Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest wyprysk moszny?

Egzema jest niezakaźnym, swędzącym i suchym stanem skóry, który dotyka osobników inaczej. Istnieje wiele form egzemy, które mają różne przyczyny. Egzema moszna jest formą egzemy, która atakuje mosznę, worek skóry zawierający jądra.

Skóra dotknięta egzemą może wytwarzać mniej tłuszczu i tłuszczu niż zdrowa skóra. W takim przypadku skóra będzie zawierała mniej wody, co spowoduje otwarcie szczelin między komórkami skóry. Luki te umożliwiają łatwiejsze przenikanie bakterii i czynników drażniących i powodują problemy.

Istnieje pewna debata dotycząca tego, czy ten stan jest oddzielny od egzemy występującej w innych częściach ciała. Przykładowo, jeden z artykułów z 2013 r. Twierdzi, że należy go sklasyfikować oddzielnie.

Egzema moszna ma te same objawy, co egzema występująca gdzie indziej na ciele. W tym artykule przyjrzymy się tym objawom, a także krokom, które pomogą leczyć stan i zarządzać nim.

Objawy i powikłania

Mężczyzna w dżinsach z wypryskiem moszny okrywa jego krocze dłońmi.

Egzema moszna może być czasami mylona z innymi schorzeniami skóry, w tym z grzybicami (drożdżakami).

Z tego powodu istotne jest, aby każdy, kto doświadcza objawów, zobaczył specjalistę od skóry w celu zapewnienia prawidłowej diagnozy.

W łagodnych przypadkach egzemy, dotknięta skóra będzie czerwona, swędząca, sucha i łuszcząca się.

Cięższe przypadki mogą obejmować krwawienie, strupy i płacz ran. Drapanie się swędzącej skóry może również otworzyć owrzodzenia, które są zagrożone infekcją.

Specjalista od skóry będzie w stanie ocenić powagę stanu, zidentyfikować potencjalne czynniki wyzwalające i zdiagnozować rodzaj egzemy.

W przeglądzie z 2013 r. Wymieniono cztery potencjalnie przydatne kategorie klasyfikacji dla wyprysku moszny:

Typ 1 – łagodny, ostry, suchy

Skóra wydaje się zaczerwieniona i podrażniona, z wyraźną wizualną różnicą pomiędzy zdrową i dotkniętą skórą. Dotknięta skóra będzie silnie swędziała i żądła.

Łagodny, ostry, suchy wyprysk może trwać kilka dni lub tygodni, a objawy mogą ustąpić samoistnie.

Typ 2 – ciężki, przewlekły, suchy

Moszna wydaje się łuszcząca się, albo jasnoczerwona, albo niezwykle blada z łuszczącym się wyglądem. Może to również dotyczyć ud i skóry pod prącia.

Uczucie pieczenia i swędzenia jest cięższe w przypadku tego typu wyprysku moszny niż w łagodnym, ostrym, suchym.

Typ 3 – chroniczny, mokry

Cała moszna i wewnętrzne boki ud wydają się miękkie i wilgotne, a płyn z okolicy.

Naczynia krwionośne mogą wydawać się w kształcie „pająka żyły”, a nieprzyjemny zapach i bolesne owrzodzenia są powszechne.

Typ 4 – obrzęk, owrzodzenie

Skóra worka mosznowego jest opuchnięta, z płynem i ropą sączącą się z otwartych ran i wrzodów, które źle pachną. Ten etap jest niezwykle bolesny.

W skrajnych przypadkach zgorzel wchodzi i rozprzestrzenia się na nogi i podbrzusze.

Podobne lub podobne warunki

Egzema moszna nie zawsze jest stanem samodzielnym.

Na przykład w badaniu z 2007 roku zidentyfikowano dwa przypadki widocznego wyprysku moszny, które w rzeczywistości były formami kiły. Naukowcy zauważyli, że nie byli świadomi jakichkolwiek takich prezentacji przed tymi dwoma przypadkami.

Naukowcy zauważyli także, że pozaszkankowa choroba Pageta moszny – rzadka, ale poważna choroba – jest często mylona z wypryskiem i wymaga odpowiedniego rozpoznania medycznego.

Lekarze mogą również pomylić wyprysk moszny w przypadku typowych infekcji grzybiczych drożdży. Te stany również powodują świąd i podrażnienia wokół pachwiny, ale wymagają różnych metod leczenia.

Ze względu na wspólne objawy z tymi schorzeniami, ważne jest, aby ludzie zobaczyli lekarza w celu dokładnej diagnozy.

Przyczyny i czynniki ryzyka

człowiek pracuje w środowisku przemysłowym fabryki z ochronną narzędzi i kask.

Istnieją różne proponowane przyczyny i czynniki ryzyka dla moszny zapalenie skóry. Należą do nich:

 • Stres psychologiczny: Stres może wywoływać uczucie swędzenia w mosznie, które następnie tworzy błędne koło drapania, uszkodzenia skóry i swędzenia.
 • Ciągłe narażenie na ciepło i wilgoć: Tak jak w obszarach tropikalnych lub przemysłowych; noszenie grubej odzieży może również powodować objawy.
 • Narażenie na niektóre substancje drażniące: Substancje te obejmują tłuszcz, olej napędowy i barwnik w odzieży.
 • Reakcja na leki dostępne bez recepty: Leki te mogą obejmować miejscowe leki przeciwbakteryjne, takie jak neomycyna i gentamycyna.
 • Podrażnienie skóry spowodowane przez prezerwatywy: Może to być spowodowane przez sam środek gumowy lub sponicyd nonoksynolu.
 • Brak szczególnych składników odżywczych: te składniki odżywcze obejmują cynk i ryboflawinę.
 • Inne schorzenia: w tym HIV i inne rodzaje infekcji.

Specyficzne geny mogą również powodować, że ludzie są bardziej podatni na egzemę. Badanie przeprowadzone w 2017 r. Wykazało związek między genami powodującymi astmę, katar sienny i egzemę.

Leczenie

Podstawowym leczeniem wyprysku mosznowego jest usunięcie źródeł podrażnienia. Może to oznaczać noszenie luźnych ubrań, natychmiastowe zaprzestanie stosowania wszelkich lekarstw bez recepty i radzenie sobie ze stresem.

Lekarz może również przepisać kremy sterydowe, leki przeciwhistaminowe i nawilżające. Przeprowadzono badania w celu ustalenia, które opcje są najbardziej skuteczne.

Inne badania wykazały również, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest skuteczne w leczeniu umiarkowanych i ciężkich przypadków egzemy.

Zapobieganie i zarządzanie

Bokserki na linii mycia poza wieje wiatr.

Zapobieganie wypryskowi mosznowemu jest głównie kwestią unikania różnych czynników ryzyka i źródeł podrażnień, które mogą wywołać zaostrzenie.

Kroki, które należy wziąć to:

 • noszenie odzieży, która umożliwia dobrą cyrkulację powietrza wokół jąder
 • unikanie leków dostępnych bez recepty, które powodują podrażnienie skóry
 • uzyskanie odpowiedniej równowagi witamin i minerałów w diecie
 • unikanie narażenia na niebezpieczne chemikalia i substancje
 • unikanie substancji lub materiałów, które wywołują reakcję alergiczną

Utrzymanie pachwiny w czystości jest kluczowe. Ludzie powinni dokładnie i dokładnie wysuszyć obszar po każdym myciu, aby zapobiec wystąpieniu wyprysku lub rozwiązać ten problem.

Istotne jest, aby osoby z wypryskiem moszny unikały drapania ich jąder.

Jeśli ktoś używa kremu steroidowego do leczenia egzemy, powinien poczekać, aż krem ​​będzie całkowicie suchy przed uprawianiem seksu. Niektóre prezerwatywy i środki plemnikobójcze mogą podrażniać skórę. Jeśli to powoduje problem, lekarz może zaproponować alternatywę do użycia.

Osoby, które mają objawy podrażnienia, powinny zgłosić się do lekarza. Takie postępowanie może pomóc w uniknięciu pogorszenia objawów wyprysku, a to może również ujawnić leżący u podłoża powiązany stan chorobowy.

Perspektywy

Wyprysk moszny, podobnie jak wyprysk znaleziony gdzie indziej na ciele, ma tendencje do wywoływania przez różne czynniki drażniące wchodzące w kontakt ze skórą.

Drażniące mogą obejmować ciepło i wilgoć, produkty dostępne bez recepty, które powodują podrażnienie lub reakcję alergiczną, oraz środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywy.

Niektórzy badacze uważają, że istnieje genetyczny powód egzemy. Jeśli ktoś rozwinie problemy z wypryskiem, prawdopodobnie wystąpią w przyszłości wielokrotne epizody, jeśli ponownie wprowadzą drażniące czynniki wywołujące egzemę.

Często ludzie mogą leczyć łagodne formy egzemy moszny łagodnym, miejscowo steroidowym kremem. Czasami jednak objawy same znikają po usunięciu czynników drażniących.

Cięższe przypadki będą wymagać od lekarza przepisywania leków i leczenia, w tym określonych steroidów, leków przeciwhistaminowych, środków nawilżających i ewentualnie terapii promieniowaniem UV.

Wyprysk moszny może szybko przechodzić od łagodnych do poważniejszych etapów, jeśli nie zostanie odpowiednio rozwiązany. Egzema moszna może być również objawem poważniejszego schorzenia. Ludzie powinni umówić się na wizytę u lekarza, gdy tylko zauważą pojawienie się objawów.

PLMedBook