może również powodować zawroty głowy i dezorientację.

Nieregularne i szybkie bicie serca – aby spróbować przeciwdziałać brakowi pompowania krwi przy każdym skurczu serca, serce może szybciej pompować.

Niewydolność serca ma wspólne objawy z innymi stanami, a jeśli ktoś ma objawy, nie oznacza to, że ma niewydolność serca.

Jednak każdy, kto doświadcza więcej niż jednego z objawów, powinien powiedzieć o tym lekarzowi i poprosić o ocenę swojego serca.

Osoby, u których zdiagnozowano niewydolność serca, powinny uważnie monitorować objawy i natychmiast zgłaszać nagłe zmiany swojemu lekarzowi.

Rodzaje

Istnieje wiele różnych rodzajów niewydolności serca:

Lewostronna niewydolność serca

Lewostronna niewydolność serca jest najczęstszą postacią zastoinowej niewydolności serca. Lewa strona serca jest odpowiedzialna za pompowanie krwi do reszty ciała. Krew cofa się do płuc, ponieważ nie jest skutecznie odpompowywana z serca. Może to spowodować duszność i gromadzenie się płynu.

Prawostronna niewydolność serca

Prawa strona serca pompuje krew do płuc, gdzie gromadzi tlen. Niewydolność prawej strony jest najczęściej spowodowana gromadzeniem się płynu w płucach z powodu uszkodzenia lewej strony. Czasami może się to zdarzyć z powodu innych chorób, w tym chorób płuc.

Rozkurczowa niewydolność serca:

Dzieje się tak, gdy mięsień sercowy jest sztywniejszy niż normalnie. Ponieważ serce jest sztywne, nie wypełnia się prawidłowo krwią; nazywane jest to dysfunkcją rozkurczową.

Ponieważ serce nie wypełnia się krwią, nie może przepuścić tyle krwi wokół ciała, ile jest konieczne.Może to nastąpić po obu stronach serca.

Skurczowa niewydolność serca:

Skurczowe dysfunkcje opisują niezdolność serca do wydajnego pompowania po napełnieniu krwią. Często występuje, gdy serce jest słabe lub powiększone. Może to nastąpić po obu stronach serca.

Diagnoza

Większość osób początkowo widzi swojego lekarza, jeśli ma objawy. Lekarz omówi z pacjentem objawy. Jeśli lekarz podejrzewa niewydolność serca, zaleci dalsze badania, które mogą obejmować:

 • Testy krwi i moczu – sprawdzą liczbę krwinek i czynności wątroby, tarczycy i nerek pacjenta. Lekarz może również chcieć sprawdzić krew pod kątem określonych chemicznych markerów niewydolności serca.
 • RTG klatki piersiowej – zdjęcie rentgenowskie pokaże, czy serce jest powiększone. Pokaże również, czy w płucach znajduje się płyn.
 • EKG (elektrokardiogram) – to urządzenie rejestruje aktywność elektryczną i rytm serca pacjenta. Badanie może również ujawnić jakiekolwiek uszkodzenie serca spowodowane atakiem serca. Zawały serca są częstą przyczyną niewydolności serca.
 • Echokardiogram – jest to badanie ultrasonograficzne, które sprawdza działanie pompowania serca pacjenta. Lekarz mierzy procent pompowanej krwi z lewej komory pacjenta (główna komora pompowania) z każdym uderzeniem serca – pomiar ten nazywany jest frakcją wyrzutową.

Lekarz może również wykonać następujące dodatkowe badania:

 • Test nacisku – celem jest podkreślenie serca i badanie go. Pacjent może być zmuszony do korzystania z bieżni lub maszyny do ćwiczeń lub przyjmowania leków, które podkreślają serce.
 • Skanowanie MRI serca (rezonans magnetyczny) lub CT (tomografia komputerowa) – umożliwia pomiar frakcji wyrzutowej, a także tętnic i zastawek serca. Mogą również ustalić, czy pacjent miał zawał serca.
 • Test krwi na peptyd natriuretyczny typu B (BNP) – BNP jest uwalniany do krwi, jeśli serce jest przepełnione i ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.
 • Angiogram (cewnikowanie naczyń wieńcowych) – cewnik (cienka, elastyczna rurka) jest wprowadzany do naczynia krwionośnego aż do przejścia przez aortę do tętnic wieńcowych pacjenta. Cewnik zwykle wchodzi do ciała w pachwinie lub ramieniu. Barwnik wstrzykuje się przez cewnik do tętnic. Ta barwnik wyróżnia się na zdjęciu rentgenowskim i pomaga lekarzom wykryć chorobę wieńcową (zwężenie tętnic serca) – kolejną przyczynę niewydolności serca.

Zapobieganie i zarządzanie

kobieta pali papierosa

Istnieje wiele zmian w stylu życia, które zmniejszają szanse wystąpienia niewydolności serca lub przynajmniej spowalniają jej progresję. Obejmują one:

 • Rzucić palenie.
 • Rozsądnie jedz, to obejmuje dużo owoców i warzyw, dobrej jakości tłuszcze, nierafinowane węglowodany, pełne ziarna i odpowiednią ilość dziennych kalorii.
 • Ćwicz regularnie i bądź aktywny fizycznie (skontaktuj się z lekarzem).
 • Utrzymuj niskie ciśnienie krwi.
 • Utrzymaj prawidłową masę ciała.
 • Przestań spożywać alkohol lub przynajmniej spożywaj alkohol zgodnie z zalecanymi krajowymi limitami.
 • Uzyskaj co najmniej 7 godzin dobrej jakości snu każdej nocy.
 • Stres psychiczny może być niekorzystny dla serca w dłuższej perspektywie. Spróbuj znaleźć sposoby na zmniejszenie ekspozycji na stres psychiczny.
 • Osoby, które już cierpią na niewydolność serca, powinny być na bieżąco ze swoimi szczepieniami i mieć coroczne szczepienia przeciw grypie.

Zabiegi

Uszkodzenia serca podczas pompowania spowodowane niewydolnością serca nie mogą być naprawione. Niemniej jednak, obecne terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjenta, utrzymując stan pod kontrolą i pomagając złagodzić wiele z objawów.

Leczenie koncentruje się również na leczeniu wszelkich stanów, które mogą być przyczyną niewydolności serca, co z kolei zmniejsza obciążenie serca. Lekarz lub kardiolog omówi możliwości leczenia z pacjentem i zaproponuje najlepsze wybory w zależności od indywidualnych okoliczności.

Niektóre typowe metody leczenia niewydolności serca obejmują:

Leki

 • Inhibitory ACE (inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę) – leki te pomagają złagodzić tętnice, obniżają ciśnienie krwi, ułatwiając przepływ krwi przez serce – obniżają obciążenie serca. Inhibitory Ace ogólnie zwiększają wydajność serca i niezmiennie poprawiają jakość życia pacjenta z niewydolnością serca. Leki te są jednak nieodpowiednie dla niektórych pacjentów. W niektórych przypadkach mogą wywoływać drażniący kaszel.
 • Diuretyki – pomagają pacjentom z obrzękiem kostek. Łagodzą również duszność spowodowaną niewydolnością serca. Diuretyki usuwają wodę i sól z nerek w moczu. Istnieją trzy główne typy diuretyków – diuretyki pętlowe, diuretyki tiazydowe i diuretyki oszczędzające potas.
 • Leki przeciwzakrzepowe – te leki utrudniają krzepnięcie krwi; pomagają rozrzedzić krew i zapobiec udarowi. Najczęściej stosowanym antykoagulantem jest warfaryna. Jednak lekarz musi uważnie monitorować, czy efekt rozrzedzania krwi nie jest nadmierny, i będzie stosowany tylko, jeśli masz inny powód, aby rozrzedzić krew. W tym punkcie dyskusji przeprowadzono wiele badań. Większość wskazuje na brak leczenia przeciwzakrzepowego u pacjentów bez rozpoznania afibrilacji z lub bez innego wskazania.
 • Digoksyna – lek dla pacjentów z szybkim nieregularnym rytmem serca. Digoksyna spowalnia bicie serca.
 • Beta-blokery – wszyscy pacjenci z niewydolnością serca korzystają z beta-blokerów.
 • Leki przeciwpłytkowe – powstrzymują tworzenie się skrzepów krwi we krwi. Spirynka jest lekiem przeciwpłytkowym i może być brana pod uwagę w niektórych populacjach pacjentów. Pacjenci przyjmujący niskodawkową aspirynę na niewydolność serca będą musieli kontynuować przyjmowanie leku przez resztę swojego życia.

Chirurgia

Nie każdy z niewydolnością serca reaguje na leczenie farmakologiczne.Istnieje kilka opcji chirurgicznych: pomostowanie tętnic wieńcowych – jest to najczęstsza operacja w przypadku zastoinowej niewydolności serca spowodowana chorobą wieńcową.

Operacja zastawki serca – w celu naprawy uszkodzonego zastawki, która prowadzi do zwiększenia pracy serca.

Wszczepialne urządzenie wspomagające lewą komorę (LVAD) – dla pacjentów, którzy nie zareagowali na inne terapie i są hospitalizowani, może to pomóc w pompowaniu krwi przez krew. Jest często stosowany u osób oczekujących na przeszczep.

Przeszczep serca – jeśli nie ma innych zabiegów lub operacji, ostatecznym rozwiązaniem jest przeszczep. Przeszczepy są brane pod uwagę tylko wtedy, gdy pacjent jest zdrowy, a nie problem z sercem.

Like this post? Please share to your friends: