Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niedobór żelaza zwiększa ryzyko udaru, powodując lepkość krwi

Ponad 15 milionów ludzi na całym świecie cierpi na udar każdego roku, powodując prawie 6 milionów zgonów. Teraz nowe badania przeprowadzone przez Imperial College London w Wielkiej Brytanii dowodzą, że niedobór żelaza może zwiększać ryzyko udaru mózgu, powodując lepkość krwi.

Jest to zgodne z niedawno opublikowanym badaniem w czasopiśmie.

Zespół badawczy, w tym dr Claire Shovlin, z National Heart and Lung Institute w Imperial College London, zauważa, że ​​poprzednie badania wykazały, że niedobór żelaza może być czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego – kiedy małe skrzepy krwi przerywają przepływ krwi do mózgu – u dorosłych i dzieci.

Aby zbadać, dlaczego tak się dzieje, naukowcy przeanalizowali poziomy żelaza u 497 pacjentów z dziedziczną krwotoczną teleangiektazją (HHT) – rzadką chorobą, która może prowadzić do powiększenia naczyń krwionośnych w płucach.

Zespół badawczy wyjaśnia, że ​​zdrowe naczynia krwionośne zwykle filtrują małe skrzepy krwi, zanim krew dotrze do tętnic. Ale w HHT naczynia krwionośne mogą pozwolić małym skrzepom krwi dotrzeć do mózgu.

Niskie ryzyko „podwójnego ryzyka” w przypadku poziomu żelaza

Badacze stwierdzili, że pacjenci z umiarkowanie niskim poziomem żelaza (6 mikromoli na litr) mieli podwójne ryzyko udaru, w porównaniu z pacjentami, u których poziom żelaza uznawano za środek prawidłowego zakresu (7-27 mikromoli na litr).

Dalsze badania wykazały, że niedobór żelaza zwiększa lepkość płytek krwi – małe krwinki. To powoduje, że płytki krwi sklejają się, powodując krzepnięcie.

Komentując wyniki badań, dr Shovlin mówi:

„Ponieważ płytki we krwi sklejają się bardziej, jeśli brakuje nam żelaza, myślimy, że może to tłumaczyć, dlaczego brak żelaza może prowadzić do udarów mózgu, choć potrzeba znacznie więcej badań, aby udowodnić to powiązanie”.

Dodaje, że zespół zamierza zbadać, czy leczenie niedoboru żelaza u pacjentów wysokiego ryzyka może zmniejszyć ryzyko udaru, a konkretnie, czy spowoduje to, że płytki krwi we krwi staną się mniej lepkie.

„Istnieje wiele dodatkowych etapów od zakrzepu blokującego naczynie krwionośne do końcowego udaru rozwijającego się, więc wciąż nie jest jasne, jak ważne są lepkie płytki krwi w całym procesie” – dodaje dr Shovlin.

Mówi, że zespół ma nadzieję, że więcej badań pozwoli ustalić związek pomiędzy lepkimi płytkami krwi a udarem.

Korzyści z żelaza

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 30% światowej populacji cierpi na anemię – głównie w wyniku niedoboru żelaza.

Brak żelaza we krwi może być spowodowany utratą krwi, nieodpowiednią dietą lub niezdolnością do wchłonięcia odpowiedniej ilości żelaza z pożywienia – częstym zjawiskiem u osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub celiakię.

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) najlepszym źródłem żelaza są mięso, drób, ryby i wzbogacone w żelazo produkty. U osoby z większym prawdopodobieństwem występuje niedokrwistość z niedoboru żelaza, jeśli nie spożywa ona regularnie tych pokarmów lub nie przyjmuje suplementów żelaza.

W ubiegłym roku odnotowano badanie sugerujące, że suplementacja żelaza zapewnia kognitywne i fizyczne korzyści dzieciom z anemią, podczas gdy inne badania sugerują, że produkty bogate w żelazo mogą zmniejszać ryzyko demencji.

PLMedBook